Šiandien baigėsi Pamario sveikatingumo namų programos „Atostogos su bendraamžiais 2005” dieninė stovykla „Būkite sveiki ir stiprūs”. Programos, kurios dar keturios dieninės stovyklos tęsis visą vasarą, pagrindinis tikslas – atitraukti per 1000 vaikų nuo kompiuterinių žaidimų ir sudaryti sąlygas jiems įdomiai leisti atostogas su bendraamžiais gryname ore.
Visą vasarą Pamario sveikatingumo namai, padedant bendraamžiams savanoriams, organizuoja moksleivių poilsį, tenkindami vaikų sveikatinimo, pažinimo, lavinimosi, saviraiškos bei bendravimo poreikius.
Platus pasirinkimas
„Atostogos su bendraamžiais 2005” šią vasarą vaikams siūlė prisijungti ne tik prie jau minėtos stovyklos „Būkite sveiki ir stiprūs”, kurios metu Smiltynėje buvo vykdomi sportiniai žaidimai, konkursai ir kitas aktyvus poilsis pajūryje. Taip pat vaikai turėjo galimybę sudalyvauti stovyklose „Gero skonio studija”, „Pasitikime rytinę saulę, „Bendraamžių mokykla” bei „Keliaukime linksmuoju infoautobusu”.
Žinios perduodamos žaidžiant
„Gero skonio studijoje” merginoms buvo suteikta informacija apie stalo serviravimą, kulinarinių knygų skaitymą, puokštės darymą, kūno bei odos priežiūrą, higienos taisykles, mados naujienas.
„Nors mergaitės, dalyvavusios stovykloje, priklauso vyresnei vaikų amžiaus grupei, joms informacija buvo pateikiama pasitelkiant į pagalbą žaidimus. Paskaitos klausytis atsibosta, todėl jos ėjo ir prie jūros. Stovyklos dalyvėms buvo suteikta galimybė kažką naudingo sužinoti pasivaikščiojimų metu” – teigė Pamario sveikatingumo namų direktorė Audronė Meiraitė.
„Bendraamžių mokyklėlės” dalyviai – 7 – 10 metų vaikai.
„Maži vaikai yra labai vikrūs bei judrūs. Jie nori tik žaisti ir nelabai pasiduoda bendraamžių savanorių šviečiamajai veiklai, todėl jiems žaidimų pagalba buvo perduodama nemažai pamokančios informacijos” – teigė pašnekovė.
Keliaus visi norintys
„Linksmasis infoautobusas” rugpjūtį keliaus H. Manto gatve ir kvies visus vaikus prisijungti, kartu dalyvauti vasaros stovyklose ir jų metu organizuojamose renginiuose bei akcijose, iš kurių svarbiausios – „Klaipėda – švyturio šalis” bei „Nesveikų produktų muziejaus veikla”.
Pirmosios akcijos metu vietoj tradicinio alaus jaunimui bus siūlomos kitos pramogos – pažintinės kelionės, piknikai gamtoje, konkursai jūrine tematika, ekskursijos į jūrines organizacijas. Infoautobusas savo keleivius supažindins su nesveikais produktais – autobuso viduje bus įrengtas nesveikų produktų bei sveiką gyvenseną simbolizuojančių eksponatų muziejus. Taip pat šio autobuso keleiviai rengs lėlių spektaklius, viktorinas ir konkursus.
Šios stovyklos vaikai bus apsirengę jūreiviškais marškinėliais. Jie stotelėse organizuos miestiečių apklausą – ims interviu apie tai, ką klaipėdiečiai žino apie savo miestą. Tuo pačiu žmonės bus kviečiami į autobusą, kur bus galima gauti informacijos apie Klaipėdą, pasiklausyti dainų jūrine tematika.
