Vasaros pradžią skelbia alyva

Šis dekoratyvus krūmas savo puikiais žiedais puošia aplinką, puikiu aromatu malonina uoslę, tačiau, svarbiausia, nereikalauja didelės priežiūros.

Paprastosios alyvos mūsų soduose dabar sutinkamos vis rečiau, nes selekcininkai išvedė daugybę hibridinių veislių su įvairiaspalviais – baltais, melsvais, šviesiai geltonais, rausvais, violetiniais, tamsiai raudonais – žiedynais.

Botaninių rūšių alyvų žiedynai didesni, nei paprastųjų, o žiedeliai būna ir pilnaviduriai. Labai populiarios vengrinių alyvų veislės, tačiau jų nėra daug. O Mejerio alyvos tinka tiems, kuriems patinka kompaktiški augalai, nes užauga tik iki 1,5 m aukščio ir žydi birželį, o kartais ir rudenį.

Sodinimas ir priežiūra

Alyvoms turite skirti tokį sodo sklypą, kuriame paaugusiam augalui nebūtų ankšta. Tačiau yra tokių alyvų rūšių, kurioms nereikia didelio sklypo, pvz., tik iki 2-3 m užauga ‘Saugeana’ su nuostabiais violetiniais, rausvais žiedais. Dauguma kitų alyvų užauga iki 4-6 metrų aukščio, todėl labiau tinka dideliame sode, pvz., nuostabioji ‘Primrose’ su šviesiai geltonais žiedais.

Alyvoms beveik nereikia draugijos. Pavieniai alyvų medeliai sodinami šalia namų, vasarnamių ar sodo namelių ir savo spalvų šėlsmu užgožia kitus augalus. Didelėse sodybose alyvas, susodintas kas 4-5 m, galima auginti kaip galinę sklypo gyvatvorę. Tačiau šiuo atveju reikia nuolat šalinti atžalas ir formuoti, kad alyvos per daug neišvešėtų.

Šie dekoratyvieji augalai nereiklūs dirvai, tačiau geriausiai auga įdirbtoje, ne pelkėtoje, kiek kalkingoje žemėje. Vieta turi būti saulėta.

Jaunus alyvų krūmelius sodinti galima pasibaigus vėlyvosioms šalnoms į tokią duobę, kurioje laisvai tilptų augalo šaknys. Žemę duobėje supurenkite ir įstatykite sodinuką. Patartina pirkti tvirtą, sveiką sodinuką su 3-4 ūgliais, kurio šaknys supakuotos į specialų maišą. Nepirkite alyvų atviromis, pažeistomis šaknimis, nes gali sunkiai prigyti.

Įstačius į duobę sodinuką, pakuotę atsargiai keliose vietose prapjaukite ir ištraukite iš duobės. Nedidelį kiekį komposto sumaišykite su keliomis saujomis kaulų miltų, jei reikia, pridėkite žemių. Šiuo mišiniu užpilkite duobę ir gerai apspaudę kojomis gausiai paliekite. Laistykite reguliariai, tręškite kartą per metus. Mulčiuoti galima smulkinta pušų žieve.

Pirmaisiais metais galima nukirpti dar neišsiskleidusius žiedynus, kad augalas geriau leistų šaknis, visais kitais metais nukirpkite nužydėjusius žiedynus – žydės dar gausiau. Vasarą, nužydėjus, nugenėkite ūglius – nupjaukite apie trečdalį jų ilgio. Tada alyva augins naujas šakeles ir įgaus gražią apvalainą formą.

Norėdami atjauninti ar sumažinti seną krūmą, rudenį jį gerai nugenėkite, palikdami tik kelis jaunus, gražiai augančius stiebus (apačioje).

Alyvos serga ūglių bakterioze ir fitoftoroze. Šiomis ligomis augalai suserga pavasarį arba vasarą, jas sukelia grybeliai, kurie sužaloja jaunus ūglius ir žiedus. Vos pastebėję ligų požymius, iškart išgenėkite pažeistas šakeles ir žiedynus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.