Kostas Smoriginas junioras pasirinko operą

„Disciplina, disciplina, disciplina…“ – apie savo gyvenimą sakė Karališkajame muzikos koledže Londone studijuojantis 27 metų dainininkas Kostas Smoriginas. Jis neslėpė, kad nebuvo labai stropus, kai mokėsi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Vilniuje baigėsi devintasis tarptautinis muzikos festivalis „Sugrįžimai“, sukvietęs į gimtinę svetur studijuojančius ir gyvenančius lietuvių muzikus. Antradienį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje festivalį užbaigė vokalinės muzikos šventė. Joje dalyvavo šiuo metu Londone vokalą studijuojantis ir Karališkojo „Covent Garden“ operos teatro scenoje debiutuojantis bosas Kostas Smoriginas. Scenoje pasirodė ir jo dėstytojas profesorius Vladimiras Prudnikovas, taip pat solistė Ieva Prudnikovaitė. Akompanavo koncertmeisterė Nijolė Ralytė.

Jaunasis K.Smoriginas į Vilnių atvyko trumpam. „Pastaruoju metu Lietuvoje koncertuoju labai retai, – LŽ sakė dainininkas. – Dažniausiai atvažiuoju pasimatyti su artimaisiais, dukrele Goda“.

Jaudulys visada būna

K.Smoriginas teigė, kad dainuodamas ir Lietuvos, ir užsienio scenose kelia sau tuos pačius uždavinius. Anot dainininko, per koncertus jaudulys visada būna, ir tai yra geras dalykas. „Manau, kad menininkui kažkas negerai, jei jis to jaudulio nebeturi, jei scenoje yra apatiškas. Bet tai būna labai retai“, – įsitikinęs atlikėjas. Jam svarbiausia – tikėti tuo, ką daro, nemeluoti nei sau, nei žiūrovams.

Tobulėjimo laikotarpis

K.Smoriginas antrus metus studijuoja Londone, Karališkajame muzikos koledže. Nuo praėjusių metų rugsėjo jis yra dar ir Londono karališkojo „Covent Garden“ operos teatro „Jette Parker“ jaunųjų operos solistų programos stažuotojas.

„Mano gyvenimas nebe studentiškas – tai juodas darbas, kuris prasideda nuo ankstyvo ryto ir trunka ištisą dieną. Tai tobulėjimo laikotarpis. Ugdau save kaip asmenybę – ne tik muzikoje, bet apskritai įsisprausdamas į tam tikrus gyvenimo rėmus, – labai rimtai aiškino jaunasis dainininkas. – Turime galimybę dirbti su skirtingais dirigentais, repetitoriais. Rengiamės vaidmenims. Labai daug dėmesio skiriama užsienio kalboms – mokomės italų, prancūzų, vokiečių, anglų. To reikia ne tik kaip dainininkui, bet ir dėl bendro išsilavinimo.“ Anot K.Smorigino, kiekvienas juo dėtas stengtųsi išnaudoti galimybę dirbti ir bendrauti su neeiliniais žmonėmis. Studentai muzikai gali lankytis Karališkajame „Covent Garden“ operos teatre, stebėti generalines repeticijas, pasikalbėti su žinomais operos solistais. „Tai yra puiku, nes gauname didelės patirties vien žiūrėdami, kaip dirba didžiausi profesionalai. Per tą dvejų metų programą galime pasisemti visko, kas yra geriausia“, – tvirtino dainininkas.

Priklauso nuo paties studento

Prieš išvykdamas į Londoną K.Smoriginas studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Paklaustas, ar labai skiriasi mokslai Vilniuje ir Londone, pašnekovas šypsodamasis prisipažino: „Muzikos ir teatro akademijoje nebuvau labai geras studentas. Kuria prasme? Manau, kad visomis. Galiausiai supratau, ką dariau negerai ir ką reikėjo daryti kitaip. Bet tų dienų nebesugrąžinsi.“ Jo nuomone, nėra didelio skirtumo, kur mokytis – Vilniuje ar Londone, viskas priklauso nuo paties studento požiūrio į studijas.

