Pirminės grandies medikai vėl jaučiasi apgauti

Sveikatos apsaugos politikai deklaruoja ypatingą pirminės sveikatos priežiūros svarbą ir dėmesį jai, tačiau šios grandies medikai ne pirmą kartą pasijuto apgauti ir skriaudžiami.

„Gegužės mėnesį 20 procentų turėtume padidinti darbuotojams atlyginimus, tačiau neturime iš ko ir nebežinome, ką šioje situacijoje bedaryti”, – pirminės sveikatos priežiūros įstaigų vadovų rūpesčius išsakė Klaipėdos sveikatos priežiūros centro (SPC) vyriausioji gydytoja Loreta Jankauskienė.

Atlyginimai pirminėje grandyje dirbantiems medikams keliami didinant paslaugų pacientams įkainius. Tačiau įkainiai esą padidinti tik 3-7 procentais, o atlyginimus darbuotojams jau gegužę reikią išmokėti 20 procentų didesnius.

Be to, pirminės sveikatos priežiūros centrų administratorių teigimu, nors įkainis pakeltas, panaikintas kokybės koeficientas, t.y. kurį laiką mokėtas priedas už gerus darbo rezultatus.

„Darbuotojai tikisi didesnių atlyginimų, Gydytojų sąjunga reikalauja ataskaitų, bet mes pakelti tiek, kiek deklaruojama, negalime”, – kolegei antrino Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Loreta Žilinskienė.

Jos paskaičiavimais, jei priedas nebūtų naikinamas, atlyginimus būtų galima kelti 15-17 proc. Tačiau viena ranka duodant, kita atimant belieka galimybė pakelti tik apie 7 proc.

Apie 700 tūkstančių litų mėnesio biudžetą turinti Klaipėdos SPC, padidinus įkainį, gaus tik 20 tūkstančių litų daugiau. Iš jų, žinia, pakelti atlyginimus 450 darbuotojų 20 procentų neišeis. L. Jankauskienės duomenimis, šiandien vidutinis SPC darbuotojų atlyginimas siekia 2100 litų.

Senamiesčio PSPC biudžetas, pirminiais skaičiavimais, pasipildysiąs tik 4 tūkst. litų, tad 35 darbuotojams atlyginimai pakils nežymiai – gydytojams apie 70, slaugytojoms – apie 30 litų.

Paklaustas, ar pagrįstai sunerimę PSP centrų administratoriai, Gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas karščiavosi: administratoriai „verkia ir suka uodegas” be reikalo, skųstis nėra dėl ko. O jis jau užkimo visai Lietuvai beaiškindamas elementarią matematiką.

„Bendras atlyginimų fondas pakilo 20 proc. visai Lietuvai. Procentų didinimas duoda sumą pinigų. Ši suma šiandien yra 226 mln., jie per įkainį padalijami gydymo įstaigoms. Kiekvienoje gydymo įstaigoje procentų kilimas gali būti skirtingas. O žmogui atlyginimus moka litais, o ne procentais”, – dėstė L. Labanauskas.

Matematika esanti paprasta: visus papildomai gautus pinigus įstaigų administratoriai turi skirti atlyginimams. Ir nebūtinai tai sudarys 20 procentų – vieniems gali išeiti daugiau, kitiems mažiau.

Valstybė, teigė jis, skolinga likusi gydytojams apie 43 tūkstančius, nes žadėta buvo skirti 269 mln. litų.

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys pasakyti, kiek pakils pirminės grandies medikų atlyginimas, negalėjo, nes duomenys kol kas dar tik skaičiuojami ir lyginami. Sutartys dėl vadinamojo kokybės mokesčio išties nesudaromos, kol Sveikatos apsaugos ministerija nesukurs jo apskaičiavimo metodikos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.