Kaimo gėlynai turi būti stilingi

Per daugelį metų susiformavo kaimo darželių stilius. Sodinamų augalų tradicijos atspindėjo kaimiečio dvasią – ramybę, pastovumą, patogumą ir grožį. Apie praėjusių ir naujų laikų aplinkos grožio kūrimo ypatumus ir skirtumus pasakoja Dembavos medelyno bendrovės direktorė Vitalija Kuliešienė.

Reikia išsaugoti

Vitalija Kuliešienė, Dembavos medelyne sukaupusi naujoviškiausių augalų kolekciją, sako, kad kaimuose reikėtų išsaugoti etnografinius darželius, neleisti užmiršti tam, kas brangu tautai. Tradiciniai darželiai įdomiausi atvykėliui. Jie ypač tinka kaimo turizmo sodybose, kuriose poilsiauja ir smalsūs užsieniečiai. Tai putino krūmelis, gulbinėlis, šermukšnis, alyva, jazminas, dievmedis, o po juo, pažemėje, – paprastos lauko raktažolės, senovinės tulpės, kvepiantys narcizai, rezetos, rūtos. Prie tvoros ar namo sienos augdavo piliarožės, štareliai, bijūnai ir įvairios vasarinės gėlės. Ypač buvo vertinamas augalo kvapas.

Prie moderniškų statinių

Moderniškoje sodyboje ir želdiniai komponuojami kitaip. Gėlynai gali būti sodinami laisva forma, angliškiesiems sodams būdinga simetrija. Jeigu yra daug erdvės – įvairios augalų salelės derinamos su akmenimis. Augalas turi atsidurti ten, kur jis vešliai augs. Labai svarbu sodmenų kaimynystė, nes augalai nužudo vieni kitus. Šiuo metu madingi rododendrai, šilauogės, azalijos, pažemėje sodinamos kultūrinės spanguolės, bruknės. Turizmo sodybose šie augalai visada sukelia svečių susidomėjimą ir nuostabą.

Prie tvenkinio

Jeigu sodyboje yra tvenkinys, prie jo tinka svyruokliai. Jų, labai įvairių, ponia Vitalija parsivežė iš Lenkijos. Tai ne tik žilvičiai ar blindės, bet ir netradicinio skiepijimo medeliai – beržai, šermukšniai, klevai, obelys, guobos, spygliuočiai, akacijos. Tvenkinyje puikiai auga ir žiemoja mūsų ežerų vandens lelijos. Jeigu gylis yra nors pusantro metro, auga ir rausvosios. Daugiau priežiūros reikės geltonosioms ir melsvosioms gražuolėms. Pakrantėse gerai augs pelkiniai augalai.

Atsargiai

Į kaimo turizmo sodybas pailsėti atvažiuoja miestiečiai. Dažniausiai su smalsiais vaikais. Todėl nereikia sodinti augalų, kurie gali pridaryti nemalonumų. Labai nuodingi – gražuolis pupmedis, durnaropės, kazakinis kadagys. Alergiją sukelia rūtos, o madingojo ricinmedžio sėklos, panašios į pupeles, yra tokios pavojingos, kad suvalgius jų keletą, galima mirtinai apsinuodyti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.