Tinkamas darbas yra tuomet, kai darbuotojams užtikrinama laisvė, lygybė, saugumas ir orumas, apsaugomos jų teisės, suteikiamas deramas atlygis ir socialinė apsauga. Taip teigiama trečiadienį Europos Parlamento patvirtintoje ataskaitoje. Joje Lietuva ir kitos to nepadariusios ES šalys raginamos ratifikuoti visas Tarptautinės darbo organizacijos konvencijas.
Europarlamentarai ragina Europos Sąjungos nares siekti „suteikti tinkamų darbų visiems, įskaitant vietos gyventojus, neįgaliuosius, moteris, mažumas ir jaunimą”. Šalys taip pat raginamos sukurti ir vykdyti tinkamo darbo programas, skatinti įmones laikytis socialinės atsakomybės „siekiant sukurti saugią, lanksčią ir kokybišką darbo aplinką”. Jos taip pat turėtų „plėtoti jaunimo sugebėjimus įsidarbinti” bei sudaryti daugiau galimybių mokytis visą gyvenimą, ypač kaimo žmonėms, kad jie galėtų lengviau prisitaikyti prie darbo rinkos pokyčių, praneša Europos Parlamento spaudos tarnyba.
Siūloma geriau tenkinti pagyvenusiųjų poreikius ir pažaboti jų diskriminavimą darbo rinkoje. Šalys raginamos politinėmis priemonėmis „skatinti vienodas galimybes ir vienodą požiūrį į darbuotojus, nepaisant jų amžiaus”. Siekiant užkirsti kelią išnaudojimui, reikėtų geriau suderinti ES šalių pensijų schemas ir minimalios algos reikalavimus, mano Europos Parlamento nariai. Savo ruožtu jie ragina pažaboti moterų diskriminavimą.
ES šalys ir narystės kandidatės raginamos ratifikuoti ir taikyti Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijas dėl užimtumo politikos, sveikatos ir saugos darbe, motinystės apsaugos, darbuotojų mobilumo bei migruojančių darbuotojų teisių į saugumą. Ataskaitos priede nurodoma, jog Lietuva dar neratifikavo TDO konvencijų dėl darbo vietų saugumo, sveikatos ir saugos darbe, sveikatos priežiūros paslaugų bei migruojančių darbuotojų, taip pat dviejų konvencijų dėl minimalios algos nustatymo ir atlyginimų apsaugos.
Europarlamentarai pažymi, jog tinkamas darbas yra „esminis kovos su skurdu ir socialine atskirtimi aspektas”, todėl jie ragina Europos Komisiją įtraukti TDO parengtus tarptautinius darbo standartus į Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) prekybos politiką.
Diskusijoje šiuo klausimu kalbėjusi Liberalų ir demokratų aljanso atstovė Ona Juknevičienė pasidalino neseno savo lankymosi Londone įspūdžiais: „Apie padorias darbo sąlygas dauguma iš lietuvių, dirbančių Londone, gali tik pasvajoti. Laikino įdarbinimo agentūros dažnai pažeidžia įstatymus, reikalaudamos neteisėtų mokesčių už darbo paiešką, dokumentų parengimą, pasiima ir negrąžina pasų. Ypač akivaizdus išnaudojimas yra viešbučių versle, kai darbdaviai nemoka minimalaus atlyginimo, apibrėžto įstatymu”.
Deputatė ragino Europos Komisiją parengti imigrantų darbo ir gyvenimo sąlygų Bendrijos šalyse studiją, taip pat pasiūlyti priemones sustabdyti ekonominį, socialinį ir psichologinį imigrantų išnaudojimą.