Slaptumo žyma pamynė viešumo principą

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas įsitikinęs, kad ankstesnės kadencijos Kauno taryba, nutarusi įslaptinti rengiamą arenos koncesijos ir statybos sutartį, nusižengė pačios koncesijos principams ir dvasiai.

Parlamentarų prašymu beveik mėnesį tyrusi, ar arenos Nemuno saloje projektavimo, statybos ir koncesijos konkursas buvo skaidrus, Seimo Antikorupcijos komisija negali viešai paskelbti savo išvadų.

Konfidencialumo žyma ant sutarties uždėta Kauno savivaldybės ir Prancūzijos bendrovės „Bouygues Batiment International“ (BBI), su kuria deramasi dėl arenos statybos, susitarimu. Pasak R.Dagio, Seimo komisija negalėjo ignoruoti jų pareikštos valios, juoba kad minėta užsienio kompanija dėl esą per didelio viešumo gali pareikalauti atlyginti nuostolius.

Bendrieji principai privalomi

„Atsakomybės klausimai sudėlioti taip, kad viešajam interesui būtų atstovaujama ne taip, kaip derėtų“, – tokia, pasak R.Dagio, bendra Seimo Antikorupcijos komisijos atlikto tyrimo išvadų nuostata. Komisijos vadovo teigimu, nesvarbu, su kuo sutartis pasirašoma – Prancūzijos, Lietuvos ar kitos valstybės kompanijomis ir už kokią sumą – milijardą ar 50 tūkst. litų, ji turi remtis bendraisiais Koncesijų įstatyme įtvirtintais principais.

„Komisijos išvadose nekalbama apie jokius su koncesininko pasirinkimu susijusius klausimus. Tai pačios savivaldybės, o ne komisijos kompetencija. Mes pateikėme išvadas tik dėl konkurso eigos bei konkrečių pastabų dėl kai kurių sutarties projekto punktų“, – LŽ sakė R.Dagys. Anot jo, komisija tikisi, kad kauniečiai, kol derybos su prancūzais dar vyksta, atsižvelgs į nurodytus trūkumus ir patobulins artimiausiu metu planuojamą pasirašyti sutartį.

Prieš gerus metus Seimo Antikorupcijos komisija jau nagrinėjo Kauno miesto savivaldybės planuotą pasirašyti švietimo įstaigų koncesijos sutartį. R.Dagio teigimu, ir tuomet sutartis buvo įslaptinta, tad komisija galėjo komentuoti tik konkurso sąlygas. Tąkart koncesijos sutarties buvo atsisakyta.

Parlamentinės komisijos vadovas mano, kad naujos kadencijos Kauno miesto tarybai teko sunkus buvusios miesto valdžios palikimas, tarp paliekamų problemų – ir arenos statyba.

Norai buvo geri

R.Dagys teigė esąs įsitikinęs, kad paskelbus komisijos išvadas tikrai nieko nenutiktų. „Tiesiog žmonės pamatytų, kokią stadiją yra pasiekusios derybos, o Kauno tarybos nariai derybininkams galėtų duoti aiškius nurodymus, ką sutartyje reikia patobulinti“, – LŽ sakė komisijos vadovas.

Pasak parlamentaro, didelių prieštaravimų Seimo Antikorupcijos komisijai tvirtinant išvadas nebuvo, tik keletas pastabų dėl formuluočių. Daugiausia diskutuota dėl išvadų įslaptinimo. „Maniau, kad galime elgtis šiek tiek laisviau ir kai kurias išvadas parašyti taip, kad nebūtų atskleidžiami sutarties duomenys“, – sakė R.Dagys. Tačiau dauguma komisijos narių (posėdyje dalyvavo 7 iš 12) siūlė geriau apsidrausti, nes klausimas susijęs su tarptautine kompanija, kuri dėl neteisėto paviešinimo gali pareikalauti atlyginti žalą. Sprendimas buvo priimtas bendru sutarimu.

Ar Seimo Antikorupcijos komisijos atliktas tyrimas bus paskelbtas, priklausys nuo Kauno savivaldybės – duomenų saugotojos – sprendimo. R.Dagys prisipažino nežinantis, kaip ši pasielgs.

„Kiek žinau, tas išvadas savivaldybės administracija jau perskaitė. Reakcija buvo normali, į pastabas žadama atsižvelgti. Priminsiu, kad komisijos išvados yra tik rekomendacinės, o ne privalomos. Mūsų norai buvo geri, o viskas tarsi įgauna skandalo pobūdį“, – apgailestavo komisijos pirmininkas.

Absurdiškais R.Dagys pavadino kaltinimus, neva jo susitikimas vienoje Vilniaus picerijų su verslininku Augustinu Rakausku, siūlančiu alternatyvų Kauno arenos projektą, galėjo turėti įtakos tyrimo išvadoms. „Visada susitinku su visais, kurie į mane kreipiasi, juoba kad susitikimas įvyko po savaitės, kai išvados buvo parašytos. A.Rakausko siūlymai – niekam ne paslaptis, jis apie tai kalba viešai“, – teigė komisijos vadovas.

Parlamentarai puolami

Pastaruoju metu R.Dagys pastebi sustiprėjusį Seimo Antikorupcijos komisijos puolimą, pastangas įrodyti, kad jos atlikti tyrimai nieko neverti. Parlamentaras tai sieja su komisijos vykdomais rezonansiniais tyrimais. Penkios darbo grupės dabar aktyviai domisi viešaisiais pirkimais, sveikatos apsauga, valdininkais, savivaldybėmis, teismais ir teisėsauga, žemės klausimais. „Esame užkabinę nemažai interesų, ne tik konkrečių, bet ir globalių. Pavyzdžiui, farmacijos kompanijų ryšius su medicinos įstaigomis. Netrukus bus pradėtos žemgrobių bylos, renkame konkrečius duomenis apie pareigūnus, piktnaudžiavusius sprendžiant žemės grąžinimo klausimus“, – pasakojo R.Dagys.

Turi už ką ant komisijos dantį griežti ir kauniškiai. Ji nemažai pasidarbavo atskleisdama įvairiausius Kauno medikų interesus. Buvo užkliuvę ir Fredos miestelio, švietimo įstaigų koncesijos reikalai. Vyksta tyrimas dėl statybų Botanikos sodo teritorijoje.

R.Dagys sutinka, kad populiarumo komisijai nepridės siūloma įstatymo pataisa, pagal kurią visi valdininkai ir tarnautojai savo turtą turėtų pagrįsti pajamomis. Konservatorius įtaria, kad projektą stengiamasi numarinti ir net ketinama įrodyti, kad tokia nuostata prieštarauja Konstitucijai. „Mano galva, tai visiškas teisinis absurdas“, – teigė R.Dagys.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.