Kristupo festivalis džiugins miestelėnus

Sekmadienį sostinės Šv. Kazimierio ir Šv. Kotrynos bažnyčiose prasideda tryliktasis Kristupo vasaros festivalis.

Iki rugpjūčio 28-osios vyksiantis renginys vėl tampa didžiausia Vilniaus kultūrą ir muziką reprezentuojančia, sostinės įvaizdį formuojančia švente. Juolab kad muzikos fiestos sumanytojas, šventės meno vadovas profesorius Donatas Katkus sako, kad festivalis jau įrodė, jog vasarą miestelėnai turi daugiau laiko ir noro lankyti koncertus. Be to, sostinę užplūsta svečiai, tad puikiausias metas susipažinti ir su mūsų menininkais, ir su užsienio atlikėjais.

Dvi premjeros

Tai Davido Fanshawe oratorija „African Sanctus“ – prieš 35 metus sukurtas, bene visą pasaulį apskriejęs kūrinys. Jį per festivalio atidarymą skambant fortepijonui, sintezatoriui, gitaroms ir penkioms perkusijoms pirmą kartą Lietuvoje atliks sopranas Irena Zelenkauskaitė, Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (vad. Gediminas Ramanauskas), berniukų choras „Dagilėlis“ (vad. Remigijus Adomaitis). Oratorija, kaip rašoma JAV spaudoje, „žavi meniškai suderinta liaudies ir roko muzika eklektiškame religinių apeigų lydinyje“.

Dar labiau intriguoja lietuviškos muzikos premjera. Per festivalio uždarymą skambės Nacionalinės premijos laureato kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus kūrinys „Rudenio gėrybės“ iš ciklo „Metai“. Tą patį vakarą girdėsime ir 13 metų Vilniuje negirdėtus B.Kutavičiaus „Jaruzalės vartus“.

Netikėtose vietose

Pirmą kartą Kristupo vasaros festivalis pakėlė sparnus iš sostinės. Plečia savo geografiją ir intriguoja, kviesdamas į Kristupo piknikus Bistrampolio (Panevėžio r.) dvare ar į Marijampolės, Molėtų bažnyčias, kur vyks „Sakralinės muzikos valandų“ koncertai. Dėl pastarųjų ypač džiaugiasi šios programos meno vadovas profesorius Leopoldas Digrys, nes europinio lygio vargonininkai Renata Marcinkutė-Lesieur, Alexandra Grot, Tuomas Pyrhonenas, Robertas Robertsenas, Irena Budrytė-Kummer ir kiti žavės ne tik sostinės Šv. Kazimiero bažnyčios klausytojus. Jų į koncertus Vilniuje kaskart susirenka apie tūkstantį. Įdomu, kiek ateis į Stanislavo Moniuškos skverelį prie Šv. Kotrynos bažnyčios, kur pirmąkart rengiamas džiazo koncertas?

Festivaliai festivalyje

Vilniaus festivalių direktorius Remigijus Merkelys pabrėžia, kad Kristupo vasaros festivalis – ne tik ilgiausia šventė iš septynių tradicinių sostinės kultūros renginių, bet ir garsus vadinamaisiais festivaliais festivalyje. Be jau minėtų „Sakralinės muzikos valandų“, vyks profesoriaus Petro Geniušo vadovaujami „Kristupo klavyrai“ ir „Kristupo gitarų“ (meno vadovas – gitaros virtuozas Reinbertas Eversas) parengti koncertai.

Festivalio direktorė Jurgita Jauniškytė patarė atkreipti dėmesį į gitaristų koncertus. Per juos stengiamasi atverti plačią panoramą nuo čigoniškojo džiazo iki italų virtuozo Emanuele’io Serge ar suomio Otto Toloneno muzikavimo. Didelė intriga ir pirmąkart vyksiantys arfos muzikos vakarai. Girdėsime jaunas Lietuvos atlikėjas, muzikuos žinomos arfininkės Maria Krushevskaja (Rusija) bei Florence Sitruk (Vokietija).

„Kristupo vasaros festivalį skiriame renginiui „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009″, kartu tarsi ir pradedame kultūros sostinės šventę“, – LŽ sakė D.Katkus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.