Jonines Klaipėdoje švęs tūkstančiai karių

Vakar į uostamiestį iš Suomijos atplaukė keltas su 50 karinės technikos vienetų – atvyko pirmieji kariai, kurie uostamiestyje dalyvaus didžiausiose Baltijos šalyse karinėse pratybose „Gintarinė viltis“.

Iš viso birželio 18 – liepos 1 dienomis vyksiančių pratybų metu į Klaipėdą suvažiuos beveik du tūkstančiai karių iš įvairiausių šalių. Tiesa, pasiausti mieste kariai galės tik vieną dieną – per Jonines.

Šių metų pratybos ypatingos tuo, kad pirmą kartą veiksmas vyks ir ore, ir žemėje, ir jūroje.

Siekiant išvengti nesusipratimų, šiam masiniam renginiui ruošiasi ir Klaipėdos policija.

Be laisvadienių

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai informavo, kad kariai, dalyvaujantys mokymuose, visų pratybų metu liks pratybų zonoje, Kairių poligone.

Po mokymų kariai ilsėsis stovyklavietėse. Vienintelė laisva diena – birželio 24 d. Šią dieną Kairių poligone vyks sporto ir kitokios žaidynės, vėliau kariams rengiamos išvykos į Palangą ir Klaipėdą.

Išvykų metu kariai turės kelias valandas laisvo laiko mieste. KAM atstovai teigė, kad kariai yra instruktuoti apie nepatartinas lankyti vietas, jiems patarta nevaikščioti vieniems gatvėmis vakarais, burtis į grupeles. Netinkamas karių elgesys ar nestatutiniai santykiai – Karo policijos žinioje.

Pirmą kartą pratybos „Gintarinė viltis“ vyks pagal scenarijų, parengtą atsižvelgiant į tarptautinių operacijų Afganistane ir Irake patirtį

KAM atstovai nemano, kad gali pasikartoti Šiaulių istorijos, kuomet oro patruliavimo misijų Zokniuose dalyviai nuolat neblaivūs įsiveldavo į muštynes, ar nukentėdavo nuo nusikaltėlių. Esą jie neretai neturi darbo, tuo tarpu Klaipėdoje pratybos vyks itin intensyviai.

Pratyboms ruošėsi ir Klaipėdos policininkai – neseniai pas uostamiesčio Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininką Benoną Ivanauską lankėsi lauko pajėgų vadas Arvydas Pocius ir aptarė saugumo klausimus pratybų metu. Pasak Klaipėdos VPK Organizacinio skyriaus viršininko Valdo Balyno, mieste bus sustiprintas patruliavimas, veikiama kartu su karo policija.

Visi pratybose dalyvaujantys žmonės gyvens Kairių poligone įrengtose stovyklose, palapinėse, tik pratybų vadovybė ir jų planavimo karininkai įsikurs Dragūnų mokomajame batalione.

Be kita ko, visos valstybės, kurios dalyvaus pratybose, už jas Lietuvai moka. Neretai pratybų vieta Lietuva pasirenkama ne tik dėl gerų sąlygų, profesionalių Lietuvos karių, bet ir finansiniais sumetimais, nes mūsų valstybėje pratybos kainuoja pigiau nei, pavyzdžiui, Danijoje.

Daugybė valstybių

KAM pateiktais duomenimis, pratyboms Lietuvoje susiburs kariai ir civiliai iš vienuolikos šalių – NATO narių bei valstybių, bendradarbiaujančių su NATO pagal Partnerystės taikos labui programą: Armėnijos, Azerbaidžano, Didžiosios Britanijos, Estijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos ir kt.

Stebėtojus į pratybas atsiųs Baltarusija, Moldova, Rusija ir Ukraina.

Jau aštuntą kartą Lietuvoje organizuojamose pratybose „Gintarinė viltis“ kariai bus ruošiami dalyvauti galimose NATO vadovaujamose atsako į krizes operacijose.

Svarbiausias pratybų uždavinys – didinti dalyvaujančių šalių karių tarpusavio supratimą ir gebėjimą suderintai veikti tarptautinėje aplinkoje, mokyti bendrų karinių procedūrų. Pratybose kariai bus suskirstyti į tris daugianacionalinius batalionus, vadovaujamus Lietuvos, Suomijos ir Didžiosios Britanijos atstovų.

Apie dvi savaites truksiančias pratybas sudaro dvi dalys. Birželio 20-23 d. kariai individualiai ir junginiuose bus mokomi taikos palaikymo veiksmų: vietovės žvalgybos ir patruliavimo, dirbti patikrinimo postuose, riaušių malšinimo ir kitų. Šioje dalyje taip pat vyks štabų mokymai.

Antroje pratybų dalyje, nuo birželio 25-29 d., kariai taikys ką tik įgytas žinias, vykdydami improvizuotą taikos palaikymo operaciją.

Pratybose gausiausiai bus atstovaujama Lietuvai – pratybas organizuos ir jose dalyvaus iš viso apie 1,2 tūkst. mūsų šalies karių ir civilių.

Kadangi pratybos vyks tiek sausumoje, tiek vandenyje, tiek ore, atgabenta įvairiausios karinės technikos.

Šiuo metu transporto komandos žinioje jau yra 33 lengvieji automobiliai, 59 sunkvežimiai, 3 autobusai ir 9 autobusiukai. Iš karinės technikos užduotims jau paruošti 6 šarvuočiai „M 113“, 2 keltuvai „Monitau“, inžinieriai naudos 2 plaukiojančius transporterius. Bendrai sausumos, jūrų ir oro operacijai bus naudojami trys karo laivai ir sraigtasparnis.

Daug naujovių

Palyginti su ankstesnėmis, šių metų pratyboms suplanuota daug naujovių, atsižvelgiant į šiuolaikinius iššūkius ir kariuomenių poreikius. Pirmą kartą pratybos „Gintarinė viltis“ vyks pagal scenarijų, parengtą atsižvelgiant į tarptautinių operacijų Afganistane ir Irake patirtį.

Pratybos išsiskirs iš ankstesnių ir šiuolaikišku karių aprūpinimu. Pratybose dalyvaujančių karių maitinimą, kaip ir tikrose misijose, pirmą kartą užtikrins verslo atstovai – profesionalūs maitinimo paslaugų tiekėjai.

Daug naujovių ryšių srityje: pirmą kartą pratyboms perkamos telekomunikacinės duomenų perdavimo paslaugos. Nauja ir tai, kad pratybų vietoje kiekvienam kariui bus sudarytos galimybės naudotis belaidžiu internetu. Tokį ryšį užtikrinti itin sudėtinga, kadangi Kairių poligonas yra miškingas ir aplinkui nėra kitų stacionarių mobiliojo ryšio bokštų.

Viena pratybų diena bus skiriama operacijai, kurią vykdys visos karinės pajėgos, ir tai vyks pirmą kartą: sausumos, jūrų ir oro kartu. Birželio 28 d. bus sudarytos kuopos dydžio pajėgos iš visų batalionų, kurios operaciją vykdys Karinių jūrų pajėgų laivai. Sraigtasparnis tuo metu juos parems iš oro.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.