Pakistanas ir Iranas dėl Rushdie apdovanojimo iškvietė britų pasiuntinius

Pakistano ir Irano užsienio reikalų ministerijos antradienį išsikvietė šiose šalyse dirbančius britų pasiuntinius, kad pareikštų protestą dėl Salmano Rushdie (Salmano Rašdžio, kurio romanas „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses) papiktino daugelį musulmonų, įšventinimo į riterius.

S.Rushdie, dėl kurio knygos velionis Irano lyderis ajatola Ruhollah Khomeini (Ruhola Chomeinis) 1989 metais paskelbė jam mirties nuosprendžio fatvą dėl šventvagystės, riterystė suteikta už nuopelnus literatūrai.

Keliuose Pakistano miestuose antradienį vyko protestai, kurių dalyviai skandavo „Mirtis Rushdie“ ir degino šio britų rašytojo, kuris 1947 metais gimė Mumbajuje, musulmonų šeimoje, o mokėsi privilegijuotoje britų mokykloje ir Kembridžo universitete, atvaizdus.

Pakistano užsienio reikalų ministerijos atstovė Tasnim Aslam sakė, kad buvo iškviestas britų ambasadorius Robertas Brinkley (Robertas Brinklis).

„Jam buvo pasakyta, kad Salman Rushdie yra prieštaringai vertinama figūra, žinoma labiau ne dėl nuopelnų literatūrai, o dėl savo įžeidžiamos … kūrybos, kuri itin užgauna viso pasaulio musulmonų jausmus, – sakė atstovė. – Riterystės suteikimas Salmanui Rushdie rodo, kad britų vyriausybei visiškai trūksta jautrumo“.

Irano užsienio reikalų ministerija panašų protestą pareiškė britų ambasadoriui Teherane Geoffrey Adamsui (Džefriui Adamsui).

„Šis įžeidžiamas, įtartinas ir nederamas britų vyriausybės aktas yra akivaizdus kovos su islamu pavyzdys“, – G.Adamsui pasakė už ryšius su Vakarų Europa atsakingas ministerijos pareigūnas Ebrahimas Rahimpouras (Ibrahimas Rahimpuras), kurio žodžius citavo oficialioji naujienų agentūra IRNA.

„Tai rimtai įžeidė 1,5 mlrd. musulmonų ir kitų religijų išpažinėjų tikėjimą … Dėl šios provokacijos, kuri papiktino musulmonus, aplinkybių atsakingomis laikome britų vyriausybę ir karalienę“, – pareiškė E.Rahimpouras.

IRNA citavo G.Adamso žodžius, kad S.Rushdie apdovanojimas buvo kultūrinis, o ne politinis aktas.

Perspėjimas dėl mirtininkų išpuolių

Po to, kai „Šėtoniškos eilės“ 1988 metais buvo publikuotos, daugelyje valstybių kilo musulmonų protestai, ir kai kuriuos šių protestų temdė smurtas. Musulmonai sako, kad šiame romane šventvagiškai rašoma apie Pranašą Muhammadą (Muhamadą) ir tyčiojamasi iš Korano bei ankstyvosios musulmonų istorijos įvykių.

1998 metais Irano vyriausybė oficialiai atsiribojo nuo tos pirmosios fatvos, dėl kurios S.Rushdie devynerius metus turėjo slapstytis. Tačiau griežtosios linijos šalininkai Irane nuolat atnaujina raginimą jį nužudyti ir sako, kad R.Khomeini fatva yra neatšaukiama.

Pakistano parlamentas pirmadienį patvirtino rezoliuciją, kurioje smerkia S.Rushdie įšventinimą į riterius, o religinių reikalų ministras Mohammadas Ejaz-ul-Haqas (Mohamadas Idžazulhakas) sakė, kad tuo galima pateisinti mirtininkų išpuolius.

Vėliau ministras sakė, jog šis jo komentaras nereiškia smurto kurstymo ir jog iš tikrųjų yra taip, kad riterio titulo S.Rushdie suteikimas gali paskatinti potencialius mirtininkus.

Pasak M.Ejaz-ul-Haqo, šis titulas turi būti atšauktas, o Didžioji Britanija turėtų atsiprašyti visų musulmonų.

„Tai tokie dalykai, dėl kurių įsiplieskia jausmai, kurie sukuria provokaciją ir sudaro sąlygas plisti ekstremizmui, – sakė jis per spaudos konferenciją. – Tai žingsniai, kurie pakurstė neapykantos laužą“.

Didžioji Britanija išreiškė susirūpinimą dėl minėtų ministro komentarų ir sakė, kad mirtininkų išpuolių niekuo negalima pateisinti.

Britų ambasadorius leido suprasti, kad Britanijos vyriausybė labai susirūpinusi dėl to, ką pasakė religinių reikalų ministras, sakė britų Užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Pakistano islamistų partijos paragino penktadienį visoje šalyje rengti protesto akcijas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.