Ir ko čia įsižeisti?
Advokatas Kazimieras Motieka kunigaikštienės K.Prunskienės ordinų parsiuntimo iš Rusijos į Lietuvą istoriją „Žinių radijui” įvardijo tiesiai šviesiai: tai – kontrabanda.
Užsienio reikalų ministerija, kurioje atsidūrė šis siuntinys, jo turinį dėl viso pikto paviešino. Ką gali žinoti, ką čia tokio vairuotojas savo krepšyje pargabeno? Dėl ko kunigaikštienė Kazimira labai įsižeidė.
– Ar derėjo Prunskienei įsižeisti? – pasiteiravo radijo žurnalistė advokato K.Motiekos.
– Atvažiavo svetimos valstybės, Rusijos, kuri net nėra Europos Sąjungos narė, vairuotojas, įteikė kažkokį siuntinį kitam vairuotojui, ir prašo, kad jis būtų nuvežtas į Lietuvą, Užsienio reikalų ministeriją.
Tame siuntinyje buvo Prunskienei skirti apdovanojimai, pagaminti iš brangiųjų metalų. Bet tai jau yra auksinių gaminių gabenimas per Lietuvos Respublikos sieną be leidimo. Tai yra akivaizdi kontrabanda!
Aš irgi būčiau labai patenkintas, jei man kas nors Rusijoje padovanotų luitą aukso, kažkoks vairuotojas jį atgabentų į mūsų konsulatą Sankt Peterburge, perduotų kitam vairuotojui, kad šis auksą pargabentų į Lietuvą.
Paprasčiausias „blatas”
– Vadinasi, diplomatinis paštas, kuris finansuojamas iš biudžeto, buvo naudojamas asmeniniams tikslams?
– Tai – net ne diplomatinio pašto statusas, o kažkoks „blatas”.
Jei gabenamas diplomatinis krovinys, tai siuntinys turi turėti sertifikatą, jį gali kontroliuoti tik tam skirti asmenys, kurie turi užsienio reikalų ministerijos įgaliojimus.
O dabar kažkoks Vania perdavė siuntinį kažkokiam Jonui ir šis atvežė į Lietuvą. Ar šis Prunskienės siuntinys buvo muitinėje parodytas? Ar buvo deklaruota, kas yra vežama? Jis net užregistruotas nebuvo.
Šis atvejis prasižengia su įstatymu ir aš tai įvardinčiau kaip kontrabandą. Tai baudžiama įstatymu.
Kazimira, prašom į muitinę
Muitinės departamente prie Finansų ministerijos „Ekstra žinias” informavo, kad privačiai įvežamus ne asmeninio naudojimo aukso dirbinius, bet kokiu atveju, privaloma deklaruoti, tad panašu, kad K.Prunskienei laikas apsilankyti muitinėje.
Jei vežamas nekomercinis aukso kiekis, ir krovinio vertė neviršija 600 litų, jokių mokesčių mokėti nereikia.
Jei auksas kainuoja nuo 600 iki 1208 litų, taikomas 3,5 proc. krovinio vertės muitas, taip pat būtina sumokėti 18 proc. pridėtinės vertės mokestį.
Jei gabenamo aukso vertė yra didesnė nei 1208 litai, už jį mokamas mokestis skaičiuojamas pagal specialią metodiką.
Kai aukso kiekis itin didelis, jo įvežimą būtina suderinti su Lietuvos prabavimo rūmais.
Jie vykdo tauriųjų metalų įvežimo valstybinę priežiūrą.
Ar auksas yra deklaruojamas, ar nedeklaruojamas, dirbiniai vis vien turi būti vežami atvirai, kad muitinės pareigūnai turėtų galimybę krovinį patikrinti.
Bet kokie kitokie bandymai įvežti į Lietuvą iš Rusijos auksą traktuojami kaip kontrabanda.
www.ekstrazinios.lt