Pirmą kartą klonuotas šuo

Pietų Korėjos mokslininkai praėjusį trečiadienį paskelbė pirmą kartą pasaulyje sėkmingai klonavę šunį ir, pasinaudodami tokiomis pačiomis technologijomis kaip avies Dolly atveju, sukūrę trejų metų afganų kurto „kopiją”.

Balandžio 24 dieną atvestam klonuotam afganų kurtui buvo duotas Snuppy vardas, kuris reiškia „Seulo nacionalinio universiteto šuniukas”, britų savaitiniame mokslo žurnale „Nature” rašo jo kūrėjai. Snuppy, kurio kailis yra juodos, rusvos ir baltos spalvų, yra genetiškai identiškas savo tėvui, rodo DNR testai.

Be 1996 metų liepą Škotijoje atvestos Dolly, kuri buvo pirmasis iš suaugusio gyvūno somatinės ląstelės klonuotas žinduolis, mokslininkai dar yra sukūrę kitų avių, pelių, karvių, ožkų, kiaulių, triušių, kačių, mulo, arklio, žiurkių ir laukinio jaučio gaūro klonus.

Naudojant somatinių ląstelių branduolių perkėlimo technologiją, iš kiaušinėlio pašalinamas jo branduolys, kuris pakeičiamas iš gyvūno, kurį norima klonuoti, somatinės kūno ląstelės paimtu branduoliu.

Tada kiaušinėlis su pakeistu branduoliu apdorojamas chemikalais arba paveikiamas elektra, kad pradėtų dalytis. Kurį laiką jis dalijasi lėkštelėje, maitinamojoje terpėje, o vėliau susidaręs ląstelių kamuolėlis yra perkeliamas į surogatinės motinos gimdą. Šunys yra vieni tų gyvūnų, kuriuos klonuoti sunkiausia. Taip yra pirmiausia dėl to, kad sunku paimti subrendusių kiaušinėlių. Kitaip nei kitų žinduolių atveju, šunų ovuliacija įvyksta tuo metu, kai kiaušinėliai dar nesubrendę. Po ovuliacijos jie dvi ar tris dienas bręsta kiaušintakyje.

Pietų Korėjos mokslininkai, kuriems vadovavo Woo Suk Hwangas iš minėto universiteto Veterinarinės medicinos koledžo, šią problemą išsprendė švelniai vandeniu išplaudami iš kiaušintakio subrendusius kiaušinėlius.

Snuppy atveju branduolys buvo paimtas iš afganų kurtų patino ausies odos ląstelės, o embrionas vystėsi Labradoro retriverių patelės gimdoje. Ši kalė atsivedė ir užaugino klonuotą šuniuką. Mokslininkai nurodo, kad jų laimėjimas padės gamtosaugininkams, norintiems išsaugoti retas rūšis, ir šunų augintojams, norintiems sužinoti, kaip genai veikia įvairių veislių šunų elgsenos bruožus. Tačiau jie pripažįsta, kad sėkmingų klonavimo bandymų, palyginti su bendru bandymų skaičiumi, būna labai mažai.

Iš viso į 123 kalių gimdas buvo perkelti 1095 embrionai, kurių tik trys įsitvirtino ir vystėsi. Vienas jų vėliau žuvo, ir buvo atvesti tik du klonuoti šuniukai – Snuppy ir dar vienas, kuriam buvo duotas ne toks gražus vardas NT-2. Pastarasis šunytis po 22 dienų nugaišo dėl plaučių uždegimo, ir mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, kodėl jis susirgo.

Žinoma, kad klonuoti gyvūnai gyvena trumpai arba serga įvairiomis ligomis. Dėl šių ir kitų, moralinių, priežasčių mokslininkai griežtai perspėja, kad negalima bandyti klonuoti žmogaus.

Įtariama, kad genetinė medžiaga gali būti pažeidžiama atliekant klonavimo procedūras, be to, gali būti, kad į kiaušinėlį perkeliama ne visa DNR. Todėl sutrinka baltymų, kurie sudaro ir palaiko audinius, gamybos mechanizmai.

Pavyzdžiui, Dolly buvo užmigdyta 2003 metų vasarį, nugyvenusi tik pusę normalios avies gyvenimo, nes jai pernelyg anksti išsivystė artritas ir degeneracinė plaučių liga.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.