Javieras Solana ragina išvaduoti ES konstitucinę sutartį iš paralyžiaus

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos koordinatorius Javieras Solana (Chavjeras Solana) ketvirtadienį paragino bloką imtis antrus metus iš mirties taško nepajudančios konstitucinės sutarties ir teigė, kad toks delsimas mažina ES įtaką pasaulyje.
Pasienyje esančiame Acheno mieste atsiimdamas prestižinį Vokietijos apdovanojimą, J.Solana išreiškė pritarimą kanclerės Angelos Merkel pastangoms imtis įgyvendinti ES struktūrinių reformų projektą, kuris būtų taikomas nuo 2009 metų vidurio.

„Būtent tada, kai turėtume būti labiausiai pasitempę, būtent tada, kai pasaulis Europai kelia didžiausius reikalavimus, Sąjunga užsisklendė savyje ir nugrimzdo į nevaisingą institucinę krizę“, – teigė J.Solana.

„Toliau taip tęstis negali. Privalu tai kuo greičiau išspręsti, jeigu įmanoma – 2007-aisiais“, – sausakimšai buvusių ir esamų įtakingų Europos veikėjų salei sakė ES užsienio politikos koordinatorius.

27 bloko sostinės nesutaria, kaip atgaivinti konstitucinę sutartį, kurią pražudė 2005 metais referendumuose jai nepritarę olandai ir prancūzai. Tačiau diplomatai teigia, kad šiokio tokio sutarimo esama dėl naujojo Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) pasiūlytos mažesnės apimties „mini sutarties“.

Nežinia, kiek joje bus išsaugota originalaus teksto, kuriame kalbama apie ES balsavimo mechanizmų tobulinimą ir pastovesnių pirmininkavimo bei vieno užsienio reikalų ministro institucijų kūrimą.

ARTI RIBOS

Ispanų socialistas J.Solana veikiausiai taptų pirmuoju, užėmusiu tokį užsienio reikalų ministro postą. Jam būtų suteikti įgaliojimai valdyti ES priemones, pavyzdžiui, didžiulį užsienio humanitarinės pagalbos biudžetą. Tačiau jo mandatas baigsis 2009 metais, todėl bet kokie bandymai atkurti tokį postą atrodo bus pernelyg pavėluoti jo atžvilgiu.

„Mes galime kurti tikrą užsienio politiką tik tada, jeigu pasirūpinsime būtinomis struktūromis, – sakė 64 metų J.Solana, buvęs NATO generalinis sekretorius. – Per pastaruosius kelerius metus nuėjome ilgą kelią <...> Tačiau šiandien esame labai arti ribos to, ko galima tokiu būdu pasiekti“.

J.Solana, tarpininkavęs sprendžiant įvairius konfliktus, pradedant Balkanais ir baigiant Artimaisiais Rytais, buvo apdovanotas Karolio Didžiojo (Charlemagne) apdovanojimu. Tarp ankstesnių jo laureatų yra kadenciją baigęs JAV prezidentas Billas Clintonas (Bilas Klintonas).

Europos vienybės išbandymu taps penktadienį rengiamas viršūnių susitikimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris, pasak analitikų, anksčiau yra supriešinęs ES sostines tarpusavyje užgaudamas jų nacionalinius interesus, ypač energetikos srityje.

J.Solana gynė ES pasirinktą „švelnios jėgos“ taktiką, kuriai naudojama humanitarinė pagalba, prekyba ir masinimas naryste bloke, taikomą siekiant išlaikyti savo įtaką regione ir už jo ribų, ir atkreipė dėmesį į apžvalgas, rodančias, kad europiečiai nori, jog ES turėtų daugiau galių pasaulinėje arenoje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.