Lietuvos mokyklose vakar prasidėjo brandos egzaminų sesija. Buvo tikrinamos beveik 34 tūkst. abiturientų matematikos žinios. Po pernykščių skandalų, pasiekusių net teismus, Nacionalinio egzaminų centro specialistai tikina padarę viską, kad egzaminų užduotys būtų deramai apsaugotos.
Po praėjusių metų skandalo Nacionalinio egzaminų centro (NEC) darbuotojai tikino sugriežtinę užduočių apsaugą ir egzaminus prižiūrinčių mokytojų kontrolę. Stengdamasi užkirsti kelią piktnaudžiavimams Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) jau pernai gruodį patvirtino naują brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarką – sugriežtino reikalavimus parenkant užduočių rengimo grupės narius, su egzaminais susijusių asmenų atsakomybę.
Švietimo ir mokslo ministrės Romos Žakaitienės patvirtintame dokumente numatomas ir pagrindinis šių metų pakeitimas – mokiniai turės laikyti tik vieną privalomąjį – lietuvių kalbos – brandos egzaminą. Šalia jo abiturientai turėjo pasirinkti dar du egzaminus.
NEC duomenimis, iš beveik 50 tūkst. egzaminus šiemet laikysiančių abiturientų matematikos egzaminą pasirinko apie 34 tūkst. moksleivių. Drauge su istorijos ir anglų kalbos egzaminais matematikos egzaminas yra vienas populiariausių tarp pasirenkamųjų.
Skundų nesulaukė
Pasak NEC direktorės Danutės Šukienės, pirmasis šioje brandos egzaminų sesijoje – matematikos egzaminas vyko sklandžiai, oficialių pranešimų apie organizacinius trūkumus ar pažeidimus negauta.
D.Šukienė teigė, kad papildomos saugumo priemonės, kurių buvo imtasi šiemet, pateisino lūkesčius. „Pasiuntinių paštas dirbo atsakingai, nuolat palaikėme ryšį su vežėjais ir savivaldybių valdininkais, kad užduotys būtų pristatytos laiku”, – tikino ji.
NEC vadovė taip pat teigė negirdėjusi nusiskundimų dėl šiemetinių matematikos egzamino užduočių, nepriklausomas ekspertas jas įvertino kaip atitinkančias reikalavimus.
„Susiskambinome su egzaminų vyriausiaisiais vykdytojais iš kelių centrų. Jie pasakojo, kad po egzamino mokiniai išėjo normaliai nusiteikę: vieniems užduotys buvo lengvesnės, kitiems – sunkesnės”, – pasakojo D.Šukienė. Anot jos, NEC darbuotojams neteko girdėti signalų apie anksčiau dažnai pasitaikydavusius moksleivių sveikatos sutrikimus. Į NEC kreipėsi tik vieno moksleivio tėvas, kurio sūnui per egzaminą pasidarė bloga. Pristatęs medikų pažymą mokinys egzaminą galės perlaikyti per pakartotinę sesiją.
Į egzaminą- be aukštakulnių
Egzamino dieną D.Šukienė sulaukė ir susirūpinusių abiturienčių skambučių. Jos teiravosi, ar pedagogai pagrįstai nurodė nepasirodyti egzamine apsiavus aukštakulniais bateliais. NEC direktorė merginas nuramino, kad šie nurodymai turi pagrindo, nes kulniukų kaukšėjimas trukdo kitiems susikaupti. Vakar vykusio matematikos egzamino įvertinimai bus paskelbti iki birželio 13-osios.
„Šiai egzaminų sesijai rengėmės labai atsakingai, sustiprinome užduočių apsaugą. Manau, kad priemonės, kurių ėmėmės, pateisino lūkesčius”, – LŽ teigė D.Šukienė.
Sunkesnės užduotys
Per egzaminą abiturientai turėjo išspręsti 17 matematikos užduočių. Vilniaus Žvėryno gimnazijos mokiniai Aurelijus ir Deimantė vieni pirmųjų pakilo iš egzamino suolo. Dvyliktokai LŽ sakė, kad šiųmetės užduotys buvo gerokai sunkesnės už pernykštes. Jiems ypač strigo dvi užduotys. Prieš vakarykštį egzaminą abiturientai ne kartą sprendė praėjusių metų egzamino užduotis.
Žvėryno gimnazijos abiturientė Ada sakė, kad šiandien dar kartą teko prisiminti logoritmus, lygčių sistemas, išvestines, būta užduočių ir iš tikimybių teorijos. Jos nuomone, keli uždaviniai buvo itin sunkūs. „Buvo du konkursiniai, stojamųjų egzaminų lygio uždaviniai”, – tikino abiturientė.
Vilniaus Žvėryno gimnazijos direktorės pavaduotoja Vilija Šilingienė sakė, kad matematikos mokyklinį egzaminą šioje gimnazijoje laikė 14 ją paliekančių moksleivių. 83 gimnazijos auklėtiniai pasirinko valstybinį ir jį laikė Levo Karsavino mokykloje. Tiek pat mokinių yra pasiryžę pasitikrinti istorijos žinias.
Privalomajam lietuvių kalbos egzaminui šiemet populiarumu prilygo anglų kalba. Net 117 šios gimnazijos abiturientų nusprendė laikyti valstybinį šios kalbos egzaminą.
Lietuvių kalbos egzaminą laikys 136 Žvėryno gimnazijos abiturientai. Rusų kalbos valstybiniam egzaminui ruošiasi tik penki šios mokymo įstaigos auklėtiniai, vokiečių kalbos nepasirinko nė vienas.
