Žemės reformos stabdys – Panevėžio miestas

Šią savaitę Vyriausybės vadovui pareiškus, jog žemės reforma šalyje privalo būti baigta iki šių metų pabaigos, mūsų apskrityje labiausiai nerimauti, jog to nepadarys, teks Panevėžio savivaldybei. Tik kiek daugiau kaip pusė žemės grąžinimo buvusiems savininkams darbų tėra padaryta ir Kupiškio mieste bei Subačiuje. Panevėžio apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento direktorius Kęstutis Vaičiūnas įsitikinęs, kad baigti žemės reformą iki šių metų pabaigos mūsų apskrityje, išskyrus Panevėžio miestą, yra visiškai realu.

Kaime reforma beveik baigta

„Baigti žemės reformą iki šių metų pabaigos mūsų apskrityje, išskyrus Panevėžio miestą, yra visiškai realu, kadangi kaimiškose vietovėse ji jau ir šiandien beveik įvykdyta”, – vakar dienraščiui teigė Panevėžio apskrities viršininko administracijos Žemės tvarkymo departamento direktorius Kęstutis Vaičiūnas.

Liepos 1 dienos duomenimis, visoje apskrityje nuosavybės teisės į turėtą žemę buvo atkurtos 99,14 procento, o Panevėžio mieste patenkinta vos 42,29 procento buvusių savininkų prašymų, grąžinta tik 40,75 procento jiems priklausiusios žemės ploto.

„Panevėžio problema dvejopa – viena, Savivaldybė nėra parengusi visų savininkams galimų grąžinti žemės sklypų, kita vertus, Panevėžyje apskritai trūksta žemės”, – sakė K.Vaičiūnas.

Kitokios kompensacijos negundo

Žemės tvarkymo departamento direktoriaus teigimu, jei Panevėžio miesto savivaldybė iki rugpjūčio pradžios suskubtų parengti žemės sklypų, kuriuos būtų galima pasiūlyti buvusiems savininkams, sąrašą, Apskrities viršininko administracija iki metų pabaigos dar suspėtų priimti reikiamus sprendimus.

K.Vaičiūnas teigė, jog Panevėžyje trūkstant žemės, savininkai neseniai buvo paraginti pagalvoti ir apie kitą atlyginimo už turėtą nuosavybę būdą. „Tačiau į šį kvietimą žmonės beveik neatsiliepė, daugelis dar delsia rinktis ką nors kitą nei žemę”, – sakė dienraščio pašnekovas.

Liepos 1-ąją nuosavybės teisės į turėtą žemę Panevėžio rajone buvo atkurtos 99,58, Biržų – 98,39, Kupiškio – 99,31, Rokiškio – 98,92 procento. Buvusių savininkų prašymų apskrities miestuose ir miesteliuose buvo patenkinta 60,45, grąžinta žemės – 40,75 procento.

Žemės reforma apskrities miesteliuose labiausiai pažengusi Pasvalyje, o mažiausiai, be jau minėto Panevėžio, – Subačiuje ir Kupiškyje. Pasvalio mieste buvusių savininkų nuosavybės teisės į turėtą žemę yra atkurtos beveik 94, Kupiškyje – tik apie 69, Subačiuje – apie 50 procentų.

Paskelbė reformos pabaigos terminą

Šią savaitę mažumos Vyriausybės vienerių metų darbo sukakties proga surengtoje spaudos konferencijoje premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė, jog žemės reforma šalyje iki šių metų pabaigos turi būti baigta – tam esą yra visos realios galimybės.

Šiuo metu Lietuvos kaimo gyvenamosiose vietovėse nuosavybės teisės į turėtą žemę yra atkurtos į beveik 4 milijonus hektarų turėtos žemės. Tai sudaro 96 procentus piliečių prašymuose nurodyto ploto.

Miestuose, kur nuosavybė atkurta tik 58 procentais, žemės grąžinimas labiausiai komplikuotas Vilniuje, Kaune, Panevėžyje ir Palangoje – čia yra didžiausias žemės trūkumas.

Apskritys nori daugiau darbuotojų

Kaip spartinti žemės reformą, trečiadienį Žemės ūkio ministerijoje tarėsi ir šalies apskričių vadovai. Panevėžio apskrities viršininkės pavaduotojas Alfonsas Pulokas vakar PB teigė, jog pasitarimo dalyviai siūlė stiprinti apskričių administracijų žemės tvarkymo departamentus bei teritorinius skyrius.

„Mes prašėme, kad departamentuose bei skyriuose būtų įsteigta po dar vieną etatą. Šie darbuotojai būtini valstybinės žemės naudojimo kontrolei užtikrinti”, – sakė A.Pulokas.

Anot pavaduotojo, pasitarime teritorinių žemėtvarkos skyrių pareigūnai taip pat skundėsi per mažais atlyginimais. „Skyrių vadovai gauna maksimumą, o štai eiliniai žemėtvarkininkai dėl didesnių pinigų iš tikrųjų masiškai bėga į privačias struktūras”, – tvirtino A.Pulokas.

PB pašnekovo duomenimis, Panevėžio savivaldybėje mero įsakymu jau yra sudaryta darbo grupė mieste esančių žemės sklypų, kuriuos būtų galima grąžinti buvusiems savininkams, sąrašui parengti.

„Darbo grupė suskaičiuos, kiek tos žemės yra, o kam neužteks, turės rinktis kitą kompensavimo būdą”, – teigė apskrities viršininkės pavaduotojas A.Pulokas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.