Paauglių žiaurumą skatina dėmesio stoka

Netrukus Kauno apygardos teismas nagrinės baudžiamąją bylą, kurioje vienas paauglys kaltinamas nužudymu iš chuliganiškų paskatų, kitas – kišenvagyste. Teisėsaugos pareigūnai abejoja, ar jie sulauks bausmių, kurios atitiktų padarytus nusikaltimus. Kad šiuo metu veikianti bausmių sistema nėra veiksminga, mano ir psichologai.

Šiurpus incidentas, kuris 23 metų alytiškiui Nerijui Aliuliui kainavo gyvybę, įvyko pernai rudenį. Vienoje Žiburio gatvės daugiabučio namo laiptinių gulintis vyras aplinkinių itin nesudomino, nes panašių vaizdų jiems buvo tekę matyti ir anksčiau.

Kai kurie namo gyventojai prekiavo pilstuku. Kaimynams nepanorus taikstytis su tokia veikla ir kreipusis į policiją, prekiautojai ėmėsi gudrybių: svaigalus jų pirkėjams leisdavo išgerti čia pat bute arba paragindavo troškulį malšinti kitose laiptinėse. Neatmetama galimybė, kad N.Aliulis buvo užsukęs į tokią „prekyvietę”.

Padegė laiptinėje

Keturiolikmečiai paaugliai vyrą rado miegantį laiptinėje tarp antro ir pirmo aukštų, prie pašto dėžučių. Bejėgiška jo padėtis vaikinukams sukėlė norą ciniškai papokštauti. D.M. išnaršė gulinčiojo kišenes ir pavogė pakelį cigarečių, banko kortelę. Jo draugas A.C. pasiūlė padegti miegančiajam užpakalį. D.M. esą nepritarė tokiam siūlymui, tačiau bendraamžis nubėgo į namus ir atsinešė flakonėlį aerozolinių dažų. Jais apipurškė N.Aliulio kojas ir uždegė.

Laiptinės gyventoja Rasuolė pasakojo, jog išgirdusi šauksmą pamanė, kad atvažiavo policininkai išsivežti jauno vyro. Tačiau po kelių akimirkų širdį veriantis klyksmas pasigirdo jau kieme. Pribėgusi prie lango moteris pamatė nuo juosmens iki galvos liepsnose skendintį žmogų. Kol ji paskubomis prisileido kibirą vandens ir išbėgo į kiemą, ugnis jau buvo apėmusi visą vyrą. „Šliūkštelėjau vandens ir ugnis užgeso. Nuleidau akis ir krūptelėjau – net batraiščiai sudegę”, – prisiminė Rasuolė.

Norėjo papokštauti

Į įvykio vietą skubiai atvykę medikai nelaimėlį nuvežė į Alytaus apskrities ligoninės intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyrių. Tą patį vakarą neatgavęs sąmonės vyras buvo išvežtas į Kauno medicinos universiteto klinikas, tačiau išgelbėti jauno vyro gyvybės medikams nepavyko. Jiems teliko pripažinti, kad 70 proc. kūno buvo nudegę.

Nors žinia apie padegimą žaibo greitumu apskriejo namo, kuriame įvyko išpuolis, gyventojus, nė vienas paauglių artimiesiems neprisipažino, kad žmogus žuvo dėl jų kaltės.

Bendrovėje „Lanksti linija” dirbusį N.Aliulį darbdaviai apibūdino kaip tvarkingą, darbštų ir pareigingą darbuotoją, nelinkusį piktnaudžiauti alkoholiu. Dėl kokių priežasčių jis atsidūrė visai kitame mikrorajone ir ką veikė minėto namo laiptinėje, taip ir liko neaišku. Taip pat vargu ar bus atsakyta, kodėl paaugliai padegė nieko pikta jiems nepadariusį žmogų. Po įvykio jie aiškino, kad tenorėję papokštauti ir tikrai nesitikėję tokių žiaurių padarinių.

Pagarsėję „pokštininkai”

Viena priežasčių, kodėl keturiolikmečiai sumanė taip papokštauti, ta, kad jie augo be tėvų, jiems trūko griežtos priežiūros. Vienu paaugliu rūpinosi seneliai, nes motina išvykusi dirbti į užsienį, antrasis liko be tėvų globos ir buvo prižiūrimas dėdės.

Anot kaimynų, abu paaugliai nepritekliaus nejautė, bet problemų dėl jų elgesio dažnai kildavo. Jie pramogaudavo išties keistai: atidarę laiptinės duris išeinantiesiems po kojomis mėtydavo sprogmenis, o vėliau stebėdavo žmonių reakciją. Kai kurie minėto Žiburio gatvės namo gyventojai dėl abiejų paauglių polinkio į nevykusias išdaigas net drausdavo savo vaikams su jais bendrauti.

Anot Alytaus Dzūkijos vidurinės mokyklos, kurioje mokosi abu paaugliai, direktoriaus Alvydo Gavelio, vaikai didelių problemų nekėlė, bet dėl nedidelių nusižengimų buvo pastebėti. Itin kliuvo prastas vaikų lankomumas ir mokymasis. „Tačiau įtarti, kad jų išdykavimas prives prie nusikaltimo, tikrai negalėjome”, – tvirtino A.Gavelis.

