Liepos 10 d. baigėsi 2007 metų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų deklaravimo terminas. Bendroje paraiškoje ūkininkai galėjo prašyti ne tik tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, bet ir paramos pagal keletą Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonių. Preliminariais duomenimis, Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) pateikta daugiau kaip 190 tūkst. paraiškų.
Pildydami vieną bendrą paraišką ūkininkai galėjo deklaruoti savo žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, taip pat prašyti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemones „Agrarinės aplinkosaugos išmokos”, „Išmokos ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves” (buvusi Kaimo plėtros 2004–2006 metų plano priemonė „Mažiau palankios ūkininkauti vietovės ir vietovės su aplinkosaugos apribojimais”), „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos”, „Natura 2000 išmokos”. Teikiant bendrą paraišką, buvo galima prašyti išmokų ir už energetinius augalus bei valstybės ir savivaldybių įsteigtas saugomas teritorijas.
Paramą pagal minėtas priemones siekiančių gauti žemdirbių šiais metais laukia kur kas mažiau popierizmo. „Siekiant kuo didesnio aiškumo, sklandumo bei operatyvumo, parama pagal visas minėtas priemones bus administruojama kartu – atliekamas vienas duomenų sutikrinimas su registrais, viena patikra vietoje, nesidubliuos pagal šias priemones teikiami dokumentai, bus siunčiama mažiau paklausimų”, – sako NMA Rinkos reguliavimo programų departamento direktorė Sonata Miškinienė. Parama taip pat bus išmokama vienu kartu.
Negalutiniais duomenimis, pagal priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos” Ekologinio ūkininkavimo programą paramą gauti šiais metais pretenduoja daugiau kaip 700 žemdirbių, o pagal Kraštovaizdžio tvarkymo programą – daugiau nei 2000, tai yra net penkis kartus daugiau nei praėjusiais metais, kuomet šios paramos prašė vos 400 pareiškėjų.
Paramą pagal priemonę „Išmokos ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves” šiais metais gauti panoro beveik 100 tūkst. žemdirbių, ūkininkaujančių žemės ūkio veiklai nepalankiose vietovėse.
Dėl paramos pagal priemones „Natura 2000 išmokos ir su direktyva 2000/60/EB susijusios išmokos” ir „Natura 2000 išmokos” kreipėsi apie 940 žemdirbių. Parama pagal šias priemones skirta saugoti laukiniams paukščiams ir kitai gyvūnijai bei augalijai.
Paraiškas tiesioginėms išmokoms gauti, preliminariais duomenimis, NMA šiemet pateikė daugiau kaip 192 tūkst. žemdirbių. Nors, lyginant su praėjusiais metais, šiemet pateiktų paraiškų skaičius šiek tiek sumažėjo, tačiau bendras deklaruotas žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotas išliko panašus: šiais metais žemdirbiai deklaravo apie 2,5 mln., pernai – apie 2,6 mln. hektarų.
Mažėjančiam paraiškų skaičiui įtakos turi keletas veiksnių. „Visų pirma, tai siejama su pokyčiais žemės ūkyje – Lietuvoje nuolat stambėja ūkiai, tad ir paraiškų kasmet vis mažėja. Be to, deklaruojamiems plotams yra keliami geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės reikalavimai, už kurių nesilaikymą taikomos sankcijos. Dalis pareiškėjų negali užtikrinti šių įsipareigojimų, todėl, matyt, ir nebesiryžta teikti paraiškų”, – sako S. Miškinienė. Mažiau paraiškų sulaukta ir todėl, kad dalis vyresnio amžiaus žemdirbių, gaunančių Europos Sąjungos paramą už pasitraukimą iš prekinės žemės ūkio gamybos, savo ūkius perleido jaunesniems ir nebegali pretenduoti į jokias kitas išmokas.
2007 m. tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus skirta apie 760 mln. Lt, o Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonėms įgyvendinti iš viso numatyta apie 7,7 mlrd. Lt.