Ateinančią savaitę Klaipėdos miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai kartu su policija vyks į tas uostamiesčio vietas, kuriose, kaip įtariama, ūkininkai prekiauja nesaugiu pienu.
VMVT specialistai yra gavę signalų, jog karvės pieno ne tik rytais, bet ir apie penktą valandą vakaro kasdien galima nusipirkti net miesto centre, Martyno Mažvydo alėjoje. Čia visuomenės sveikatos sergėtojai ketina apsilankyti pirmiausia.
Specialistai daug išvykų yra numatę ir prie daugiabučių namų pietinėje miesto dalyje. Mat, anot jų, vadinamuosiuose miegamuosiuose rajonuose spėjama esant daug nelegalių prekybos vietų.
Klaipėdos VMVT specialistė Nijolė Kazlauskienė „Vakarų ekspresui” sakė, kad labiau kontroliuoti smulkius ūkininkus, nelegaliai prekiaujančius karvės pienu bei jo produktais, juos paskatino šį mėnesį Vilniuje atlikti tyrimai.
„Paaiškėjo, kad sostinės gatvėse, prie daugiabučių nelegalia prekyba užsiimantys ūkininkai žmonėms parduoda prastos kokybės pieną, – aiškino specialistė. – Ištyrus keturių ūkinininkų auginamų karvių pieną, jame buvo rastas gerokai didesnis bakterijų kiekis nei leidžia higienos normos.”
Išgėrus pieno – į ligoninę
N. Kazlauskienė teigia, kad žmonės, įsigyjantys pieną iš kaimiečių, neturinčių specialiai tokiai prekybai reikalingos pažymos, gali ne tik užsikrėsti bakterijomis, sukeliančiomis infekcines žarnyno ligas, bet ir rizikuoja apsinuodyti kenksmingomis inhibitorinėmis medžiagomis.
Pasak specialistės, pavojingos medžiagos į žmogaus organizmą patenka per sergančios karvės, kuri gydoma antibiotikais, pieną.
Žmogus, užsikrėtęs minėtosiomis medžiagomis, pradeda smarkiai viduriuoti. Netrukus pasireiškia ir kiti apsinuodijimui būdingi simptomai – pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, atsiranda bendras organizmo silpnumas ir t.t.
Tokiais atvejais sergantįjį būtina kuo greičiau paguldyti į ligoninę, mat jam reikalingas intensyvus terapinis gydymas.
Priežastis – nešvara
VMVT specialistė N. Kazlauskienė paklausta, kaip į karvės pieną patenka žmogaus sveikatą žalojančios bakterijos, sakė, jog tai nutinka dėl elementarių higienos normų nepaisymo, t.y. nešvaros.
Pavyzdžiui, bakterijos į pieną patenka tuomet, kai prieš melžiant karvę nenuplaunamas jos tešmuo. Be to, pačiam žmogui taip pat būtina muilu nusiplauti rankas.
Kad nesidaugintų bakterijos, indas, kuriame laikomas pienas, turi būti sterilus – dezinfektuotas karštu vandeniu.
N. Kazlauskienė pastebėjimu, blogai yra tai, jog mieste nelegaliai prekiaujantys ūkininkai pieną atveža bidonuose, o ne specialiuose šaldytuvuose. Maža to, sakė ji, pienas išpilstomas ne į stiklainius, o į paprasčiausius plastmasinius indus – plastikinius butelius nuo alaus ar limonado.
Pavojingas kūdikiams
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės bei medicininės karantininės apsaugos skyriaus vedėja Ona Sokolova perspėja, kad per nešvarų karvės pieną užsikrečiama ne tik salmonelioze, šigelioze, bet ir vidurių šiltine. Pastaroji infekcija, pažymi gydytoja, ypač pavojinga.
Pasak O. Sokolovos, virinant karvės pieną, rizika užsikrėsti bakterijomis sumažėja. „Užsikrės žmogus ar ne, priklausys nuo jo organizmo imuninės sistemos, – aiškino medikė. – Užkratams neatsparūs vyresniojo amžiaus žmonės, sergantieji lėtinėmis ligomis ir mažamečiai vaikai, ypatingai kūdikiai.”
Beje, visuomenės sveikatos specialistės teigimu, suaugusieji, perkantys karvės pieną, kuris nėra labaratoriškai patikrintas, rizikuoja ne tik savo, bet artimųjų sveikata.
Mat prastos kokybės pieną gėręs žmogus užkratą perduoda, pavyzdžiui, naudodamąsis kitų šeimos narių rankšluosčiais ir pan.
„Nesu pediatrė, tačiau karvės pieno, net jeigu šis atitinka visas higienos normas, negalima duoti kūdikiams, – pabrėžia O. Sokolova. – Karvės pienas – labai riebus, todėl vaikas nuo jo gali suviduriuoti.”
Jūratė Mazajeva
„Vakarų ekspresas”