Didžiulis krūvis
Žvėryno gimnazijos direktorės pavaduotoja V.Šilingienė dalijosi įspūdžiais apie pasikeitusią brandos egzaminų tvarką. „Anksti rytą direktorė važiavo į Švietimo skyrių, kuriame jai buvo įteikti vokai su matematikos egzamino užduotimis. Atvykusi į mokyklą direktorė voką laikė seife iki egzamino pradžios. Paskelbus egzamino pradžią vokas buvo atiduotas vykdytojui”, – pasakojo ji.
Matematiką dėstanti gimnazijos direktorė Daiva Žiurienė teigė nestebėjusi egzaminų eigos. „Aš matematikė, negaliu kištis. Ir vertinti užduočių sunkumą dar per anksti”, – sakė mokyklos vadovė.
LŽ kalbintos pedagogės teigė, kad mokykliniai egzaminai visada vyksta sklandžiai. Ir pernai jokių nesusipratimų nebūta. Praėjus valandai po egzamino NEC tinklalapyje paviešinamos valstybinio egzamino užduočių vertinimo instrukcijos ir mokyklinio egzamino sprendimo būdai. Tada mokytojai pradeda tikrinti mokinių darbus. Galutiniai rezultatai paskelbiami po 2-3 dienų.
Gimnazijos direktorė D.Žiurienė kalbėjo ir apie šiomis dienomis mokytojams tenkantį didžiulį krūvį. „Jie prižiūri egzaminus savo mokykloje ir egzaminų centruose, be to, veda pamokas kitiems mokyklos mokiniams. Jei būtų mano valia, egzaminų sesiją perkelčiau į birželio pradžią, kai nevyksta pamokos”, – pabrėžė ji. Ir abiturientai, ir mokyklos vadovai tvirtino negirdėję, kad šiemet būtų „nutekėjusios” užduotys.
Kaltųjų nerado
Pernai lietuvių kalbos egzamino išvakarėse buvo neteisėtai paviešintos jo užduotys. 25 tūkst. moksleivių turėjo egzaminą perlaikyti. Vėliau 26 abiturientai kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydami priteisti iš valstybės neturtinės žalos atlyginimą. Nė vienas abiturientas bylos dėl neteisėtų NEC veiksmų nelaimėjo – visi 8 išnagrinėti skundai buvo atmesti kaip nepagrįsti.
Praėjus beveik metams po skandalo kaltųjų vis dar nėra. Tačiau dėl skandalo tuomet postų neteko švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas ir tuometinis NEC direktorius Vidmantas Jurgaitis.
Temos platinamos
Artėjant šiai brandos egzaminų sesijai internete vėl pasirodė skelbimų, siūlančių pirkti temas ir užduotis. Panašiu metu suaktyvėjo ir anoniminiai abiturientai, norintys jas įsigyti. NEC darbuotojai suskubo tikinti, kad internetu platinamos egzaminų temos ir užduotys esančios netikros.
Kreiptasi net į interneto svetaines su prašymu netalkinti apsukruoliams ir nedėti panašaus pobūdžio skelbimų. Įtarta, kad sukčiai šitaip nori pasipelnyti iš šiemet mokyklas baigiančių moksleivių. Netrukus paaiškėjo, kad internete užduotimis prekiavusieji tai darė tik juokais.
Lietuvos mokinių parlamentas jau paragino abiturientus, jų tėvus ir mokytojus nepirkti brandos egzaminų užduočių.
Be skandalo neapsieita ir šiemet. Balandžio pabaigoje abiturientai laikė lietuvių kalbos įskaitą. Likus 20 minučių iki jos pradžios internete buvo paskelbtos įskaitos potemės. Įskaitos temas abiturientai žinojo iš anksto, jas ŠMM paskelbė dar praėjusių metų spalį. Tačiau temų potemės turėjo būti pagarsintos tik per įskaitą.
Pirmieji įskaitos kabineto duris pravėrę mokiniai dar negalėjo šia informacija pasinaudoti, o tiems, kurie į įskaitą atėjo po kelių valandų, ankstyva interneto naujiena pravertė.
Tada NEC darbuotojai patvirtino, kad anksti rytą paskelbtos potemės buvo identiškos oficialiai paskelbtosioms mažiau nei po pusvalandžio. Jiems teigė, esą potemes rengė ir į švietimo skyrius gabeno labai atsakingai, ir nukreipė įtarimų strėles į mokytojus.
NEC direktorė vakar LŽ pranešė, jog jau yra žinoma, kas kaltas dėl įskaitos potemių paviešinimo. „Apie incidentą informavome Švietimo skyrių. Kiek mums žinoma, mokykla jau kalbėjosi su tai padariusiu jaunuoliu, taikė jam pedagogines priemones. Vaikinas labai išgyveno dėl savo poelgio”, – sakė daugiau detalių nenorėjusi atskleisti D.Šukienė.
Ministrės R.Žakaitienės nuomone, užduočių saugumo niekas neužtikrins tol, kol jos nebus įtrauktos į valstybės paslapčių sąrašą. ŠMM vadovės teigimu, Valstybės saugumo departamentas iki šiol nepateikė išvadų, kaip tai būtų galima padaryti.
Gegužės 18-ąją moksleivių laukia biologijos, o gegužės 22-23 dienomis – privalomasis lietuvių kalbos egzaminas.