Karaliaus Mindaugo atminimą temdo… Vytautas Didysis

Prieš 754 metus Lietuvos karaliumi karūnuotas Mindaugas, ko gera, apsiverstų karste sužinojęs, kokiomis šiuolaikinėmis interpretacijomis apaugo jo nuopelnai valstybei.

Prabėgus šešiolikai metų nuo tos dienos, kai 1990-ųjų rudenį Seimo valia Mindaugo karūnavimo dienai suteiktas valstybinės šventės statusas, vis dažniau abejojama, ar apskritai liepos 6-ąją vertėjo kalendoriuose žymėti raudonai.

Be to, istorikai pastebi, jog bent jau prieškario Lietuvoje buvo garbinamas ne karalius Mindaugas, o Didysis Kunigaikštis Vytautas.

Kita vertus, istorikus šokiruojančios lietuvių istorijos žinios verčia abejoti, ar žmonės apskritai suvokia, ką švenčia. Antai vienas uostamiesčio naktinis klubas rytoj žurnalistus pakvietė kartu švęsti Vytauto didžiojo karūnavimo dienos… Tiesa, vėliau dėl įsivėlusios klaidos atsiprašė.

Žemaičiams pakišo kiaulę

Klaipėdos universiteto istorikas Vygantas Vareikis

Tai hipotetinė ir dirbtinai sukonstruota diena. Kadangi dokumentuose nėra duomenų apie tikslią karūnavimo datą, profesorius Edvardas Gudavičius savo laiku nustatė, kad Mindaugas karaliaus karūna galėjo pasipuošti pirmąjį 1253 metų sekmadienį, o karūnacija galėjo vykti liepos 6-13 dienomis.

Taip pat verta prisiminti, kokiu laikmečiu ir kodėl Mindaugas tapo pirmuoju Lietuvos karaliumi: karūnos vardan jis priėmė krikštą ir atidavė ordinui krikščionybę priimti nepanorusią Žemaitiją. O po to, kai karalius ieškojo būdų Lietuvai suvienyti ir vieną po kito svarbius mūšius laimėję žemaičių kunigaikščiai sutiko Mindaugą pripažinti savo valdovu, jis krikšto ėmė ir atsisakė. Vadinasi, baigėsi ir jo karaliavimas. Taigi kokiam žemaičiui liepos 6-oji iki šiol gali asocijuotis su kadaise žemaičiams karaliaus pakišta kiaule.

Kai Mindaugo karūnavimo diena 1990 metais buvo paskelbta Valstybės diena, to meto politikai tiesiog siekė įtvirtinti istorinį tęstinumą ir pabrėžti, kad mūsų šalies valstybingumas siejamas ne tik su 1918-ųjų vasario 16 diena, kai buvo paskelbta Lietuvos respublikos nepriklausomybė, bet su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais, tiksliau – su pagoniško valstybingumo pamatais. Tuo negali pasigirti nei latviai, nei estai, baltarusiai, suomiai ar kitos tautos. Tačiau kam sureikšminti patį Mindaugo paskelbimo karaliumi faktą? Juolab kad prieškario Lietuvoje buvo švenčiamas Vytauto karūnavimas. Tiesa, 1430 metų rugsėjo 8-ąją planuotos iškilmės juk taip ir neįvyko, nes Vytautas mirė anksčiau. Tada gyvavo legenda, neva jam sutrukdė tapti karaliumi lenkų didikai, nes karūna ant Vytauto galvos būtų simbolizavusi Lietuvos valstybės savarankiškumą.

Kita vertus, nei Vytauto planuotas karūnavimas, nei Mindaugo karaliaus titulas nėra tokie svarbūs istoriniu atžvilgiu, kaip, pavyzdžiui, Žalgirio mūšis, kuris yra žinomas ne tik lietuviams, bet ir visoje Europoje.

Net priešai vadino Išmintinguoju

Vilniaus universiteto istorikas Alfredas Bumblauskas

Neabejoju, kad karalius Mindaugas išaukštintas pelnytai. Kai buvo minima Mindaugo karūnavimo 750 metų sukaktis, valdžia, jei neklystu, netgi specialiu aktu patvirtinto šios valstybės dienos svarbą Lietuvai.

Tiesa, 1990-aisiais, kai Lietuvos Seimas liepos 6-ąją priskyrė valstybinėms šventėms, istorikai stengėsi tolerantiškai vertinti politikų siekį Mindaugo karūnavimą laikyti Lietuvos valstybingumo pradžia.

Istoriškai šalies valstybingumo atskaitos taškas buvo padėtas anksčiau, bet šiuolaikinėje Lietuvoje svarbu tai, kad liepos 6-oji tapo ne tik reikšminga valstybės, bet ir gražia šeimos švente: džiugu matyti, kaip poilsio dieną žmonės traukia į gamtą šeimomis, labai populiarūs pasivaikščiojimai po piliakalnius Kernavėje ir Trakuose.

Kita vertus, jei kalbėtume apie Lietuvos piliečių istorijos žinias, neįmanoma išvengti absurdų. Per televiziją laidoje „Klausimėlis“ žmonės, paklausti, kas toks Vytautas, atsako, kad tai – mineralinis vanduo.

Dėl to tenka tik apgailestauti. O juk ir karalius Mindaugas, kurį netgi priešai vadino Išmintinguoju, ir Vytautas buvo didingi valdovai, pranokę savo laikmetį.

Liepos 6 d., penktadienį, Klaipėdoje vyksiantys šventiniai renginiai:

12 val. – meninės kompozicijos-instaliacijos „Sostas“ pristatymas Atgimimo aikštėje.

20.30 val. – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro organizuojamas koncertas Šiauriniame rage. Lietaus atveju iškilmingas koncertas vyks Muzikiniame teatre.

„Mindaugo nuopelnai Lietuvai – neįkainojami, tačiau valstybinėms šventėms priskiriama hipotetinė jo karūnavimo diena tėra dirbtinė“

„Žmonės, paklausti, kas toks Vytautas, atsako, kad tai – mineralinis vanduo“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Karaliaus Mindaugo atminimą temdo… Vytautas Didysis"

  1. tomas

    norecau pamatit vaizdo irasa bet taip visai nk dienraštis 😀 😛 8)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.