Dainuoja vonios kambaryje

Londone K.Smorigino rytas prasideda nuo puodelio kavos ir natų. Paskui – repeticijos, darbas su dirigentais, ir taip iki vakaro. Pašnekovas šypsojosi: „Būna, ir vonioje dainuoju. Dainininkai juokiasi, kad turbūt kiekvienam tenka ten padainuoti. Vonioje viskas puikiai skamba… Kartais eidamas gatve, važiuodamas traukiniu ar metro pasikartoju visą operą – ji skamba galvoje.“

Vis dėlto K.Smoriginui šiek tiek lieka laisvo laiko nuo muzikos. Tada jis stengiasi susitikti su bičiuliais. „Turiu nuostabių draugų, kolegų. Bendrauju su išeiviais, kurie Londone gyvena jau daug metų. Tai ne tik muzikai, bet ir medikai, finansininkai, taip pat žmonės, dirbantys paprastesnius darbus“, – pasakojo pašnekovas.

Ambasados renginiai

Žinia, Londone gyvena labai daug lietuvių. Vieni – norėdami užsidirbti, kiti ten mokosi, siekia karjeros. Tarp tų, kurie studijuoja, yra jaunųjų pianistų, smuikininkų, dainininkų…

„Londone yra daugybė kultūros žmonių iš Lietuvos, – teigė K.Smoriginas. – Lietuvos ambasados dėka turime progų pasimatyti. Organizuojami muzikos vakarai ar tiesiog vakarienės. Tokie renginiai vyksta labai dažnai.“

Štai prieš metus renginyje, skirtame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti, Londone pirmą kartą vienoje scenoje pasirodė net devyni jauni lietuvių muzikai. Koncertas „Lietuviškas akcentas“ vyko prestižinėje Londono Guildhall muzikos ir dramos mokykloje. Jame dalyvavo Londone studijuojantys jaunieji muzikai – dainininkai K.Smoriginas, Liora Grodnikaitė, Jurgita Adamonytė, Milda Smalakytė, pianistai Evelina Puzaitė, Martyna Jatkauskaitė, Gintaras Pamakštys, Indrė Petrauskaitė ir smuikininkė Diana Galvydytė.

Mažoji Goda

K.Smoriginas per Kalėdas, Naujuosius metus ir Velykas, jei tik gali, grįžta į Lietuvą. „Apskritai jei galiu, visada stengiuosi parlėkti namo, – sakė pašnekovas. – Lietuvoje gyvena mano maža nuostabi trejų metukų dukrytė Goda. Ji manęs labai pasiilgsta. Bandome ir telefonu pabendrauti, bet kol kas sunkoka susikalbėti. Lietuvoje su Goda labai gražiai leidžiame laiką. Manau, kai dukrelė paaugs, galbūt galės kartu su manimi keliauti.“

Lietuvoje nuogąstaujama, kad užsienin studijuoti išvykęs jaunimas gali nebegrįžti. K.Smoriginas sakė, kad neprognozuoja, kaip bus ateityje. „Jeigu būtume laukiami, jeigu turėtume galimybę dirbti, tikrai grįžtume“, – tikino jaunasis dainininkas. Jeigu gautų gerą pasiūlymą Lietuvoje, jis mielu noru tokį priimtų.

Grafikas – pusei metų

Kol kas K.Smorigino gyvenimas iš anksto suplanuotas pusei metų. Dainininkas gyvena pagal repeticijų ir pasirodymų scenoje grafiką. „Žinau, kur dalyvausiu ir ką dainuosiu, kiek bus spektaklių“, – sakė jis.

