Krikdemai brausis į politikos elitą

Lietuvos krikščionių demokratų renginyje nuskambėjusi naujos dešiniosios partijos kūrimo idėja sulaukė ir pritarimo, ir pasipiktinimo

Į konferenciją sostinės „Panoramos“ viešbutyje šeštadienį susirinkę Lietuvos krikščionys demokratai (LKD) ieškojo būdų, kaip šią partiją sugrąžinti į politikos elitą. Bendros nuomonės, kurį jų artėjant 2008-ųjų Seimo rinkimams pasirinkti, nerasta. Vieni rėmė sumanymą vienytis su Tėvynės sąjunga (TS, konservatoriais), kiti tokį žingsnį vadino laidotuvėmis ir ragino neprarasti krikdemų tapatybės.

Kai kuriuos konferencijos dalyvius nustebino ir net papiktino naujos politinės partijos kūrimo idėja, suformuluota renginio svečio – TS pirmininko Andriaus Kubiliaus, o vėliau su variacijomis atkartota LKD vadovų kalbose.

Abejonių, kas taps nauju LKD lyderiu, šeštadienį nebuvo. Trečią kadenciją iš eilės partijai vadovaus ilgametis Molėtų rajono meras Valentinas Stundys. Už 46-erių V.Stundį balsavo 130 konferencijos dalyvių, 70 balsų gavo jam netikėtai iššūkį metęs 32-ejų teisininkas Ignas Vėgėlė.

Partijų viliotinis

Pasveikinti konferencijos dalyvių atvykę šešių partijų atstovai atvirai gyrė krikščionių demokratų ideologines nuostatas, teigė įžvelgiantys bendrų sąlyčio taškų ir kvietė LKD rengiantis Seimo rinkimams dirbti išvien. „Kaip dešinė jėga Lietuvos krikščionys demokratai mums yra įdomūs. Žinoma, viena jėga Lietuvoje nepasieks pergalės, jei nebus reikiamo bendradarbiavimo“, – kalbėjo Liberalų sąjūdžio lyderis Petras Auštrevičius. „Laikome jus savo partneriais“, – tikino Centro partijos atstovas Mindaugas Končius.

TS lyderis A.Kubilius, priminęs, kad dviejų partijų bendradarbiavimo kelyje būta ir gerų, ir blogų dalykų, kvietė žiūrėti į ateitį. Pasak jo, bendra strategija ir veikla gali duoti puikių rezultatų. „Jūs turite galimybę nubrėžti visai Lietuvai svarbią europietiškos dešinės perspektyvą“, – sakė konservatorių vadovas. Jis taip pat siūlė racionaliai įvertinti Europos liaudies partijos, kurioje puikiai sutaria konservatoriai ir krikdemai, patirtį.

Jaučia savo vertę

Kalbėdamas apie galimas koalicijas, į kurias krikščionys demokratai jau kviečiami, V.Stundys atkreipė dėmesį į tai, jog galimų darinių esama gana daug ir įvairių. „Tačiau jie vienkartiniai ir nesprendžia krikščioniškosios demokratijos klausimų. Kai kurie dariniai tiesiog sistemiškai nėra įmanomi. Manau, turime žvelgti į Vakarus, į analogiškų partijų Europos valstybėse patirtį ir susiklosčiusias tradicijas“, – dėstė LKD vadovas. Kaip negalimus jis paminėjo glaudžius santykius su liberalcentristais – visiškai skirtinga ideologija, taip pat valstiečiais liaudininkais, kuriems vadovauja „abejotinos praeities žmogus“.

Anot V.Stundžio, krikščionys demokratai kitoms partijoms patrauklūs dėl savo ideologijos, tradicijų, struktūros. LKD vadovas kvietė partijos kolegas įvertinti savo galimybes ir pamąstyti, ar krikdemai vieni, be kitų partnerių, pajėgūs grįžti į politinį elitą. „Svarstykime, ar po 2008-ųjų Seimo rinkimų neliksime prie suskilusios geldos“, – ragino V.Stundys. Jo įsitikinimu, geriausia išeitis būtų kurti naują partiją, kurioje lygiateisiai partneriai būtų krikdemai ir konservatoriai, galėtų prisidėti ir kitos politinės jėgos.