Svečiuojasi specialistai
Įvairių specialistų: šeimos gydytojų, visuomenės sveikatos specialistų, pediatrų, sportininkų, kariškių, policijos darbuotojų, barmenų bei psichologų dėka stovyklos metu skatinamas moksleivių fizinis aktyvumas, sveika mityba, formuojamas jaunimo neigiamas požiūris į alkoholio vartojimą švenčių metu. Taip pat organizuojama veikla, užtikrinanti psichinę sveikatą, regos ir laikysenos profilaktikos priemonių taikymą.
Šiemet kaip ir praėjusiais metais į stovyklą buvo pakviesti kariškiai. Jie su vaikais vyksta į žygius – lankosi Giruliuose ir Melnragėje, kur žaidžia orientacinius žaidimus. Su kariškiais vaikai apžiūrėjo ir Smiltynę esančius bunkerių, taip pat turėjo galimybę paplaukioti laivu. Stovyklautojams kariškiai parodė savo ginkluotę, papasakojo apie Sausio 13-osios įvykius, apie krašto apsaugą.
Mažos išlaidos
Tokio pobūdžio stovykla, kurioje vykdoma bendraamžių švietimo programa, o žinių apie sveikatą vaikai bei jaunimas įgyja žaisdami, bendraudami, tyrinėdami bei diskutuodami, vyksta jau antrą kartą.
Stovyklą finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė, tad vaikams poilsis čia nieko nekainuoja. Tiesa, stovyklaujantiems Smiltynėje reikia patiems susimokėti už keltą, patys jie turi pasirūpinti ir maistu.
„Žinoma, turime rėmėjų, kurie mus vaišina sausainiais, bandelėmis. Mes rūpinamės, kad vaikas, būdamas čia, turėtų ko užkąsti” – teigė Pamario sveikatingumo namų direktorė.
Pasak A. Meiraitės, stovykloje nevyksta dalyvių atranka. Visi norintys 7-16 metų vaikai gali dalyvauti visose „Atostogos su bendraamžiais 2005” programose. Šiuo metu per dieną stovykloje vidutiniškai lankosi 30-40 vaikų. Į stovyklą buvo pakviesti vaikai ir iš internatų bei globos namų.
„Manau, maždaug tūkstančiui moksleivių padėsime šią vasarą praleisti turiningiau” – džiaugėsi moteris.
Padeda savanoriai
Kad vaikai būtų saugūs, stengiamasi 5-10 vaikų skirti po du vadovus.
„Vaikai žaidžia ir prie jūros, ir sveikatingumo centro kieme. Yra baisu, kad kas nepaskęstų ar neatsitiktų kokia nelaimė einant per gatvę. Vaikams vadovauja specialiai parengti vyresnieji bendraamžių savanoriai, visi kiti bendraamžiai gali žaisti kartu, prižiūrėti ar padėti rengti akcijas. Stengiamės, kad stovyklautojai būtų saugūs” – teigė A. Meiraitė.
„Vakarų ekspreso” kalbinti šioje programoje dalyvaujantys vaikai prasitarė, kad dažną čia įrašė tėvai, bet dėl to jie nesigaili.
„Čia susiradau daug draugų. Nors šioje stovykloje dalyvauju antrą kartą, programa kartojasi, bet vis tiek patinka. Tik norėtųsi daugiau vyresnių vaikų” – sakė keturiolikmetis Romas.
Vaikai patenkinti jaunų vadovių darbu, kurios savo ruožtu stengiasi būti ne tik draugiškos, bet ir griežtos.
„Sunku dirbti su mažais vaikais. Jie pamato jūrą, puola maudytis ir nieko nebenori klausyti. Tačiau yra ir tokių, kurie stovykloje antrą kartą, jie žino taisykles, laikosi jų ir padeda prižiūrėti jaunesnius. Džiugu, kad nieko nepametėm, niekas nepasiklydo, stovykla praėjo labai gerai” – teigė stovyklos „Būkite sveiki ir stiprūs” vadovė Svetlana.
Eglė Maslauskaitė
„Vakarų ekspresas”