Muzikos garsai vizų režimo neįveikė

Dviejų JAV ir Lietuvos miestų draugystę aptemdė Amerikos ambasados Vilniuje atsisakymas išduoti muzikantams iš Alytaus turistines vizas. Amerikiečių diplomatai visus priekaištus atmeta tikindami, kad tiesiog laikėsi įstatymų.

JAV Niujorko valstijos Vebsterio mieste gyvenantį Lietuvos garbės konsulą Rimą Česonį įžeidė Vilniuje reziduojančių Amerikos diplomatų požiūris į mūsų šalies piliečius. Prabilti apie esą nederamą amerikiečių laikyseną ji privertė LŽ neseniai spausdintas interviu su JAV ambasadoriumi Lietuvoje Johnu Cloudu.

Anot R.Česonio, pasiuntinio teiginys, kad vis daugiau Lietuvos piliečių gauna JAV turistines vizas, esą prasilenkia su realybe. Garbės konsulas LŽ papasakojo istoriją, kuri, pasak jo, parodė, kad oficialių asmenų žodžiai kartais skiriasi nuo veiksmų.

Būtų koncertavę nemokamai

Šių metų kovą R.Česonis kreipėsi į JAV ambasadą Lietuvoje prašydamas išduoti turistines vizas septyniems Alytaus diksilendo muzikantams, kurie ketino vykti į JAV Ročesterio miestą dalyvauti džiazo festivalyje. Tai garbės konsulas padarė Alytaus ir Ročesterio miestų bičiulių komiteto vardu.

Abu minėti miestai bičiuliaujasi jau beveik dvejus metus. Ročesteris ryšius su Alytumi užmezgė daugiausia R.Česonio iniciatyva. Minėtas komitetas dar pernai nutarė pakviesti diksilendą į kasmetinį Ročesterio džiazo festivalį. Jis rengiamas jau penkerius metus. Šiemet festivalis vyko birželio pradžioje.

Alytaus diksilendas turėjo koncertuoti gatvės pasirodymų programoje. Lietuvos atlikėjams buvo skirta kiek daugiau nei valanda. Su festivalio organizatoriais diksilendo vadovai susitarė, kad už pasirodymą atlygio neprašys. „Vietoj finansinės paramos pakvietėme muzikantus dalyvauti Lietuvių dienose, kur jie būtų galėję pabendrauti su tautiečiais iš Ročesterio ir Niujorko valstijos“, – pasakojo R.Česonis.

Savo prašyme JAV ambasadai Lietuvoje garbės konsulas pažymėjo, kad Alytaus diksilendo narių gyvenimo Jungtinėse Valstijose išlaidas padengs miestų partnerių komitetas, JAV lietuvių bendruomenė ir jis pats. Rėmėjai taip pat įsipareigojo padengti du trečdalius kelionės į Ameriką išlaidų.

Pašiurpo net festivalio rengėjai

Gegužės viduryje Rimas Česonis gavo JAV ambasados Lietuvoje vicekonsulės Jennifer Tierney atsakymą, kad išduoti turistines vizas Alytaus diksilendo nariams atsisakoma. Rašte pabrėžta, kad muzikantai privalo teikti paraišką gauti atlikėjo vizą. Ročesterio džiazo festivalio organizatoriai, anot vicekonsulės, turėtų su peticija kreiptis į JAV saugumo departamentą.

„Siekiant gauti tokią vizą reikėtų daug laiko. Norint pasinaudoti spartesne procedūra mums tektų mokėti po 1 tūkst. JAV dolerių už kiekvieną narį. Tačiau nėra jokios garantijos, kad žmonės tą vizą gautų“, – sakė R.Česonis.

JAV ambasados atsakymu pasipiktino ir Ročesterio festivalio organizatoriai. „Tai visiškai paneigia mūsų miestų ir šalių bendradarbiavimo dvasią“, – Lietuvoje dirbantiems amerikiečių diplomatams atsiųstame rašte teigė festivalio prodiuseris, Alytaus ir Ročesterio bičiulių komiteto narys Marcas Iacona.

Jo kolega Johnas Nugentas apgailestavo, kad ambasada sutrukdė kultūriniams mainams ir neleido Alytaus diksilendui nemokamai koncertuoti Amerikoje. „Esu pildęs daug atlikėjų vizų ir gerai žinau, kad jos Alytaus diksilendo nariams netaikytinos“, – sakė festivalio rengėjas.

Įžvelgia daug priežasčių

Anot R.Česonio, JAV ambasadai Lietuvoje užkliuvo tai, kad diksilendo nariai yra profesionalūs muzikantai. Esą jų galimas vizitas vertintas kaip ketinimas užsidirbti.

Garbės konsulo teigimu, diksilendo situaciją apsunkino ir tai, kad jo oficialiai neparėmė Lietuvos valdžios institucijos. R.Česonis minėjo ir dar vieną galimą kliūtį. Esą šiuo metu JAV pilietybės ir migracijos departamentas nespėja atnaujinti tapatybės dokumentų amerikiečiams. „Net grąžinami pinigai, kuriuos JAV piliečiai siuntė kartu su paraiškomis. Kaip jie būtų spėję sutvarkyti dokumentus diksilendui?“ – svarstė R.Česonis.

Tvarka yra tvarka

Vakar LŽ domėjosi, ką apie R.Česonio priekaištus mano JAV ambasada Lietuvoje. „Laikydamiesi privatumo negalime komentuoti individualių vizų išdavimo klausimų“, – teigė konsulas Jamesas D.Fellowsas. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad JAV vizų įstatymai labai tiksliai nustato vizų kategorijas. „Ypač darbo vizų. Paprastai profesionalūs atlikėjai privalo turėti darbo vizas, nesvarbu, ar jiems bus mokama, ar ne“, – pabrėžė konsulas.

Ambasada išduoda atlikėjų vizas remdamasi prašymu, kurį užpildo asmuo ar organizacija Jungtinėse Valstijose ir kuris yra patvirtintas JAV pilietybės ir imigracijos tarnybos.

„Mes palaikome kultūrinius mainus tarp tokių miestų kaip Alytus ir Ročesteris, – teigė JAV ambasados atstovas. – Tikimės, kad panašūs projektai ateityje bus planuojami laikantis atitinkamų įstatymų.“

Alytiškiai apgailestauja

Alytaus savivaldybės Užsienio reikalų skyriaus specialistė Loreta Kavaliauskaitė LŽ pareiškė apgailestaujanti, kad Ročesteryje neįvyko Alytaus diksilendo pasirodymas. „Buvo dėta daug pastangų“, – pabrėžė ji.

Alytaus ir Ročesterio bičiulystė jau subrandino gražių vaisių. Prieš praėjusias Kalėdas dešimtį rajono socialinės rizikos šeimų pasiekė Ročesterio lietuvių bendruomenės labdara. Šiuo metu užatlantės bičiuliai rūpinasi nauja siunta. Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Alytaus skyrius palaiko ryšį su Ročesterio neįgaliųjų organizacijomis. Tikimasi netrukus apsikeisti delegacijomis. L.Kavaliauskaitė minėjo ir vaikus. Grupė mažųjų alytiškių turėtų išvykti į Ročesterį tobulinti anglų kalbos. Alytaus kraštotyros muziejus gavo itin retų ir reikalingų knygų. L.Kavaliauskaitė užsiminė apie mieste jau sklandančią idėją rengti džiazo festivalį ir pakviesti į jį Ročesteryje koncertavusius kolektyvus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.