Iki žiauraus incidento keturiolikmečiams ir anksčiau buvo tekę susidurti su policija. Viename prekybos centre jie talkino vagims nusukdami filmavimo kameras. Vėliau įkliuvo kitoje parduotuvėje, kur tarsi pokštaudami padegė tualetinį popierių. Tąkart gaisro išvengti pavyko, nes valytoja laiku pastebėjo jo židinį. Būta ir daugiau smulkaus chuliganizmo faktų, bet alytiškiai atsakomybės už savo veiksmus išvengdavo dėl jauno amžiaus – iki 14 metų jie negalėjo būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Užkliūva ir toliau

Anot A.Gavelio, po N.Aliulio mirties jo mokinių elgesys pasikeitė į gera. Paaugliai tapo ramesni, pradėjo geriau lankyti mokyklą, pagerėjo ir mokymosi rezultatai.

Paaiškėjus, kas kaltas dėl jauno vyro mirties, mokyklos bendruomenė neatstūmė keturiolikmečių, tik ėmė atsargiau į juos žiūrėti. Iš karto po nusikaltimo jie buvo tarsi susigūžę, o dabar jaučiasi neblogai. „Manau, kad pasikeitimui įtakos turėjo tai, kad jie suprato, ką padarė. Taip pat padidėjo globėjų ir senelių dėmesys, priežiūra”, – teigė A.Gavelis.

Alytaus policijos komisariato nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vyresnioji specialistė Audronė Moisienė nelinkusi taip optimistiškai vertinti paauglių elgesio. „Nemanau, kad jie padarė reikiamas išvadas, nes ir po išpuolio vėl keletą kartų užkliuvo dėl smulkaus chuliganizmo”, – teigė ilgametę darbo su nepilnamečiais praktiką turinti pareigūnė.

Alytaus miesto pedagoginės psichologinės tarnybos vyresnioji psichologė Danutė Putkienė įsitikinusi, jog keturiolikmečiai dar nėra pakankamai subrendę, kad sugebėtų deramai įvertinti savo elgesį ir jo padarinius. „Jie laiko išdaiga tai, ką suaugusieji mano esant nusikalstama veika arba rizikingais poelgiais”, – tvirtino psichologė. Anot D.Putkienės, nors paaugliai aplinkiniams gal ir neparodė, kaip juos paveikė N.Aliulio mirtis, jie tikrai išgyveno ir gailėjosi. „Labai dažnai paaugliai gyvena pagal kitą vertybių skalę. Turėti reikalų su policija – tai jiems šaunumo įrodymas. Aplinkybė, kad daugelis jų už nusikaltimus baudžiami neefektyviai arba dėl jauno amžiaus visai nenubaudžiami, leidžia ir toliau taip elgtis”, – samprotavo A.Moisienė.

Netobuli įstatymai

Policijos pareigūnų teigimu, labai retai nepilnamečiai nubaudžiami laisvės atėmimu. Dažniausiai jiems bausmės vykdymas atidedamas, nors būna akivaizdu, kad tai gero rezultato neduos. Keturiolikmečiam alytiškiui, kaltinamam nužudymu, didžiausia bausmė, kokią gali skirti teismas, negali viršyti 10 metų laisvės atėmimo. Jei 14 metų neturintys paaugliai padaro įvairaus sunkumo nusižengimų, administracinės teisės pažeidimų protokolai surašomi jų tėvams ar globėjams. „Taip vaikai pasijunta tarsi nebaudžiami. Dar viena problema, kai tėvams išvažiavus dirbti į užsienį atžalomis turi rūpintis giminaičiai ar draugams. Tada pagal įstatymus net nuobaudos skirti negalima”, – piktinosi A.Moisienė.

Jos nuomone, nepilnamečiams skiriamos bausmės tikrai neatitinka jų padaromų nusikaltimų sunkumo. Anot specialistų, pagal amžių jie vis dar vaikai, o iš poelgių – nebe. „Tai nereiškia, kad esu bausmių griežtinimo šalininkė, tačiau dabartinės – neveiksmingos”, – teigė A.Moisienė.

Kad šiuo metu nepilnamečiams skiriamos bausmės neveiksmingos, sutinka ir psichologė D.Putkienė. Ji įsitikinusi, kad reikėtų galvoti apie efektyvesnių priemonių sistemą keičiant visuomenės nuostatas. Tyrimais nustatyta, kad aukštas agresijos lygis visuomenėje skatina ir vaikų agresijos didėjimą. Tam turi įtakos per televiziją rodomas smurtas ir tariamai juokingos scenos, tėvų rodomas palankumas agresijai.

Gynybinė agresija šiuo atžvilgiu taip pat reikšminga, nes jei vaikui pavyko agresyviai apsiginti, jo sąmonėje tai įsitvirtina kaip teigiamas gynybos būdas. Specialistų nuomone, norint sumažinti nepilnamečių daromų nusikaltimų, reikėtų daugiau dėmesio skirti šeimos ir nepilnamečių tarpusavio santykių problemoms spręsti, didinti paauglių užimtumą.

Nusikaltimų daugėja

Policijos departamento duomenimis, nepilnamečiai padaro apie penktadalį visų nusikalstamų veikų, o jaunuoliai nuo 14 iki 29 metų sudaro apie 60 proc. visų nusikaltusių asmenų.

Blogiausia tai, kad nemažėja vaikų padaromų labai sunkių ir sunkių nusikaltimų skaičius. 2005 metais buvo užregistruoti 7 atvejai, kai nepilnamečiai įtarti žmogžudyste, o pernai tokių atvejų buvo dvigubai daugiau. Pažymėtina, kad tarp nepilnamečių vis dažniau pasitaiko agresijos ir žiaurumo protrūkių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Paauglių žiaurumą skatina dėmesio stoka"

  1. darius

    iki gyvos galvos malalietkom

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.