Atėjus vasarai, portalas www.sildymas.lt sulaukia lankytojų laiškų, kuriuose dažniausiai klausiama, kaip įsirengti nuotėkų valymo įrenginius privačiuose namuose ar vasarnamiuose, kokią įrangą geriau įsigyti? Tenkindami lankytojų prašymus, šiame straipsnyje supažindinsime su dviejų skirtingų firmų buitinių nuotėkų valymo įrenginiais.
Valymo įrenginiai HERVA
Tai nekenksmingas pastoviai eksploatuojamų gyvenamųjų namų, restoranų, pensionų, motelių ir kitų panašių objektų nuotėkų valymas tiesiogiai teršimo vietose – išgriebimo duobėse, srutų rezervuaruose. Esant specialiam darbo režimui juos taip pat galima naudoti rekreacijos objektuose sezoninio apkrovimo metu. Jei iškyla būtinybė valyti didesnį nuotėkų kiekį, jrenginius galima įvairiais būdais kombinuoti. HERVA įrenginiai valo vandenis, nutekančius iš visų rūšių buitinių šaltinių: vonių, tualetų, virtuvių, skalbimo mašinų…. Šie jrenginiai pranoksta septinius rezervuarus ir valymo efektyvumu, ir ekonomiškumu, jie naudojami kaip antros pakopos valymo įrenginiai (po septiko, įrengtos išgriebimo duobės).
Srutų rezervuaras, išgriebimo duobė naudojami kaip pirminis mechaninis valymo etapas, jie kartu sukuria akumuliacinę erdvę, siekiant sulyginti patenkančių į juos nutekamųjų vandenų kokybinius ir kiekybinius svyravimus. Taip mechaniškai išvalytas vanduo kaušeliniu vandens pripildymo įrenginiu perkeliamas į biozoną, kurioje lėtai sukasi biodiskai. Valymo procesas vyksta padedant biomasės mikroorganizmams. Gyvenimui ir dauginimuisi būtiną energiją biomasė išgauna iš patenkančių nuotėkų nešvarumų. Mikroorganizmų kvėpavimui būtinas deguonis patenka per laisvą difuziją, kuri jungiasi su atmosfera.
Biologinis dumblas nusėda antriniame nusodintuve, iš kurio jį galima išleisti per purvo vožtuvą. Taip pat įmanomas automatinės įrangos pastatymas. Šį dumblą galima panaudoti kaip trąšą daržui, todėl nereikia išvežti į laidojimo vietą.
Išvalytą vandenį galima išleisti į lietaus kanalizaciją, drenažą, vandens rezervuarą, kanalizaciją, upę ar vandens telkinį, toliau jį panaudojant daržų laistymui ar kitiems panašiems tikslams. Išvalyto vandens parametrai pralenkia LR Aplinkos apsaugos ministerijos keliamus reikalavimus.
Šiuo metn gaminami HERVA įrenginiai išvalo nuo 0,5 iki 5 m3 nuotėkų per parą. Didelis šių įrenginių privalumas, kad juos galima sumontuoti ant esamo septinio rczervuaro, kurį patariama perskirti į dvi dalis.
Įrenginio matmenys ir svoris nedideli, aerobinės sąlygos visiškai pašalina kvapus. Mažos energijos sąnaudos ir atliekų kiekis užtikrina žemus nuotėkų valymo kaštus.
Valymo įrenginiai NV
Biologiniai nuotekų valymo įrengimai NV – sertifikuoti VšĮ SPSC ir turi šio centro išduotus atitikties sertifikatus, bei Valstybinio visuomenės sveikatos centro išduotą ne maisto prekės higieninį pažymėjimą.
Įrenginiai montuojami ten, kur nėra galimybės prisijungti prie centralizuotų kanalizacijos tinklų. Į įrenginį turi patekti buitinės arba joms artimos nuotekos iš virtuvės, vonios, tualetų bei kitų panašios paskirties patalpų. Negali patekti paviršiaus nuotekos (nuo stogų, kiemų ir pan.), nuotekos iš garažų ir kitų nebuitinės paskirties patalpų, vanduo iš baseinų ar kitų didesnių už l m3 talpyklų, cheminės medžiagos, kurių patekimas į kanalizacijos sistemas nenumatytas pagal jų naudojimo paskirtį (naftos produktai, agrochemija ir pan.).
