Panevėžio rajono viešojoje bibliotekoje su „Civito” klubo nariais susitiko žurnalistas, publicistas, Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Rimvydas Valatka. Jis diskutavo tema „Lietuvos valstybė: būklė ir raidos perspektyvos”. Žurnalistas įsitikinęs, kad mūsų požiūris į valstybę pasikeis tik tada, kada susitapatinsime su ja ir patys prisiimsime atsakomybę.
Vyko tyrimas
Šią diskusiją paskatino „Civito” parengtas projektas „Lietuvos tauta: būklės ir raidos perspektyvų analizė”. Tyrimo misija – identifikuoti svarbiausias Lietuvos visuomenės ir tautos grėsmes, galimus jų intensyvumo pokyčius bei pateikti valstybės socialinės strategijos, mažinančias šias grėsmes, gaires ir suformuluoti Lietuvos visuomenės bei tautos poreikius ir pateikti valstybės socialinės strategijos gaires.
Projekto preambulėje sakoma: „Valstybės gerovė didžia dalimi priklauso nuo jos visuomenės pasitikėjimo ir pasididžiavimo savo valstybe. Žmonės, nejausdami glaudaus ryšio su valstybe, praranda atsakomybės jausmą prieš ją, prieš visuomenę ir savo tautą. Tai kelia didelę grėsmę visos tautos išlikimui ir tobulėjimui, valstybės gyvybingumui ir plėtrai.
Lietuvai, kaip mažai valstybei, didelę reikšmę turi visuomenėje ir tautoje glūdintys resursai – solidarumas, patriotizmas, kūrybiškumas, tradicijų ir vertybių puoselėjimas, intelektualiniai gebėjimai. Šie veiksniai gali daryti reikšmingą įtaką socialiniam saugumui ir socialiniam valstybės brandumui, kuris turėtų būti laikomas struktūrinės valstybės galios dalimi.
Iki šiol Lietuvos visuomenės ryšiams su valstybe nebuvo skiriamas adekvatus jų reikšmei dėmesys”.
Reikia ir patiems prisiimti atsakomybę
R.Valatka įsitikinęs, kad visos katalikų šalys yra linkusios sprendimus priimti jausmais, o ne protu: „Lietuviai yra labiau rytietiški nei vakarietiški. Mes į valstybę žiūrime dviem kampais: norime, kad valstybė už mus pačius viską padarytų ir tuo pačiu tapatiname ją su nelabuoju – vienam šėtono įsikūnijimas yra Algirdas Brazauskas, kitam – Vytautas Landsbergis. Į valstybę mūsų požiūris pasikeis tik tada, kada susitapatinsime su ja ir patys prisiimsime atsakomybę.”
Valstybė, anot R.Valatkos, visi mes, piliečiai. Žurnalistas įsitikinęs, kad mūsų valstybė nuo XVI amžiaus nebuvo tokia stipri kaip dabar. Be to, pasak signataro, lietuviai, kaip ir kitos tautos, emigravo prie visų valdžių, nes tautos juda paskui pinigus: „Bet nereikia užmiršti, kad ir kitų tautybių žmonės pas mus atvyksta. Taip tautos pradeda maišytis. Emigraciją lemia ne bloga valdžia, o turimi ištekliai, jų kiekis.”
Pasak R.Valatkos, jokia valdžia negali priversti kiekvienoje žemės pėdoje laikytis įstatymų: „Ką gali padaryti valdžia, jei mes patys ignoruojame ir nesilaikome jų. Pavyzdžiui, nesilaikome saugaus eismo taisyklių: įstatymas riboja važiavimo greitį, tačiau mes vis viena lekiame pašėlusiu greičiu.”
R.Valatka prisiminė pinigų mokėjimo vokeliuose istoriją Krekenavoje: „Paviešinusi faktą moteris žengė pilietišką žingsnį, pareikalavusi laikytis įstatymo. Tačiau ar ji tapo didvyre? Anaiptol, tie, kuriems tai buvo priimtina, ją apspjaudė, pasmerkė.”
Žurnalistas pateikė dar vieną pavyzdį: „Po vykdytos apklausos „Ar naudotumėtės neteisėtomis privilegijomis, kuriomis naudojasi pareigūnai?” net 42 procentai respondentų atsakė teigiamai. Taip yra ne dėl valdžios kaltės, o dėl to, kad jie patys neturi tos galimybės. Ar jums teko girdėti, kad žmogus jaučiasi gyvenąs blogai todėl, kad jis yra pats dėl to kaltas? Man asmeniškai teko girdėti tik kartą. Tik 14 procentų žmonių atsakė, kad myli savo artimą kaip patys save. Tačiau verta pripažinti, kad mes blogai jaučiamės, o ne blogai gyvename.”
R.Valatka į teiginius, kad šiuolaikinėje visuomenėje padaugėjo žmogžudysčių, atsakė istoriniais faktais, paneigusiais žmonių įsitikinimus: „Teko perversti archyvinius dokumentus, ir štai kas paaiškėjo: 1927 metais Lietuvoje buvo užfiksuoti 706 nužudymai, tuo tarpu 2003-iaisiais – vos 398, 1928 metais įvykdytos 639 žmogžudystės, 2004-aisiais – 345, o 2005-aisiais mažiau nei 300. Be to, reikia prisiminti, kad Vilniaus kraštas tuo metu nepriklausė smetoninei Lietuvai.”