Saugumo šefo epopėjoje – šventas tikėjimas

Vakar, Seimui teikdamas Povilo Malakausko kandidatūrą į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus, prezidentas Valdas Adamkus ne kartą kartojo, kad šventai tiki, jog šis kandidatas yra geriausias.

Tai, kad kandidatą parlamente pristatė pats valstybės vadovas – precedento neturintis atvejis, kurį matyt lėmė net pusę metų užsitęsusi VSD krizė, kilusi atleidinėjant iš pareigų iki ausų įklimpusį Arvydą Pocių.

P. Malakauskui nuo tautos atstovų eilinį kartą kliuvo už tai, kad jis „mąsto dešiniuoju pusrutuliu” – būtent tokia frazė VSD krizę gali užtęsti dar ilgesniam laikui, nes kai kurios didžiosios frakcijos gali nepritarti P. Malakausko kandidatūrai.

Prezidentui – geriausias

V. Adamkaus pasirodymas Seimo plenarinių posėdžių salėje buvo netikėtas, nes paprastai kandidatus parlamentui teikia atitinkamas sritis kuruojantys prezidento patarėjai.

Prieš tai Seimo nariai svarstė konservatoriaus Jurgio Razmos siūlomas įstatymo pataisas, pagal kurias VSD šefas būtų skiriamas ne neribotam laikui, kaip yra dabar, o 5-erių metų kadencijai.

Prezidentas iš tribūnos pripažino, kad tai, ką jis daro – precedento neturintis atvejis.

„Esu čia todėl, kad skiriu labai daug dėmesio tam, kas atsitiko su valstybine institucija, atsakinga už saugumą. Politinė įtampa trunka daugiau kaip pusę metų, trukdoma dirbti saugumui. Nusprendžiau vėl teikti P. Malakausko kandidatūrą. Ieškodamas kandidato, kalbėjausi su daugybe pareigūnų ir dar kartą įsitikinau, kad P. Malakausko kvalifikacija atitinka visus kriterijus ir keliamus reikalavimus”, – sakė V. Adamkus.

Jis taip pat pareiškė, kad VSD turi vadovauti principingas, jokiems spaudimams nepasiduodantis žmogus, kuris išmano specialiųjų tarnybų veiklą, įžvelgia problemas ir gali rasti jų sprendimo būdus, nuoširdžiai dirba valstybės labui.

Anot prezidento, šiuos privalumus P. Malakauskas pademonstravo, dirbdamas Krašto apsaugos ministerijoje ir dalyvaudamas derybose dėl Lietuvos stojimo į NATO, o tapęs Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovu, ėmėsi svarbių pertvarkų.

„Jis viešai prisipažino esąs dešiniųjų pažiūrų, nors ir suspendavo narystę konservatorių partijoje. Tačiau valstybei dirbti ir žmogui veikti niekada netrukdė bendromis vertybėmis grįstos pažiūros. To pavyzdys – tautos rinkto Seimo veikla. Blogiau, kai žmogus savo pažiūras pritaiko prie politinės situacijos ar valdžios”, – teigė valstybės vadovas.

Jis kvietė pritarti P. Malakausko kandidatūrai ir suteikti tautai viltį pademonstruojant, kad sunkiais momentais Seimas gali susitelkti. V. Adamkaus kalba buvo itin ryžtinga.

Pažadų lavina

P. Malakausko Seimo nariai klausinėjo įvairiausių dalykų: nuo dešiniojo pusrutulio iki galimai neteisėtai privatizuotų tarnybinių VSD butų.

Aštriausius dantis bandė demonstruoti Egidijus Klumbys, kuris P. Malakauską dėl politinių pažiūrų pavadino riboto mąstymo žmogumi. Seimo posėdžiui pirmininkavęs Andrius Kubilius atkirto, kad „kalba apie ribotą mąstymą yra riboto mąstymo požymis”.

P. Malakauskas sutiko, kad parlamentinė VSD kontrolė turi būti, tačiau ne per didelė, nes pernelyg uolus gilinimasis į VSD veiklą gali pakenkti ir institucijai, ir tyrimus atliekantiems pareigūnams bei jų šeimoms.

Kandidatas taip pat teigė, kad dėl atleistųjų bei esamų VSD šefo pavaduotojų veiks tik pagal galiojančius įstatymus bei teismo nutarimus.

Jis taip pat pažadėjo atsispirti tam tikrų suinteresuotų politinių ar verslo grupių įtakai ar spaudimui. P. Malakauskas teigė, kad dabartinis mechanizmas yra netobulas.

„Tos procedūros, kurio buvo atliktos aiškinantis VSD veiklą Seime, yra ne visai tinkamos. Žinoma, parlamentas neturėjo patirties, tačiau devyni mėnesiai atleidžiant VSD vadovą yra pernelyg ilgas laiko tarpas. Procedūros turi būti tokios, kad kilus mažiausiems įtarimams VSD vadovas greitai pats atsistatydintų”, – teigė kandidatas.

Jis pažadėjo išstoti iš konservatorių partijos, jei paaiškėtų, kad įstatymas reikalauja nepartinio VSD generalinio direktoriaus.

Pranešama, kad kai kurių Seimo valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai anksčiau yra tiesiogiai ar netiesiogiai užsiminę, jog P. Malakausko kandidatūra gali nesulaukti reikiamo palaikymo.

Premjeras Gediminas Kirkilas jau yra pareiškęs, kad remia kandidatą.

Po pateikimo P. Malakausko laukė susitikimai su parlamento frakcijomis, komitetais, o balsavimas dėl jo skyrimo vadovauti saugumui turėtų vykti birželio 5-ąją.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.