Rugpjūčio 3 dieną Žemės ūkio rūmuose vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos Valdybos posėdis, kuriame svarstytas Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento pateiktas pieno supirkimo kainos formavimo projektas bei nacionalinės pieno gamybos kvotos rezervo 2005-2006 metams parengimo kriterijų bei skyrimo tvarka.
Daugiausia diskusijų ir svarstymų sukėlė pirmojo darbotvarkės klausimo analizavimas.
Pieno supirkimo kainos skaičiavimo metodika, departamento siūlymu, turėtų būti orientuota į pakeistus riebalų ir baltymų bazinius rodiklius. Teikiami naujieji baziniai rodikliai – riebalų 3,99 proc. ir 3,2 proc. baltymų – sukėlė daug diskusijų. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Valionis išreiškė būgštavimus, kad siūlomas pernelyg aukštas pieno riebumo rodiklis, kurį ūkininkams bus gana sudėtinga pasiekti (šiuo metu baziniai pieno supirkimo kainos skaičiavimo rodikliai – 3,4 proc. riebalų ir 3,0 baltymų). Pasisakiusiajam pritarė kiti posėdžio dalyviai. Departamento direktorius Rimantas Krasuckis sutiko pasiūlytų korekcijų nedaryti ir palikti buvusių bazinių pieno rodiklių lentelę.
Žemės ūkio kooperatyvų „Lietuviškas pienas” vadovas Vytautas Lekešys konstatavo, kad siūlomas projektas leidžia dalyti prielaidas, kad geresnės kokybės pieno kaina kris bei pareiškė nuomonę, kad tai nėra teisinga.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas pateikė siūlymą pieno kainą apskaičiuoti, įvertinant baltymų kiekio jame didėjimo koeficientą bei paprašė apskaičiuoti pieno kainos didėjimo dinamiką smulkiesiems bei stambiesiems ūkininkams 2003-2004 metais.
Analizuojant priemokų bei nuoskaitų taikymo už pristatomą pieną rodiklius, gamintojai ypač domėjosi priemokomis bei išreiškė abejones, kad jų apskaičiavimo sistema yra rekomendacinio pobūdžio, o nuoskaitų privaloma. Po neilgų diskusijų prieita bendra nuomonė, kad pristatantiesiems pieną priedai turėtų būti taikomi už parduodamą pastovų kiekį, ypač gerą kokybę, pieno pristatymą kas antrą dieną bei sertifikuotą ūkį. Departamento vadovas pasiūlė kreipti dėmesį ir ženkliai – iki 10-15 proc.- padidinti pastarojo rodiklio vertinimą. Pasitarimo dalyviai šiam siūlymui neprieštaravo.
ŽŪM atstovas pažadėjo priimti domėn pateiktus pieno gamintojų pasiūlymus bei kvietė dar kartą apsvarstyti projektą, kai bus padarytos jo korekcijos.
Analizuojant nacionalinės pieno kvotos rezervų sudarymo bei jo padalijimo kriterijų klausimą, ŽŪR pirmininkas B.Markauskas pritarė siūlymui padalyti rezervą bei pabrėžė, kad tik tada tikslinga kalbėti apie teikiamus prioritetus (už keliamų reikalavimų laikymąsi, patikros įvedimą ir t.t.) gamintojams. Šiam teiginiui pritarė susirinkimo dalyviai.
Posėdyje kalbėta ir neįtraukta į darbotvarkę tema – apie kooperacijos, kaip būdo smulkiajam ūkininkui išgyventi bei gyventi geriau, svarbą ir aktualumą.
Pieno gamintojų asociacija