Kinijoje antradienį įvykdyta mirties bausmė buvusiam vaistų ir maisto administracijos vadovui, kuris neįprastai greitai buvo nuteistas už korupciją ir kurio pavyzdys turi būti perspėjimas po virtinės skandalų šalies sveikatos apsaugos sektoriuje.
Aukščiausiasis Liaudies Teismas patvirtino mirties nuosprendį 62 metų Zheng Xiaoyu (Dženg Siaoju), kuris buvo nuteistas už tai, kad paėmė maždaug 6,5 mln. juanių (2 mln. litų) kyšių iš aštuonių kompanijų ir nevykdė savo pareigų, pranešė naujienų agentūra „Xinhua”.
Tai pirmas kartas nuo 2000 metų, kai Kinijoje mirties bausmė paskiriama tokio aukšto rango pareigūnui.
„Baisus Zheng Xiaoyu neatsakingumas farmacijos saugumo tikrinimo srityje ir nesugebėjimas sąžiningai vykdyti savo pareigų rimtai pakenkė valstybės ir liaudies interesams”, – Teismo dokumentus citavo „Xinhua”.
„Socialinis poveikis buvo absoliučiai žalingas”, – nurodė Teismas ir pridūrė, kad Zheng Xiaoyu prisipažinimo bei paimtų pinigų perdavimo nepakako malonei pateisinti.
Valstybinės maisto ir vaistų administracijos atstovė Yan Jiangying (Jan Dzianging) sakė, kad byla užtraukė gėdą šiai priežiūros institucijai.
„Toks rimtas atvejis, kai nedidelė korumpuotų elementų mažuma pažeidė įstatymą, kalbant apie visą sistemą tikrai privertė mus pajusti gėdą, – sakė ji. – Bet tie atvejai atskleidė kelias problemas, ir, manau, mums reikia rimtai apgalvoti, ko galime pasimokyti”.
Zheng Xiaoyu, kuris Valstybinei maisto ir vaistų administracijai vadovavo nuo 1998 iki 2005 metų, buvo nuteistas gegužės 29 dieną, o jo apeliacija buvo svarstoma praėjusį mėnesį.
Pagal šių metų pradžioje įvestas taisykles, Aukščiausiasis Teismas taip pat tikrina mirties nuosprendžius ir gali juos anuliuoti. Anksčiau tokius įgaliojimus turėjo provincijų aukštieji teismai. Tačiau šį kartą Aukščiausiasis Teismas nedaug sugaišo patvirtindamas mirties nuosprendį.
Tokia neįprastai griežta bausmė ir skubus jos įvykdymas leidžia numanyti, kokį spaudimą Pekinui daro susirūpinimas šalyje ir užsienyje dėl vartotojų saugumo, kilęs po virtinės pažeidimų ir mirčių, susijusių su toksinais maiste, vaistuose ir kituose produktuose.
Kinija galėjo prarasti pasitikėjimą pasaulinėje arenoje ir išprovokuoti socialinį nestabilumą, jei nebūtų ėmusis spręsti problemų dėl maisto ir vaistų kokybės, savaitgalį sakė Valstybinės maisto ir vaistų administracijos maisto saugumo koordinavimo vadovas Sun Xianze (Sun Siandzė).
Tyrėjai nustatė, jog Zheng Xiaoyu ir jo pavaldiniai piktnaudžiavo naujomis taisyklėmis atnaujindami vaistų gamybos licencijas, kad gautų iš kompanijų „dėkingumo mokesčius”.
Jo nusikaltimai nulėmė tai, kad buvo patvirtinta daug vaistų, kuriuos derėjo blokuoti ar pašalinti iš rinkos, įskaitant šešis suklastotus vaistus, nustatė Teismas.
Praėjusią savaitę Teismas vienam Zheng Xiaoyu pavaldiniui dėl tokių pačių kaltinimų skyrė mirties bausmę jos vykdymą atidedant. Kitas aukštas administracijos pareigūnas lapkritį buvo nuteistas 15 metų kalėti už kyšių ėmimą ir neteisėtą ginklo laikymą.