Kanuose – žvaigždžių ir madų turgus

Sekmadienį Kanuose baigsis 60-asis kino festivalis.

Gelbėjo meną

„Skelbiu pirmąjį žemės ūkio festivalį atidarytą”: tokiu istorijos pamiršto Prancūzijos valdžios atstovo riktu 1946 m. rudenį buvo atidarytas pirmasis kino festivalis Kanuose.

Idėja organizuoti kino festivalį prancūzų politikams ir menininkams kilo dar tarpukariu. Kai fašistinis Benito Musolinio režimas Venecijos kino festivalį pradėjo naudoti fašistinės propagandos tikslais, prancūzai sugalvojo rengti alternatyvų festivalį.

Taip gimė idėja surengti „Tarptautinių filmų festivalį”. Menininkų ir verslininkų idėją parėmė politikai, ir buvo nuspręsta festivalį rengti Kanų kurorte. Kino ekspertų komisijai pirmininkauti sutiko kino išradėjas Luisas Liumjeras (Louisas Lumière`as).

Sutrukdė karas

Tačiau festivalis nestartavo. Tam sutrukdė 1939 m. rugsėjo 1 d. prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas, kai Vokietija užpuolė Lenkiją.

Festivalis buvo surengtas jau pasibaigus karui, 1946 m. rudenį. Nors festivalyje buvo rodomi filmai iš 21 valstybės, ir dalyvių skaičius taip pat buvo nemažas, tuometinė Prancūzijos valdžia jį vertino labai skeptiškai.

Pirmasis festivalis buvo tikra tragedija iš organizavimo pusės: nebuvo pasirengta priimti tiek daug dalyvių, pagrindinė kino salė negalėjo sutalpinti visų norinčiųjų ir labai dažnai dingdavo elektra, todėl nebuvo įmanoma rodyti pačių filmų.

Vietinė publika taip pat mažai kreipė dėmesio į atvykusias kino žvaigždes. Eiliniai žiūrovai kino salėje užimdavo vietas, skirtas festivalio dalyviams.

Po sunkaus festivalio starto jo vargai nesibaigė. 1948 ir 1950 m. dėl lėšų trūkumo festivalis išvis nebuvo organizuojamas. Tačiau po to visos negandos pamažu ėmė baigtis: festivalis tapo ta vieta, į kurią pradėjo važiuoti pirmo ryškumo žvaigždės, paskui save traukusios ir minias gerbėjų.

„Gamino” žvaigždes

Dalyvavimas pagrindinėje Kanų filmų programoje, Auksinės palmės šakelės ar kitų apdovanojimų laimėjimai daugeliui kino režisierių, aktorių leido pradėti svaiginamas karjeras.

Festivalio istorija – tai kino žvaigždžių istorija: Sofi Loren, Alenas Delonas, Marčelo Mastrojani, Katrina Deniov, Frederiko Felini, Emiras Kusturica, Kventinas Tarantinas ir daugelis kitų, be kurių vardų Kanų kino festivalio nebūtų galima įsivaizduoti.

Būtent dėl Kanų pasaulinę šlovę įgavo tokie režisieriai kaip K. Tarantinas ir E. Kusturica, kurie yra dar ir pirmininkavę festivalio vertinimo komisijai.

Veržiasi ant kilimo

Festivalis sulaukia didelio žiniasklaidos dėmesio, tad kasmet būriai žvaigždžių nori gauti pakvietimus ir nusifotografuoti ant raudonojo kilimo. Kartais išties tenka sutikti su kritikų teigimu, jog festivalis darosi panašus į žvaigždžių turgų.

Prieš pusantros savaitės prasidėjusiame jubiliejiniame 60-ajame festivalyje lankėsi tokios žvaigždės kaip Džordžas Klunis ir Bredas Pitas, Andželina Džoly, Džulija Roberts, Kventinas Tarantinas, Martinas Skorsezė ir Bono.

Šiais metais teisėjų komisijai vadovauja „The Queen” („Karalienė”) režisierius Stivenas Fryrsas.

Oficialiai Kanų festivalyje rodomus filmus išrenka du komitetai. Vienas renka užsienio filmus atsižvelgiant į meniškumą, o kitas komitetas išrenka tris geriausius Prancūzijos filmus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kinas su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.