Būsto rinkos plėtra maitina turto draudimą

Niekieno neverčiami žmonės namus draudžia prieš atostogas ir po didelių stichinių nelaimių

Šių metų pirmąjį ketvirtį turto draudimas ūgtelėjo trečdaliu. Draudimo priežiūros komisijos duomenimis, turto draudimo įmokų šių metų sausį-balandį pasirašyta už 66,962 mln. litų. Ši draudimo rūšis užima 17,1 proc. ne gyvybės draudimo rinkos. Pasak specialistų, turto draudimo plėtrą labiausiai skatina būsto rinkos augimas – spartėjančios ir brangstančios statybos. „Naujiems būstams pirkti paprastai imamos paskolos, tad natūralu, kad jie draudžiami. Kita priežastis – brangsta būsto atstatymas. Todėl didėja draudimo sumos ir, žinoma, įmokos. Kiekvienais metais, būsto atstatymas pabrangsta apie 30proc., todėl net seni klientai priversti mokėti daugiau“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Privačios rizikos skyriaus vadovas Vaidotas Krencius. Draudikai taip pat pastebi, kad šioje draudimo srityje nemažai lemia sezoniškumas.

Verčia bankai

„If draudimo“ atstovė spaudai Jurga Lapkaitė teigė, kad šiemet bendrovės turto draudimo dalis augo sparčiau nei visoje šalies draudimo rinkoje – 37 procentus. Juridinių asmenų turto draudimas šoktelėjo 38, privačių – 35 procentus. Sparčiam komercinio turto draudimo augimui daugiausiai įtakos daro statybų bumas, mat nauji objektai paprastai apdraudžiami dar statant, vėliau draudžiamas jau pabaigtas pastatas. O imant paskolą būstui iš banko, pastarasis reikalauja naujus namus apdrausti.

„Šita prievolė drausti naujus būstus – labai naudinga ir žmonės ją įvertina, kai į namą trenkia žaibas arba naujame name prakiūra vamzdžiai ir reikia keisti parketą. Buvo ne vienas atvejis, kai žmonės džiaugėsi pasiėmę būsto paskolą, nes kitaip namų būtų nedraudę“, – sakė „Ergo Lietuvos“ Turto draudimo departamento direktorė Birutė Pluščiauskienė.

Sezono įtaka

Kaip ir prieš kiekvieną atostogų sezoną, turto draudimo sektorius sulaukia naujos bangos klientų, mat važiuodami atostogauti žmonės prisimena, kad reikia kažkaip apsaugoti be priežiūros paliktą būstą. Įprastas turto draudimo terminas yra metai, bet draudikai pastebi, jog pradėję drausti namus žmonės šios paslaugos neatsisako.

V.Krencius teigė, kad maži būsto draudimo pikai būna įvykus didesnėms nelaimėms – praūžus audrai, sudegus daugiabučiui ir panašiai. „Beje, po tokių nelaimių paaiškėja, kad Lietuvoje apdrausta labai mažai būstų. Pavyzdžiui, po gaisro daugiabutyje sužinome, kad tik pora butų buvo apdrausti“, – teigė jis.

Anot B.Pluščiauskienės, žmonių sąmoningumas Lietuvoje auga dėl kaimynų nelaimių. „Žmonės pasimoko iš kitų klaidų. Manau, kad vis daugiau turtą draus savo noru, nes pastaruoju metu stebime labai daug Lietuvai nebūdingų įvykių. Neatmenu, kad kruša tiek daug stogų būtų prigadinusi“, – sakė B.Pluščiauskienė.

Brangiausiai atsieina gaisrai

Šiemet turto draudimo sektorius pagal išmokas už žalą sudarė 12,7 proc. visos draudimo rinkos – išmokėta 21,4 mln. litų. „Kalbant apie išmokas, reikia atskirti namus ir butus, nes tendencijos labai skiriasi“, – teigė V.Krencius. Pasak jo, privačių namų gyventojams daugiausia pinigų išmokama dėl gaisrų. Tačiau, vertinant žalas vienetais, namai dažniausiai nukenčia nuo gamtos stichijų, tik žala finansiškai būna ne tokia didelė.

Butų gyventojai dažniausiai nukenčia dėl užpylimų, o didžiausius finansinius nuostolius padaro gaisrai. „Kalbant apie kilnojamąjį turtą, didžiausios sumos prarandamos dėl vagysčių“, – sakė V.Krencius. „Pastebime, kad gerėjant gyvenimo kokybei, žmonės vis dažniau apdraudžia ne vien namus, bet ir jame esančius daiktus“, – sakė J.Lapkaitė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.