Konservatorių nemyli

Nors naujojo LKD vadovo rinkimai buvo numatyti po pietų, konservatorių lyderis jau rytą V.Stundį pasveikino pergalės proga. Greičiausiai niekas nesitikėjo, kad vieninteliam kandidatui atsiras konkurentas. „Mane kandidatuoti įpareigojo tai, kas čia šiandien vyksta. Netikiu tuo, ką siūlo V.Stundys: eiti į rinkimus su konservatoriais ar kurti bendrą partiją. Bet koks junginys su konservatoriais yra lygus Lietuvos krikščionių demokratų laidotuvėms“, – pareiškė netikėtai atsiradęs pretendentas į LKD lyderius I.Vėgėlė.

Kritiškai konservatorių atžvilgiu nusiteikusių krikdemų buvo ir daugiau. Tokios pozicijos laikosi jaunieji partijos nariai. „Siūlau dar kartą įvertinti tuos gražiuosius konservatorius, kurie mums taip gražiai kalba apie europietiškąsias vertybes“, – sakė LKD jaunimo sekcijos pirmininkas Giedrius Surplys ir priminė kai kuriuos esą neigiamus ideologinių draugų veiklos pavyzdžius. Anot jo, per rinkimus žmonės renkasi ne tik sąrašus, bet ir vardus. „Ar neatsitiks taip, kad mūsų žmonės bendrame sąraše atsidurs 50-ojoje vietoje“, – baiminosi jaunasis krikdemas.

Nauja kokybė

„Mes dar tik keliame idėją, jog Lietuvoje reikia kurti naują politinį darinį, kuris būtų paremtas aiškiomis vertybėmis, būdingomis Europos liaudies partijai. Sutapimas, kad apie tą pačią idėją kalba ir konservatoriai. Esama ir daugiau partijų, kurios siūlo vienokį ar kitokį bendradarbiavimą“, – LŽ aiškino V.Stundys. Jo teigimu, tai socialliberalai, Liberalų sąjūdis, liberalcentristai, valstiečiai liaudininkai, tautininkai.

V.Stundys atmetė bet kokius kaltinimus, jog susidėję su konservatoriais krikdemai visiškai išnyks. „Juk kalbame ne apie LKD įsiliejimą, o naują politinį darinį, todėl apie mirtį šnekėti neverta. Tai bandymas kurti naują kokybę – krikdemų principai ir vertybės niekur neišnyks, tik įgaus kitą formą kitoje struktūroje“, – dėstė LKD lyderis.

Visą vasarą LKD skyriuose bus diskutuojama dėl tolesnės partijos perspektyvos. Konkrečius sprendimus ketinama priimti rudenį vyksiančioje konferencijoje. Paklaustas, kam pritartų pats, V.Stundys sakė jau kandidatuodamas į pirmininkus „labai aiškiai deklaravęs partijos kryptį į europietišką standartą – į Liaudies partiją“.

„Mums susivienijus ir krikščionių demokratų, ir konservatorių idėjos bei vertybės gali įgauti platesnį atgarsį ir tapti realesnės“, – teigė žurnalistams A.Kubilius. Jo nuomone, nauja politinė jėga galėtų atsirasti dar iki 2008-ųjų Seimo rinkimų.

Apie 6 tūkst. narių turinti LKD partija yra neparlamentinė. Per savivaldybių tarybų rinkimus vasario mėnesį ji sugebėjo pelnyti daugiau kaip 5 proc. rinkėjų balsų.

LKD susibūrė 2001 metais, kai susivienijo Algirdo Saudargo vadovaujama Lietuvos krikščionių demokratų partija ir Kazio Bobelio Krikščionių demokratų sąjunga.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.