Pasisaugokime salmoneliozės

Stojus karštiems orams, susidarė palankios sąlygos salmoneliozei plisti.

Užkrečiamųjų ligų valstybės registro duomenimis, 2005 metų sausio – birželio mėnesiais Lietuvoje užregistruota 1000 susirgimų salmonelioze atvejų, o per tą patį 2004 metų laikotarpį – 639 atvejai.

Šiais metais, tai yra iki rugpjūčio 1 dienos, užregistruoti 28 salmoneliozės protrūkiai, vienas jų – Klaipėdos rajone.

Kas ta salmoneliozė?

Salmoneliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga paprastai pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Šie ligos simptomai dažniausiai pasirodo praėjus 12 – 72 valandoms po užsikrėtimo.

Liga paprastai trunka 4 – 7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo.

Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei silpnesnės imuninės sistemos asmenims.

Salmonelės gana atsparios išdžiūvimui, šalčiui, tačiau jautrios aukštai temperatūrai. Jos ilgai išlieka gyvybingos užšaldytoje mėsoje, o atšildytame maiste vėl gali daugintis. Palankiausia temperatūra salmonelėms maiste daugintis yra nuo 20 iki 40 laipsnių.

Kaip saugotis

Pastaraisiais metais Lietuvoje, kaip ir kitose Europos, pasaulio šalyse, salmoneliozė dažniausiai plinta per kiaušinius, vištieną ir jų produktus.

Sušaldytą vištieną, mėsą atitirpinkite šaldytuve. Prieš gaminimą mėsą visada nuplaukite. Maistą šaldytuve laikykite taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą. Kruopščiai nuplaukite po tekančiu karštu vandeniu (geriausiai su indų plovikliu) peilį, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos, vištienos dorojimo. Neragaukite ir nevalgykite žalios mėsos, faršo.

Tinkamai gaminkite kiaušinius ir jų produktus:

– Maistui vartokite tik šviežius kiaušinius, juos laikykite tik šaldytuve. Nevartokite suskilusių ar nešvarių kiaušinių. Jei juos lietėte – nusiplaukite rankas.

– Vartokite tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius. Tinkamai šiluminio apdoroto kiaušinio trynys neturi būti skystas ar minkštas.

– Išvirtus ar keptus kiaušinius suvartokite nedelsiant. Nelaikykite šiltų kiaušinių daugiau nei 2 valandas kambario temperatūroje.

– Venkite maisto su žaliais kiaušiniais, ypač namuose gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi. Pramonės įmonėse šie maisto produktai gaminami iš pasterizuotų kiaušinių, todėl jie yra saugūs.

– Visada nusiplaukite rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis.

– Priminkite vaikui nusiplauti prieš valgį rankas, ypač jei jis žaidė su namų augintiniu.

– Niekada negaminkite maisto svečiams, pobūviui, jei viduriuojate.

– Tuo pačiu metu netvarkykite žalios mėsos ar vištienos ir negaminkite maisto Jūsų kūdikiui.

Saugiausias maistas kūdikiui yra motinos pienas, kuris apsaugo ir nuo kitų ligų.
„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.