Įrenginių pranašumai:
– Gaminami įvairaus pajėgumo;
– Aukštas išvalymo laipsnis ( iki 98 % teršalų);
– Nėra vidinių judančių dalių, kurias reikėtų prižiurėti ar keisti;
– Patvari lengva stiklaplasčio konstrukcija, (nesudėtinga transportuoti);
– Dirba tyliai ir neskleidžia kvapo;
– Išvalytas nutekamasis vanduo skaidrus ir bekvapis;
– Minimalios elektros energijos sąnaudos;
– Nereikalinga papildoma filtracinė įranga;
Galima montuoti ne tik po žeme (jei tam trukdo požeminiai statiniai), bet ir padarius specialų pylimą virš žemės.
Veikimo principas
Nuotekų valymo įrenginys sudarytas iš dviejų kamerų, esančių vienoje talpoje. Biologinis valymas – valymas aktyviuoju dumblu paremtas mikroorganizmų veikla. Nuotekos, kurias reikia apdoroti, išmaišomos ir aeruojamos talpoje, kur dribsnius formuojantys mikroorganizmai dauginasi, suformuoja grupes, prie kurių prikimba protozootai ir kiti gyviai. Mikroorganizmai metabolizuoja („suėda” ir suskaido) bei biologiškai suardo teršiančias organines medžiagas. Būtinas nuolatinis ištirpusio deguonies tiekimas. Proceso tikslas – surišti tirpias, koloidines ir biogenines medžiagas iš nuotekų į aktyvųjį dumblą ir jį atskirti. Didėjant mikroorganizmų masei, jos dalis išsiurbiama.
Išvalymo efektyvumas
Nuotekos išvalomos iki keliamų LR aplinkos apsaugos ministerijos reikalavimų – Nr 495 ,,Aplinkos reikalavimai nuotekoms tvarkyti”.
Įrenginio montavimas
Buitinių nuotekų biologinis valymo įrenginys NV yra sumontuotas vienoje stiklaplasčio talpoje.
Montuojant įrenginį būtina vadovautis šiomis taisyklėmis:
– Montavimas atliekamas pagal paruoštą projektinę dokumentaciją;
– Įrenginiai yra statiškai atsparūs, todėl nereikalingi papildomi betonavimo darbai;
– Vieta valymo įrenginiui turi būti paruošta taip, kad išvalytas vanduo galėtų savaime nutekėti, taip pat įrenginys negali stovėti žemai, kur gali kauptis lietaus/ gruntiniai vandenys;
– Apžiūros dangtis turėtų būti prieinamas nuolatiniam patikrinimui;
– Duobė valymo įrenginiui kasama ekskavatoriumi. Baigiama kasti likus 20-30 cm iki projektinio duobės gylio. Toliau kasama rankiniu būdu, taip pasiekiama, kad valymo įrenginys savo dugnu atsiremtų į nejudintą gruntą ir eksploatacijos metu nesėstų į žemę;
– Tarpas tarp duobės kraštų ir valymo įrenginio palaipsniui užpilamas iš anksto į montavimo vietą atvežtu žvyru, kuris pilamas 20-30 cm. storio sluoksniais, juos kruopščiai sutankinant;
– Užkasus įrenginį, talpa turi būti laipsniškai užpildoma vandeniu;
– Jei aukšti gruntiniai vandenys, talpa ankeruojama prie betono pagrindo.
Įrenginio priežiūra ir aptarnavimas
NV tipo įrengįniai reikalauja minimalios priežiūros. Norėdami kad sistema veiktų gerai, turime vadovautis šiomis taisyklėmis:
– Orapūtę pastatyti sausoje ir gerai vėdinamoje patalpoje. Jei orapūtė bus statoma lauke, būtina ją patalpinti į spec.dėžutę;
– Orapūtė turi būti nuolat įjungta. Periodiškai patikrinti, ar ji normaliai dirba (nekaista, švarūs filtrai, nėra vibracijos). Oro tiekimo linijoje neturi būti oro nutekėjimo;
– Reguliariai išsiurbti du trečdalius perteklinio dumblo, kuris susikaupia apatinėje įrenginio dalyje. Priklausomai nuo apkrovimo vidutiniškai kartą per 1-2 metus;
– Visi reikalingi patikrinimai ir dumblo išsiurbimas atliekami nuėmus įrenginio viršuje esantį dangtį.
Atsiradus nesklandumams, nedelsiant susisiekti su šią įrangą eksploatuojančia bendrove, kurios specialistai išspręs visas kilusias problemas. Garantija – 10 metų laikotarpiui.
o siai naujienai komentarų ir nereikia