Mokyklų reforma – Temidės rankose

Marijampolės politikams atsisakius taisyti prieš pusantrų metų patvirtintą miesto švietimo įstaigų pertvarkos planą, juo nepatenkinta Marijampolės pradinės mokyklos bendruomenė savo teises bando ginti teisme

Pagal 2005-ųjų lapkritį patvirtintą Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigų pertvarkos planą nuo šių metų rugsėjo pirmosios dvi miesto mokyklos – Rygiškių Jono gimnazija ir Sūduvos vidurinė mokykla – nebekomplektuos penktųjų klasių. Kitaip tariant, jose bus pradėtas „išsigryninimo“ procesas, kuris turėtų būti baigtas 2012 metais, kai šiose mokyklose nebeliks žemesniųjų klasių. Tuomet vidurinį išsilavinimą mieste teiks tik šios dvi valstybinės mokyklos, o likusios taps progimnazijomis.

Marijampolės savivaldybės švietimo skyriaus vedėjo Vyganto Dilio teigimu, ryžtis pertvarkyti dabartinį švietimo įstaigų tinklą verčia nuolat mažėjantis gimstamumas ir moksleivių skaičius. Dėl to per pastaruosius ketverius metus pradinių klasių mokinių sumažėjo beveik ketvirtadaliu. Prognozuojama, kad jau po dvejų metų, 2009-aisiais, miesto mokyklose mokysis tik 7,6 tūkst. vaikų – beveik tūkstančiu mažiau nei dabar. Kasmet mokinių sumažėja vidutiniškai 400.

Tėvai nepatenkinti

Tokie planai sukėlė kai kurių mokinių tėvų pasipiktinimą. Itin didelį nepasitenkinimą išreiškė Degučių mikrorajone, šalia Sūduvos vidurinės mokyklos esančios Marijampolės pradinės mokyklos baigiamųjų klasių mokinių tėvai. Anot jų, šią pradinę mokyklą savo vaikams jie pasirinko tikėdamiesi, kad vėliau atžalos galės lankyti penktąją klasę gretimoje vidurinėje mokykloje. Kai kurie tėvai net vežioja vaikus ugdyti iš Vilkaviškio rajono, o kiti kaip gyvenamąją vietą rinkosi būtent Degučių mikrorajoną.

„Jei būtume žinoję, kad Sūduvos vidurinėje mokykloje jau šiemet nebus komplektuojamos penktosios klasės, prieš ketverius metus vaikams būtume parinkę kitą mokyklą. Bet mūsų apie tai niekas neinformavo“, – kalbėjo tėvai.

Bent metams atidėti mokyklų pertvarką savivaldybės tarybos prieš kurį laiką paprašė apie pusantro šimto vaikų tėvai. Savo pageidavimus jie išsakė ir į Marijampolę atvykusiai švietimo ir mokslo ministrei Romai Žakaitienei.

Mokinių tėvai taip pat baiminasi, kad po reformos mažamečiai į artimiausią mokyklą turės eiti pagrindinėmis ir intensyvaus eismo gatvėmis bei jas kirsti nereguliuojamose, be jokių šviesoforų sankryžose. Todėl kelionė į mokyklą bei į namus gali būti nesaugi.

Būsima pertvarka nepatenkinta ir Rygiškių Jono gimnazijos bendruomenė. Anot šios mokyklos tarybos pirmininko Juozo Rožo, jie tam prieštaravo dar svarstant pertvarkos projektą. „Mes norime, kad Rygiškių Jono gimnazijoje būtų išlaikytas istorinis tęstinumas, turintis šimtametes tradicijas: vaikai būtų ugdomi nuo pat penktosios klasės, kaip buvo praeityje, kaip yra ir dabar“, – tikino J.Rožas. Pasak jo, tokiai minčiai pritaria ne tik gimnazijos taryba, bet ir absoliuti dauguma mokytojų.

Viskas pagal įstatymus

„Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius teisės aktus gimnazijos miestuose gali būti tik keturmetės – jose gali mokytis tik 9-12 klasių moksleiviai. Taigi norint išsaugoti gimnazijos statusą vienoje seniausių ir garsiausių Sūduvos mokyklų, Rygiškių Jono gimnazijoje, būtina pertvarka. Tą patį reikia padaryti ir Sūduvos vidurinėje mokykloje, kuri šiemet siekia tapti gimnazija. Mes jau ir taip, palyginti su kitomis šalies savivaldybėmis, vėluojame pertvarkyti švietimo įstaigų tinklą“, – sakė Marijampolės savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Anelė Melnykienė.

Jos teigimu, apie tai, kaip bus pertvarkomas Marijampolės mokyklų tinklas, diskutuota ne vienus metus, ne kartą rašyta vietos laikraščiuose, kalbėta vietos televizijos laidose. Todėl, A.Melnykienės nuomone, negalima teigti, kad trūko informacijos.

„Manyčiau, kad nepagrįstos kalbos ir apie nesaugią kelionę į mokyklą. Penktaklasiai nėra tokie nenuovokūs, kad nemokėtų pereiti gatvės reguliuojamoje sankryžoje. Be to, esame numatę Degučių mikrorajono žemesniųjų klasių moksleivius specialiu autobusu pavėžėti iki Jono Totoraičio bei „Ryto“ vidurinių mokyklų“, – aiškino A.Melnykienė.

Kreipėsi į teismą

Pasak J.Rožo, Degučių mikrorajone Sūduvos vidurinė mokykla yra vienintelė bendrąjį išsilavinimą teikianti švietimo įstaiga. Todėl jai turėtų būti taikoma ta pati įstatymuose numatyta išimtis kaip ir kaimo vietovėse esančioms gimnazijoms: nereikalaujama atsisakyti žemesniųjų 5-8 klasių.

„Lietuvoje jau būta atvejų, kai mokinių tėvams pavyko savo interesus apginti teismuose“, – pabrėžė jis.

Po neseniai įvykusio Degučių mikrorajono pradinukų tėvų susirinkimo šiomis dienomis Kauno apygardos teismui įteiktas ieškinys, kuriuo skundžiamas Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimas dėl Sūduvos vidurinės mokyklos reorganizavimo. Mokinių tėvai prašo, kad jau prasidėjęs būsimos gimnazijos „gryninimo“ procesas būtų sustabdytas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.