Pastaruoju metu sostinės policija ir toliau gauna nemažai pranešimų, jog vilniečiai tampa telefonu apgaudinėjančių sukčių aukomis.
Ir anksčiau Vilniaus policijos padaliniai yra daugsyk, įvairiais būdais įspėję miesto bendruomenę nepasiduoti jau žinomiems tokių nusikaltėlių triukams bei gana primityviai įtaigai. Geru pavyzdžiu gali būti Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato 7 – ojo policijos komisariato išplatinta atmintinė, kuri supažindina su minima problema ir moko jos išvengti.
Būkite atsargūs – Jums gali paskambinti „telefoniniai” sukčiai.
1. Dažniausiai nakties metu paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net Jūsų vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą (dažniausiai į avariją). Naudodamasis netikėtumu ir Jūsų susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Panašiai elgiasi ir nusikaltėliai, telefonu meluojantys jog yra nekentėję dėl Jūsų artimojo kaltės ir reikalaujantys kompensacijos, žadantys dėl neva patirtų nuostolių nesikreipti į policiją ar teismą. Sukčiai gali netgi apsimesti teisėsaugos pareigūnais ir prašyti kyšio, žadėdami padėti Jums rūpinčiam žmogui išvengti atsakomybės už menamą nusikaltimą.
Sulaukus tokio skambučio:
– Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų. Patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba;
– Jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo;
– Neperdavinėkite pinigų per tarpininkus ar į nurodytas sąskaitas;
– Jeigu kyla nors mažiausias įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsiant skambinkite į policiją 112 arba 02.
2. Į Jūsų mobiliojo ryšio telefoną apgavikas atsiunčia žinutę (pranešimą), kad Jūs laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime. Toliau Jūsų prašoma ar nurodoma:
– paskambinti nurodytu numeriu;
– į nurodytą sąskaitą pervesti pinigų sumą;
– papildyti mobiliojo ryšio telefono sąskaitą ar padiktuoti papildymo kortelių kodus.
Gavę tokio pobūdžio pranešimą:
– Neskubėkite džiaugtis „laimėjimu”;
– Pirmiausia susisiekite su Jūsų mobiliojo ryšio operatoriumi ir patikrinkite, ar tikrai vyksta loterija, akcija ar žaidimas, kuriame Jūs „laimėjote” (Omnitel 1533; Bite 1501; Tele-2 8 800 40212);
– Jeigu Jūs tikrai laimėjote, apie prizo atsiėmimo sąlygas sužinokite nuvykę pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius.
Policiją stebina ir nuvilia ne tik tai, jog piliečiai pernelyg patikliai atiduoda dažniausiai ilgai taupytus, sunkiai uždirbtus pinigus. Blogiausia, kad jie be jokių abejonių ir skrupulų sutinka patys elgtis neteisėtai, sutikdami duoti kyšį ar kompensaciją, kad būtų pažeista įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka, o jų artimiesiems kilusi problema išspręsta „neformaliai”. Teisėsaugai neįmanoma užbėgti už akių kiekvienam potencialiam sukčiui, be piliečių pranešimų, pagalbos sunkoka nutraukti jo veiklą anksčiau, nei bus padaryta turtinė žala. Bet juolab sunkiau padėti žmogui, kuris pats mano, tiki, jog lengviau gyventi pagal sukčių primetamas ir jo paties priimamas, įstatymų pažeidėjų normas – papirkinėjant pareigūnus, už neteisėtą užmokestį vengiant atsakomybės, bandant nuslėpti įstatymų pažeidimus. Perėjusi į nusikaltėlių „pasaulėlį” sukčių auka atsiduria jų valioje, pati paneigia policijos pastangas bei atsisako socialiai sankcionuoto gynimo nuo grėsmių. Kartais ypač patiklios aukos šantažuojamos ilgesnį laiką, joms padaroma ypač didelė turtinė bei moralinė žala.
Todėl nuo šiol sostinės policija kiekvieną penktadienį informuos kiek tokio pobūdžio nusikaltimų užregistruota praėjusią savaitę, patars vilniečiams kaip jų išvengti, netapti sukčių aukomis.
Nuo šių metų liepos 29 d. iki rugpjūčio 5 d. sostinėje užregistruoti 2 tokio pobūdžio atvejai.
Rugpjūčio 1 d. apie 18.00 val. Antakalnio g. 59 metų vilnietei paskambinęs vyriškis, prisistatė jos sūnumi, paprašė perskambinti nurodytu telefono numeriu. Pasimetusi moteris taip ir padarė. Paskambinus atsiliepė vyriškis, prisistatęs policininku, pranešė, kad jos sūnus neva padarė autoįvykį, reikia nukentėjusiai moteriai atlyginti žalą. Šis iš moters pareikalavo 3 000 litų. Tariamas policijos pareigūnas nurodė banko sąskaitos numerį, kur pervesti pinigus. Apie 19.00 val. moteriškė nuvyko į prekybos centrą „Akropolis” ir pervedė pinigus. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo apgaulė.
Rugpjūčio 4 d. apie 16.00 val. pil. G. R. (gimusi 1935 m.) pranešė, kad į namus Tuskulėnų g. paskambino vyriškis, prisistatė sūnumi, aiškino, kad pakliuvo į bėdą, reikia 3 000 litų. Po kiek laiko į minėtą butą atvyko nepažįstamas vaikinas, kuriam moteriškė perdavė minėtą sumą pinigų. Tik po kiek laiko atsipeikėjusi moteris suprato, kad ją apgavo sukčiai.
Sostinės policija įspėja žmones nebūti lengvatikiais, nesielgti spontaniškai ir neapdairiai bei ragina visus, sulaukusius sukčių skambučio, tuoj pat kreiptis į artimiausią policijos įstaigą arba skambinti bendrojo pagalbos centro telefonu 112, o ne ieškoti pinigų.
Vilniaus miesto vyriausias policijos komisariatas