Gimdyti – be gydytojo priežiūros

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Akušerijos ir ginekologijos departamente – pokyčiai, kuriems ruoštasi daugiau nei metus.

Šioje ligoninėje pirmojoje šalyje įsteigtas Mažos rizikos gimdymo poskyris, kuriame gimdys tik sveikos moterys, o gimdymus priiminės tik akušerės.

Jame jau gimė ir pirmasis kūdikis. Jauna klaipėdietė, gimdžiusi antrą vaiką, liko patenkinta ir mano, kad gydytojas buvo visiškai nereikalingas.

Pasitikėjo akušere

Oksana Babachina KUL Akušerijos ir ginekologijos departamente prieš keletą parų susilaukė sūnaus. 22 metų moteris ir jos 3750 gramų sveriantis 54 centimetrų ūgio mažylis čia ypatingi pacientai.

Mama buvo pirmoji, kuri sutiko gimdyti tik akušerės prižiūrima, o jos vaikelis – pirmasis gimęs naujai įsteigtame Mažos rizikos gimdymo poskyryje. Prieš porą metų pirmagimio toje pačioje įstaigoje susilaukusi moteris pasakojo, jog ryžtis naujovei jai buvę nesudėtinga.

„Kai akušerė pasiūlė gimdyti tik jos priežiūroje, dar pasitariau su mama. Ir man, ir mamai medikė pasirodė labai maloni ir tai sustiprino pasitikėjimą”, – pasakojo O.Babachina.

Moteris pasakojo prašiusi nuskausminimo procedūros, tačiau akušerė Rasa Šulčiuvienė įtikino, kad geriausia – gimdyti natūraliai, o skausmas greitai užsimiršiąs.

O.Babachina pripažino, kad akušerė pasirodė teisi. Moteris atviravo, jog pirmasis gimdymas, nors ir su nuskausminimu, buvo daug sunkesnis.

Gydytojas – kilus grėsmei

KUL Akušerijos ir ginekologijos departamente Mažos rizikos gimdymo poskyris oficialiai savo veiklą pradės tik rytoj.

Pasak KUL vyriausiojo gydytojo habil. dr. Vinso Janušonio, šis poskyris nuo nuo įprastinio skyriaus skirsis tuo, jog jame gimdys tik sveikos moterys, o gimdymus priiminės tik akušerės.

V.Janušonis neslėpė, jog dažniausiai, kai gimdymas vyksta sklandžiai, ir įprastame skyriuje, jį prižiūri vien akušerė. Gydytojo vaidmuo tokiu atveju tampa simbolinis – pasirašyti dokumentus.

Mažos rizikos gimdymo poskyryje gydytojo visai nereikės.

Tačiau jei gimdymo metu iškiltų problemų, akušerė bet kada galės jį pasikvieti į pagalbą, kad gimdyvei bei jos kūdikiui nekiltų grėsmė.

Akušerėms suteikiant daugiau savarankiškumo ir atsakomybės, pasak V.Janušonio, gydytojai bus išvaduoti nuo bereikalingo krūvio, galės atlikti labiau sudėtingą ir jiems būdingą darbą.

Klaipėdiečiai pirmieji šalyje įkūrė tokį poskyrį, tačiau tokiu pat principu dirbsiantį skyrių, V.Janušonio žiniomis, rengiamasi atidaryti ir Kauno medicinos universiteto klinikose, panašūs skyriai sėkmingai veikia ir užsienio šalyse.

Dirbs 6 akušerės

Uostamiestyje įkurti Mažos rizikos gimdymo poskyrį pradėta ruoštis prieš metus.

Per tą laiką paruošti dokumentai, parinktos pačios geriausios ir labiausiai patyrusios akušerės, galinčios dirbti visiškai savarankiškai.

KUL Akušerijos departamento Gimdymo skyriaus vyriausioji slaugos administratorė Stefanija Kaunienė pasakojo, kad savarankiškai priimti gimdymus teisė yra suteikta šešioms akušerėms, kurių darbo stažas – apie 15 metų.

Mažos rizikos gimdymo poskyryje moterys bus skatinamos gimdyti natūraliai ir atsisakyti medikamentinio nuskausminimo. Vietoje jo siūloma naudotis masažu, vandens terapija.

Tačiau jei gimdyvė atkakliai pageidaus medikamentų, juos paskirs gydytojas akušeris ginekologas arba anesteziologas.

Pusė gimdymų – normalūs

KUL vyriausiasis gydytojas V.Janušonis nesitiki, jog naujovė gimdyvių bus sutikta labai palankiai. Tačiau tikino, kad moterys nebus verčiamos ar įkalbinėjamos gimdyti be gydytojo priežiūros.

Manoma, kad pirmaisiais metais vien akušerių globoje gimdys apie 10 proc. nėščiųjų.

Specialistų teigimu apie pusė visų gimdymų galėtų vykti be gydytojo įsikišimo.

KUL Akušerijos ir ginekologijos departamente per metus pagimdo apie 3 tūkstančiai moterų. Šiemet mažylių susilaukė daugiau nei 1300 pacienčių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.