Portugalija perėmė iš Vokietijos pirmininkavimą ES

Portugalija pradeda pirmininkavimą Europos Sąjungoje (ES), kuris truks iki metų pabaigos ir kurio metu vyks ES ir Rusijos viršūnių susitikimas. Lisabona perima estafetę iš Vokietijos ir kitų metų sausio 1-ąją perduos ją Slovėnijai, praneša agentūra ITAR-TASS.

Pirmininkavimui baigiantis Bonai pavyko grąžinti į dienotvarkę derybas dėl ES reformų sutarties, turėsiančios pakeisti taip ir nepriimtą konstituciją, kurią 2005 metų referendumuose atmetė Prancūzija ir Olandija, informuoja tinklalapis „Newsru.com“.

Portugalijos premjeras Jose Socratesas (Žozė Sokratišas) dokumento parengimą ir priėmimą pavadino „svarbiausiu ir absoliučiu prioritetu“, leisiančiu „sustiprinti Europą“. Suderinti sutarties tekstą ketinama liepos 23 dieną Briuselyje rengiamoje tarpvyriausybinėje ES šalių konferencijoje, o aprobuoti – neformaliame ES viršūnių susitikime spalio 18-19 dienomis Lisabonoje.

„Portugalijos valdžia supranta, koks sunkus uždavinys jai teko, bet ketina tvirtai laikytis šio grafiko, nesibaimindama kliūčių, tarkim, Lenkijos grasinimų peržiūrėti jau suderintus punktus“, – teigia J.Socratesas.

„Mums duotas mandatas labai aiškus ir tiksliai nurodo, kas turi būti padaryta“, – pabrėžė J.Socratesas, atmesdamas bet kokią peržiūrėjimo galimybę. Portugalijos premjeras nurodė, kad pirmininkavimui baigiantis ketina „mandatą paversti sutartimi“.

Pirmininkavimo laikotarpiu numatyti ES viršūnių susitikimai su Brazilija (liepos 4 d.), Ukraina (rugsėjo 14 d.), Rusija (spalio 26 d.), Kinija (lapkričio 28 d.), Indija (lapkričio 30 d.) ir Afrikos Sąjunga (gruodžio 8-9 d.), taip pat konferencija au Viduržemio jūros baseino arabų šalimis.

Iš šių susitikimų prioritetiniais Portugalijos vadovybė vadina susitikimus su Afrikos ir Brazilijos lyderiais.

Pirmasis ES viršūnių susitikimas su Brazilija sudarys galimybę išplėtoti santykius su visa Lotynų Amerika. Portugalija yra pasiryžusi dialoge su šiuo regionu tarpininkauti savo kolegoms ES.

Per antrąjį Afrikos viršūnių susitikimą, į kurį turėtų suvažiuoti daugiau kaip pusšimtis šio žemyno valstybių vadovų, planuojama priimti dokumentą dėl strateginės partnerystės. ES tikisi, kad tai leis pradėti glaudų bendradarbiavimą ne tik ekonomikos, bet ir politikos, saugumo, gynybos srityse.

Sprendžiant iš Portugalijos oficialiųjų asmenų pareiškimų, ES nerimauja dėl Afrikoje sparčiai stiprėjančių Kinijos pozicijų ir teroristinių struktūrų skverbimosi, suinteresuota žemyno naftos ir dujų telkiniais.

Portugalija nori priminti ES ir „Lisabonos dienotvarkę“, priimtą per ankstesnį pirmininkavimą 2000 metais. Šis dokumentas iškėlė ES tikslą – sukurti konkurencingiausią ekonomiką pasaulyje ir, nors konkrečių rezultatų pasiekti nepavyko, Lisabona ketina susumuoti tarpinius rezultatus ir numatyti ateities planus.

J.Socratesas atkreipė dėmesį į „problemines zonas“, prie kurių priskyrė Artimuosius Rytus bei Viduržemio jūros pietus. Portugalams nerimą kelia ir Kosovas.

Nuo Rusijos energijos išteklių nepriklausanti Portugalija (dujas perkanti Nigerijoje ir Alžyre) susitikimo su Maskva prioritetiniu, bet jau viešai, nelaiko, bet kruopščiai jam rengiasi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.