Operos dainininko karjeros siekiantis K.Smoriginas nuoširdžiai prisipažino, kad jo gyvenime būna visko: ir sėkmių, ir nesėkmių. Kartais net nusivylimų, depresijų. Būna, kad dainuoti nesinori. „Bet jeigu netikėčiau tuo, ką darau, nedaryčiau“, – pabrėžė jis.

Vis dėlto K.Smoriginas laiko save laimingu žmogumi. „Jaučiuosi savo vietoje. Nėra nieko, dėl ko labai nerimaučiau. Viskas yra gerai“, – tvirtino jis.

Jaunimo teatras ir „Ąžuoliuko“ choras

Dainininko tėvai – žinomi Lietuvos aktoriai Kostas Smoriginas ir Dalia Brenciūtė. Paklaustas, ar vaikystėje buvo dažnas svečias Jaunimo teatre, pašnekovas nusijuokė: „Teatre buvau ne svečias, o gyventojas.“ Draugavo ir iki šiol bičiuliaujasi su aktorių vaikais: Baliu Latėnu, Jokūbu Bareikiu, Vytautu Rumšu. Beje, visi jie tapo teatralais. O K.Smoriginas pasirinko operos dainininko kelią.

„Pati pradžia buvo „Ąžuoliuko“ chore, jame dainavau nuo pat mažumės. Pirmas žmogus, kuris mane pastebėjo ir pasiūlė toliau dainuoti, buvo nuostabusis choro meno vadovas Vytautas Miškinis, – prisiminė pašnekovas. – Tėvai, aišku, stebėjo ir koregavo, kokį kelią man pasirinkti. Kiti vaikai galbūt spardė kamuolį, o aš tuo metu turėdavau būti choro repeticijose.“

K.Smoriginas mano, kad dramos teatro aktoriaus ir operos dainininko specialybės panašios. Juolab kad pastaruoju metu operoje vis daugiau dėmesio skiriama vaidybai. Be to, pasak atlikėjo, šiais laikais vis daugiau dramos teatro ir kino režisierių imasi statyti operas.

„Dabar tokie reikalavimai: scenoje turi būti labai paslankus, disciplinuotas, fiziškai stiprus. Juk nežinai, gal turėsi dainuoti atsigulęs, klūpėdamas ar kabėdamas. Šiandien turi būti pasiruošęs bet kam“, – aiškino K.Smoriginas.

Kuriozai dėl dviejų Kostų

Kadangi yra du Kostai Smoriginai – tėvas ir sūnus, žmonės kartais painioja, apie kurį kalbama ar rašoma. Internete galima rasti tokių komentarų: „Negi aktorius K.Smoriginas dabar operoje dainuos?… Ar čia – balandžio pirmosios pokštas?“ Jaunasis K.Smoriginas sakė, kad tokia painiava – tiesiog iš nežinojimo. Anot pašnekovo, tėvas aktorius žinomesnis Lietuvoje, o sūnus dainininkas – Anglijoje. Juokingų nutikimų ir ankščiau būdavę, kai kas nors paskambinęs namo nesuprasdavo, su kuriuo Kostu kalba.

Trumpai

Kostas Smoriginas gimė 1980 metais. Baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (prof. Vladimiro Prudnikovo dainavimo klasę). Studijuodamas laimėjo prizines vietas jaunųjų dainininkų konkursuose. 2004 metais laimėjo II vietą J.Vitolo tarptautiniame dainininkų konkurse Rygoje (Latvija). 2005 metais sėkmingai pasirodė atrankoje į „Cardiff Singer of the World“ tarptautinį konkursą. 2006-aisiais – „Clonter Opera prize“ ir „The Bruce Millar/Gulliver Memorial Trust opera prize“ konkursų laimėtojas. Šiuo metu studijuoja Londone, Karališkajame muzikos koledže. Jis yra ir Londono karališkojo „Covent Garden“ operos teatro „Jette Parker“ jaunųjų operos solistų programos stažuotojas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.