Keletą dienų visą šalį skandinusios smarkios liūtys Vakarų Lietuvoje pasitraukė, tačiau jų pasekmės baugina gyventojus ir ant kojų kelia specialiąsias tarnybas.
Vakar Akmenos upės vandens lygis per parą buvo pakilęs per 1 metrą nuo kritinio vandens lygio iki 4 metrų 23 centimetrų ir, jei bus pralaužtas pylimas Kretingos rajone, iškyla grėsmė Klaipėdos Tauralaukio gyventojams, kurių namai buvo užlieti 2005-aisiais.
Šįkart labiausiai nukentėjo Kretingos rajonas: teko sutvirtinti neįprastai išsiliejusios Minijos krantines ties Kartenos kaimu, užlietas kelias į Salantus, Kretingoje priešgaisrinės tarnybos pareigūnams teko pumpuoti vandenį iš užlietų miesto ligoninės, vaikų darželio „Eglutė” rūsių.
Perspėjo Tauralaukį
Klaipėdos apskrities viršininko administracijos (KAVA) Civilinės saugos departamento direktorius Stanislovas Kučinskas „Vakarų ekspresui” vakar sakė, kad per dvi dienas Akmenos, arba Danės vanduo ties Kretingos ir Klaipėdos rajonuose šoktelėjo ženkliai.
„Vanduo pakilo per metrą nuo kritinio lygio. Tai – gana grėsminga situacija, nes išsiliejusi banga gali pasiekti ir Klaipėdą. Apie 50 centimetrų vandens sluoksnis – kelyje į Salantus. Užsikimšus vandens pralaidai, į sodybas ėmė lietis vanduo prie Kiškėnų.
Sekmadienį įvyko Kretingos rajono vadovų ir atsakingų institucijų pasitarimas ir nuspręsta budėti ties Padvarių užtvanka, kurią pralaužus prieš porą metų nukentėjo Tauralaukio gyventojai. Dabar tas pylimas atstatytas ir laikosi”, – teigė S. Kučinskas.
Jis teigė, kad viskas priklauso nuo vėjo krypties, jo stiprumo.
Klaipėdos apskrities Ekstremalių situacijų valdymo centro posėdis nebuvo sušauktas, nes situacija kol kas esanti ne kritinė.
Klaipėdos miesto savivaldybės Civilinės saugos tarnybos atstovai mūsų dienraštį informavo, kad buvo surinkti Tauralaukio gyventojų ar bendrijų telefonai ir imta skambinti tiems, kurie nukentėjo nuo potvynio 2005-aisiais.
„Kol kas miesto administruojamoje teritorijoje vandens lygis kritinio nebuvo pasiekęs ar viršijęs, tačiau banga atslenka. Tauralaukio gyventojams rekomendavome daiktus sunešti kuo aukščiau ir, esant galimybei, išvykti iš namų, išjungus elektros prietaisus”, – teigė atstovas.
Klaipėdos miesto Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) atstovai teigė, kad mieste po liūčių ypatingų kreipimųsi nebuvo.
Grėsminga Minija
Kiek kitokia situacija Kretingos rajone – pasak PGT pareigūnų, nuo liepos 7-osios dvi paras teko pumpuoti vandenį iš užlieto Kretingos miesto ligoninės rūsio, taip pat – cokolinio aukšto kabinetų.
Taip pat vanduo šalintas ir iš vaikų darželio „Eglutė” rūsio, supjaustytas ir išvežtas ant kelio Darbėnuose užvirtęs medis.
Didžiausios baimės vakar sklandė ties Kartenos kaimu, kur toliau tvino Minijos upė.
„Susirinko visi viršininkai, ir stebėjome, kas darosi su Minija. Ji gali pralaužti dambą, kažkas negerai darosi. Vakar popiet trūko vos 30 centimetrų, kad vanduo imtų veržtis per krantus ir semti sodybas. Nutarta tvirtinti krantines žemėmis”, – „Vakarų ekspresui” sakė už civilinę saugą Kretingos rajone atsakingas Albinas Šimkus.
Jis teigė negalintis prognozuoti, kas bus vėliau, nes sekmadienį apie potvynį Minijoje niekas net nekalbėjo.
„Tačiau į pievas išsiliejo Salantas, kuris įteka į Miniją, ir vanduo suplūdo. Situaciją įdėmiai stebime”, – tikino jis. Popiet tam tikros Kartenos vietose vanduo jau buvo užliejęs dalį sodybų.
Be kita ko, pranešama, kad siautusios vėtros pridarė nemažai nuostolių draudimo bendrovių klientams. Bendrovė „Lietuvos draudimas” pranešė, kad pagal išankstines prognozes, bendra gyventojų patirtų nuostolių suma gali viršyti 1 mln. litų. Kita bendrovė „If draudimas” pranešė apie 150 tūkst. litų žalą.
Pranešimai gauti apie užlietas patalpas, užkimštus kanalizacijos vamzdžius, užvirtusius medžius ir kitokias nelaimes.
Sinoptikų teigimu, ciklonas, į Lietuvą atnešęs smarkias liūtis, traukiasi, slėgis kyla, tad netrukus sulauksime nors ir ne itin šiltų, bet jau sausesnių orų. Šią savaitę lis, tačiau trumpai ir tik vietomis. Lietingesni gali būti tik antradienis bei trečiadienis.
Nesulaukę pagalbos mirko namo gyventojai
Į „Vakarų ekspreso” redakciją po liūčių kreipėsi uostamiesčio Aguonų gatvės 8-ojo namo gyventojai – jie tikino, kad vanduo bėgo per stogus, plyšius lubose vonios kambariuose, kaminus.
„Mes ne vieną kartą kreipėmės į Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Butų ūkio ir energetikos skyrių, tačiau su jais nesusikalbame. Vietoje to, kad sulopytų stogą, nugriovė kaminus ir atsiuntė 10 tūkst. litų sąmatą. Po jų kaminų pakeitimo vanduo bėga labiau nei prieš tai. Tokia pati situacija – ir su stogu. Valdininkai mus siuntinėja ir nepadeda”, – skundėsi pasipiktinusi skaitytoja.
Ech,atsakingieji valdininkai dėl krizinių pavojingų situacijų Lietuvoje…
Važiuodami stebime žmones,jų pykti dėl jiems dėmesio stokos. Kas išmatuos širdgėlas jų,kas jiems padės… Ne ,tik ne jūs, silpnieji valdininkėliai,… patariu mums visiems pagalbos prašyti iš ES vadų, jie tikrai išgirs,gal tuomet parodys pavyzdį kaip reikia operatyviai reaguoti į savo liaudies bėdas,…tai galvokim ką daryti.