Socialdemokratai partijos vadžias patikėjo premjerui G.Kirkilui

Socialdemokratai partijos valdžios svertus iš Algirdo Brazausko perleido šalies ministrui pirmininkui Gediminui Kirkilui.

Tai paaiškėjo šeštadienį Vilniuje vykstančiame 28-ajame Socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavime. Be G.Kirkilo, naujuoju partijos vedliu kandidatavo tapti krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Už G.Kirkilą pasisakė 389 suvažiavimo delegatai, už J.Oleką – 87.

Kairieji naująjį pirmininką rinko viešai balsuodami. Už tokį balsavimo būdą pasisakė dauguma suvažiavimo dalyvių.

Taip pat suvažiavime išrinkti ir pirmininko pavaduotojai. G.Kirkilui talkins ne 7, kaip buvo iki šiol, o 8 pavaduotojai, kuriuos naujasis pirmininkas pasirinko pats.

Be kita ko, į pavaduotojų komandą G.Kirkilas pasikvietė ir J.Oleką. 4 iš 8 naujojo pirmininko G.Kirkilo pavaduotojų talkino ir A.Brazauskui – Vytenis Andriukaitis, Zigmantas Balčytis, Milda Petrauskienė ir Birutė Vėsaite.

Dar du pirmininko pavaduotojai – švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė bei Druskininkų meras Ričardas Malinauskas tokias pareigas eis pirmą kartą.

55-erių metų G.Kirkilas pakeitė ligšiolinį lyderį, kairiosios politikos patriarchu tituluojamą 75-erių A.Brazauską.

Politikas apie savo pasitraukimą iš aktyviosios partijos viešai paskelbė praėjusią savaitę ir partiečiams rekomendavo palaikyti G.Kirkilą.

A.Brazauskas, tardamas atsisveikinimo žodžius bendrapartiečiams pažadėjo, jog „rekalui esant“ pasidalins savo patirtimi.

„Kol gyvas, sveikas ir paeinu, ir galva dar veikia – aš jūsų būsiu visuomet“, – šeštadienį suvažiavime teigė A.Brazauskas.

Tuo pačiu atsakė ir patys socialdemokratai, padovanoję buvusiam lyderiui operos solisto Eduardo Kaniavos atliekamą ariją iš operos „Pilėnai“.

„Mielasis Algirdai, ąžuole stipruoli, mes tikimės, kad jūs išmintimi dar ilgus metus dalinsitės su mumis“, – kalbėjo socialdemokratai.

A.Brazauskas LSDP vadovavo nuo 2001 metų sausio, kai su LSDP susijungė Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP) – reformuoti komunistai.

A.Brazauskas buvo paskutinis sovietinės Lietuvos komunistų partijos lyderis, 1993 metais buvo išrinktas pirmuoju nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentu.

Tuo tarpu naujasis socialdemokratų lyderis G.Kirkilas teigia, jog pakeisti A.Brazauską bus sunku.

„Pakeisti A.Brazauską bus sunku, tačiau bandysiu tapti naujuoju veidu“, – žurnalistams teigė šalies premjeras.

Socialdemokratas G.Kirkilas vadovauja 2006-ųjų vasarą sudarytai mažumos Vyriausybei, kuriai taip pat priklauso valstiečiai liaudininkai, „pilietininkai“, Liberalų ir centro sąjunga. Mažumos Vyriausybę remia Tėvynės sąjunga (konservatoriai) .

55-erių G.Kirkilas tiek politinių sąjungininkų, tiek oponentų apibūdinamas kaip politinių šachmatų žaidėjas. Anot stebėtojų, iš savo buvusios profesijos – interjero restauratoriaus-auksuotojo – paveldėtą kruopštumą jis taiko ir planuodamas politinius sprendimus. G.Kirkilas apibūdinamas kaip nuosaikus ir diplomatiškas, tačiau kartais ryžtingas ir nuožmus savo oponentams politikas, mėgstantis daugiasluoksnes kombinacijas.

Pavyzdžiui, po 2004 metų Seimo rinkimų aktyviai derėjęsis su kitų politinių flangų atstovais dėl valdančiosios „vaivorykštės“ koalicijos sudarymo, nusigręžė nuo potencialių sąjungininkų, atsiradus galimybei sudaryti paktą su kontroversiškąja Darbo partija. Po daugumos koalicijos ir vyriausybės žlugimo 2006 metais G.Kirkilas, pasinaudodamas sumaištimi Socialdemokratų partijos vadovybėje, sugebėjo įtvirtinti savo pozicijas partijoje. Tai leido jam tapti premjeru. G.Kirkilas pirmasis Lietuvos politikos istorijoje suformavo mažumos koaliciją bei ministrų kabinetą, kertiniams klausimams užsitikrinęs opozicinių konservatorių paramą.

Tiesa, pastaraisiais mėnesiais jo Vyriausybė buvo kritikuojama dėl neefektyvumo, o Seimas sukritikavo ministrų kabineto metinę ataskaitą.

Paradoksalu, bet sovietmečiu komunistų partinėje mokykloje studijavusiam ir kompartijos funkcionieriumi propagandininku dirbusiam G.Kirkilui komunistinė praeitis nėra prikišama dažnai. Praėjusiame dešimtmetyje būdamas pokomunistinės Lietuvos demokratinės darbo partijos vienu lyderių, jis užsitikrino provakarietiško politiko ir narystės NATO bei ES „stūmėjo“ reputaciją.

G.Kirkilas nuo 1992 metų jau keturis kartus buvo perrenkamas Seimo nariu. Parlamente jis dirbo Užsienio reikalų, Nacionalinio saugumo ir gynybos, Europos reikalų komitetuose, praėjusiame dešimtmetyje dalyvavo kuriant Lietuvos nacionalinio saugumo koncepciją, dirbo įvairiose Seimo delegacijose Vakarų struktūrose, Lietuvai stojant į ES, koordinavo Kaliningrado tranzito problemos sprendimą.

2004-2006 metais buvo krašto apsaugos ministru, nuo 2006 metų liepos – ministras pirmininkas. Politinės komunikacijos specialistai pastebi, kad nemažai jo veiksmų orientuoti į viešąjį efektą.

G.Kirkilas dėl komunikabilumo ir demokratiškumo laikomas charizmatišku politiku. Visuomenė žino jo pomėgį rūkyti pypkę ir žaisti tenisą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.