Prezidento ir ministro susitikimas vėl sukėlė ligoniams didžiulį nerimą

Prezidento Valdo Adamkaus ir sveikatos apsaugos viceministro Rimanto Šadžiaus susitikimas, kuriame buvo aptarta nauja vaistų kompensavimo tvarka, vėl sukėlė ligoniams didžiulį nerimą. Taip atsitiko nepaisant, kad Prezidento intencija buvo kuo geriausia: jis pasipriešino naujai rengiamai tvarkai, pagal kurią ligoniai, norintys gydytis brangesniais vaistais, turės daugiau mokėti patys.

Vaistai ligoniams kompensuojami daugelyje pasaulio šalių, tačiau turbūt nėra nė vienos, kurioje taip dažnai būtų kaitaliojamas kompensavimo mechanizmas, kainos, ligos ir rūšys. Šiomis dienomis ažiotažas kilo, sveikatos apsaugos viceministrui surūšiavus ligonius. Tokią išvadą galima daryti, kai viceministrui komentuojant susitikimo su Prezidentu turinį išsprūdo teiginys apie turtingų šalies gyventojų ir vargšų skirtingas galimybes rinktis ne tik maisto produktus, bet ir vaistus. Tai papiktino neturtingus šalies gyventojus, kurie nė nesvajoja ne tik apie karbonadą, bet ir apie arbatos puodelį „Stikliuose”. Jie maitinasi tuo, ką turi, ir restoraninių patiekalų nereikalauja, tačiau gydytis nori ne vien žolelėmis. Juolab nuo bet kokių vaistų nepasveiks.

Mūsų valstybė vaistams kompensuoti per metus skiria pusę milijardo litų. Tai yra suma, kuri atitenka farmacininkams. Tai garantuota suma, kurią jie tikrai gaus, nepaisant pasitaikančių įsiskolinimų ir vėlavimų. Argi neverta dėl tokių pinigų pakovoti? Farmacininkai įvairiais būdais pataikauja gydytojams, kad šie būtent jų vaistus skirtų savo pacientams. Kas gali paneigti, kad jie nedaro žygių, siekdami įsiūlyti savuosius vaistus į kompensuojamųjų vaistų sąrašą? Prezidentas V.Adamkus pareikalavo, kad bet kokie su valstybės skiriamomis kompensacijomis už vaistus susiję sprendimai būtų skaidrūs ir paremti labai aiškiais kriterijais.

Tačiau kodėl šalies vadovas tai padarė tik dabar? Kai kas jį jau spėjo apkaltinti įsivėlus į farmacininkų užsakymu viešųjų ryšių bendrovės rezgamus tinklus sustabdyti naujai rengiamą tobulą vaistų kompensavimo tvarką.

Ligoniai jau įprato, kad perkant 100 proc. kompensuojamus vaistus gali tekti primokėti. Jie žino, kad kompensuojama bazinė vaisto kaina, todėl už priedus – skonines savybes, šalutines medžiagas tenka mokėti iš savo kišenės ir su tuo susitaikė. Kodėl vėl keičiama vaistų kompensavimo tvarka?

Sveikatos politikai tvirtina, kad jie nori būti geri – sukūrę naują tvarką sutaupys 35 milijonus litų, už kuriuos galės kompensuoti daugiau ir įvairesnių vaistų didesnei ligonių daliai. Tačiau tiems, kurie gydysis tais pačiais vaistais, kaip iki šiol, gali tekti primokėti vietoj dabar mokamų 5 net 300 litų. Tai prognozuoja tie patys sveikatos politikai, tačiau tokia tvarka jų negąsdina. Jie palieka alternatyvą – pigius senus vaistus, kuriuos galės rinktis neturtingieji.

Pagal naują tvarką vaistus numatoma skirstyti į grupes pagal panašią cheminę sudėtį ar terapines savybes ir kompensuoti vienodą bazinę kainą. Ją numatoma skaičiuoti, palyginus ją su kai kurių kaimyninių šalių tų pačių vaistų kainomis. Jei Lietuvai farmacijos kompanijos parduos vaistą brangiau nei vidutinė kaina tose šalyse, jį pasirinkęs mūsų šalies pilietis turės pats sumokėti skirtumą. Derybų su farmacininkais Sveikatos apsaugos ministerija ketina atsisakyti.

Negana to, ketinama uždrausti vaistinėms kompensuoti ligonių priemokas. Taip neva norima užkirsti kelią farmacijos kompanijoms papirkinėti vaistininkus, sudaryti jiems vienodas biznio sąlygas, tačiau nuo to vėl nukentės patys neturtingiausieji, kurie gaudo kiekvieną nuolaidą.

Net ir sveikiems šalies gyventojams visi šie planai sukėlė galvos skausmą. Konservatoriai jau reikalauja viceministro R.Šadžiaus atsistatydinimo. Košė užvirta. Farmacininkai trina delnus: kur du pešasi – trečias laimi. Tačiau juk nusikalstama, kad toje kovoje dėl riebesnio kąsnio ir minkštesnės kėdės kenčia normalaus gydymo negaunantys žmonės, kurie kelis dešimtmečius sunkiai dirbo ir sąžiningai mokėjo sveikatos draudimo mokesčius. Pensininkai ir invalidai, o būtent jiems dažniausiai kompensuojami vaistai, pamažu stumiami į valstybės politikų dėmesio užribį. Tarsi patys būtų kalti, kad yra neturtingi.

Marijana Jasaitienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.