Kaunietei teisėjų sprendimas pakirto kojas

Šiandien namo grįžta pasaulio debatų čempionais tapę gimnazistai

Garbingas titulas, iškovotas Kauno jėzuitų gimnazijos dvyliktokų Ievos Kazakevičiūtės ir Augusto Baliulio bei Kauno technologijos universiteto gimnazijos atstovės Aistės Dumbrytės – pirmasis Lietuvos debatų istorijoje. Kauno gimnazistus konkursui parengė ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentė Inga Kievišaitė.

Liepos 23 – rugpjūčio 5 dienomis Makedonijos sostinėje Skopjėje vykusiame Tarptautinės edukacinės debatų asociacijos turnyre dalyvavo 38 moksleivių komandos iš 23 pasaulio šalių. Lietuvos atstovai tarptautiniuose debatų renginiuose dalyvauja dešimti metai.

Anglų kalba apie narkotikų žalą

Iš pradžių debatininkai klausė paskaitų renginio tema „Tvirtai apsispręsta, kad kovojant su piktnaudžiavimu narkotikais verta pasirinkti žalos mažinimo, o ne įstatymų griežtinimo strategiją”. Turnyras vyko anglų kalba.

Lietuviai, įveikę Latvijos, Rumunijos, Kazachstano ir Argentinos atstovus, aštuntfinalyje nenusileido rumunams ir čekams. Kauniečiai finale dar kartą susitiko su latviais ir teisėjų sprendimu buvo pripažinti geriausia turnyro komanda, o Aistė Dumbrytė pateko į geriausių kalbėtojų dešimtuką (7 vieta).

„Tą akimirką patirtą jausmą būtų labai sunku apibūdinti. Atsitiko tai, apie ką daug kartų svajojau, tačiau niekada neturėjau jokios vilties tai pasiekti. Norėjosi verkti iš laimės”, – tikino Aistė Dumbrytė.

Ieva Kazakevičiūtė rezultatų paskelbimo akimirką prisimena kiek kitaip. „Pakirto kojas! Debatavom Makedonijos parlamente, ir, vyriausiajam debatų teisėjui paskelbus rezultatą, visi plojo atsistoję. Jausmas – fantastiškas. Vienu metu ir didžiulis džiaugsmas, ir palengvėjimas, ir nuostaba”, – sakė mergina.

Vienintelis komandos vaikinas Augustas Baliulis teigė, jog pergalė buvo vienas įsimintiniausių įvykių jo gyvenime, bet teisėjų sprendimas nenustebino. „Buvau tvirtai įsitikinęs, kad mes su užduotimi susitvarkėme geriau nei mūsų oponentai”, – neslėpė gimnazistas.

Sveikino iš anksto

Debatininkų trenerė Inga Kievišaitė pasakojo, kad po finalo pats Makedonijos parlamento prezidentas paprašė nusifotografuoti su debatininkais, asmeniškai juos pasveikino. „Bet komandai daug svarbesni buvo jų draugų, kitų komandų, teisėjų ir trenerių sveikinimai. Lietuvių komandą labai mėgo kiti debatininkai, todėl visi džiaugėsi mūsų pergale ir nebuvo tuo nepatenkintų. Taip pat sulaukėme nemažai žinučių ir laiškų iš Lietuvos debatininkų ir su debatais susijusių žmonių”, – džiaugėsi studentė.

Ievai įsiminė, kad žmonės ėmė juos sveikinti dar tada, kai teisėjai nebuvo paskelbę sprendimo.
„Jo belaukiant, kiti debatininkai gyrė mūsų kalbas”, – teigė gimnazistė. Pasak Aistės, beveik visi turnyro dalyviai sveikino ir sakė tikėjęsi lietuvių pergalės – tai kauniečiams padėjo pagaliau suvokti, jog tikrai laimėjo.

Naujieji čempionai vos jais tapę nieko ypatingo neveikė: dieną pasivaikščiojo Makedonijos sostinės gatvėmis, o vakare tiesiog norėjosi ramiai pailsėti.

Norėjo viską mesti

„Tik praėjus kiek laiko po finalo pagalvojau, kad visi, kurie ten nuvykdavo ir kažką pasiekdavo, atrodydavo kaip dievai. Bet kai tai pasiekėme patys, atrodo, niekas nepasikeitė. Be abejo, buvo užplūdę daug jausmų, ši pergalė – kažkas fantastiško, bet vis tiek dar turim dėl ko kovoti”, – tikino Ieva.

Augusto žodžiais, tai tarsi atlygis už komandos ir asmenines pastangas. „Šiek tiek anksčiau šią vasarą norėjosi viską mesti, nes jaučiausi pavargęs ir nemotyvuotas. Tačiau po tokių įvykių jaučiu, kad buvo atlyginta su kaupu”, – džiaugsmo neslėpė abiturientas.

Aistė sakė, kad laimėti visada malonu. „O ši pergalė buvo ypač saldi dėl turnyro reikšmės bei to fakto, jog tapome pirmąja komanda, uždirbusia Lietuvai pasaulio čempionės vardą. Nemanau, kad tai ką nors pakeis mano gyvenime, tačiau liks be galo malonus prisiminimas”, – įsitikinusi mergina.

Baimė prieš lemtingą skrydį

Ieva pasakojo, kad dieną prieš skrydį, kraunantis daiktus, siaubingai nenorėjo važiuoti, nes jautėsi nepakankamai pasirengusi susiremti su geriausiais debatininkais.

Jos nuomone, prie pergalės labiausiai prisidėjo komandinis darbas, susikaupimas prieš kiekvieną raundą ir nemažas žinių bagažas.

„Tiesiog darėme, ką mokėjome ir galėjome, per daug nekvaršindami sau galvos apie rezultatus. Tai padėjo susikaupti ir gerai pasirodyti”, – aiškino Augustas.

Pasak Aistės, pergalę lėmė daugybė faktorių: laikas, praleistas rengiantis, gera atmosfera komandoje, taip pat ir sėkmė bei artimų žmonių parama. „Laimėti išties nesitikėjau ir tai tikriausiai padėjo atsipalaiduoti”, – spėjo gimnazistė.

Pagarba, mandagumas ir pasitikėjimas

Ingos teigimu, Ievos, Augusto ir Aistės elgesys taip pat buvo svarbus faktorius pergalei: jie buvo labai mandagūs ir pagarbūs priešininkams, bet tuo pačiu pasitikintys savimi ir tikintys tuo, ką sako.

„Į čempionatą važiavome ne laimėti, o įgyti žinių ir patirties, tačiau pradėjus treniruoti komandą vis pagalvodavau, kad ji galėtų laimėti.

Vienas teisėjas iš Bulgarijos šitaip pakomentavo mūsų sėkmę: „Lietuvos debatininkai sugebėjo palaikyti vienas kitą, jie debatavo kaip komanda, o ne kaip atskiri žmonės.

Taip pat jie atrodė labai pasitikintys savimi, turėjo daug reikalingų žinių ir patirties”.

Debatai – intelektuali, mandagi, linksma diskusija, kurioje debatuoja dvi prieštaraujančios komandos aktualia tema. Komandos vadinamos Vyriausybe ir Opozicija.

Vyriausybė turi teisę temą interpretuoti ir sugalvoja tam tikrą veiksmų strategiją, kurios Vyriausybei reiktų imtis. Opozicija turi tuos argumentus atremti.

Debatai moko lanksčiai, novatoriškai bei kritiškai mąstyti, argumentuotai ir įtikinamai kalbėti, lavina anglų kalbos įgūdžius, plečia pasaulėžiūrą.

Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.