Šiandien – modernu, rytoj – jau antikvariatas

Nesibaigianti technikos revoliucija daugelio moderniais save laikančių žmonių pasididžiavimą keliantį turtą per labai trumpą laiką paverčia paprasčiausiu laužu.

Pasaulis jau susitaikė, kad baigiasi prieš beveik penkiasdešimt metų pradėtų gaminti magnetinių laikmenų gyvavimo era: netrukus tuščių kasečių ar įrašytos garso produkcijos gali tekti ieškoti nebent tik Europos sendaikčių parduotuvėse.

Jau ir Klaipėdoje iš prekybos centrų pamažu dingsta kasetiniai magnetofonai, vinilinių, kompaktinių plokštelių grotuvai, kineskopiniai televizoriai, laidiniai telefonai, juostiniai fotoaparatai ir kita dar neseniai modernia vadinta buitinė technika.

Tačiau net ir, pavyzdžiui, nūdien populiarumo viršūnę pasiekusį DVD vaizdo grotuvą jau netrukus išstums dar naujesni ir rimtesni konkurentai.

„Vidiakai” ir „magės” – seniena

Specialistų teigimu, tuo metu, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, mūsų šalis nuo technologinių naujovių buvo atsilikusi kone dešimt metų. Dabar gi pirkėjai vis didesniu tempu vejasi technikos revoliucionierius, tačiau dėl mažesnės perkamosios galios jų vis dar nepaveja.

Šiuo metu vos vienerius ar porą metų siekiantis mūsų technologinis atsilikimas turėtų sunykti gerėjant pragyvenimo lygiui, tačiau pernelyg „priartėti” neleidžia ir nesnaudžiantys gamintojai.

Prekybininkai pastebi, kad per pastaruosius septynerius metus mokslinė-techninė revoliucija labiausiai koregavo garso ir vaizdo technikos pasiūlą.

„Juostos, plokštelės, magnetinės mini kasetės, kompaktinės plokštelės, DVD diskai – pokyčiai garso laikmenų srityje buvo staigūs, – sako prieš trylika metų uostamiestyje įkurtos vienos iš technika uostamiestyje prekiaujančios bendrovės direktorius Jonas Dirginčius. – Nepriklausomoje Lietuvoje garso industrija, galima sakyti, prasidėjo nuo vinilo plokštelių bei kasečių ir ilgai nesikeitė – nors kompaktinės plokštelės atsirado dar 8-ojo dešimtmečio pabaigoje, mūsų šalyje vartotojai pripažino tik kasetes. Tačiau stagnacija ilgai neužsitęsė – jų paklausa apie 2000-uosius metus ėmė sparčiai mažėti, nors vadinamieji audiofilai vinilo plokšteles noriai perka iki šiol.

Daugumoje prekybos centrų šiuo metu kasetiniais magnetofonais nebeprekiaujama. Ne tik todėl, kad jų vis rečiau ieško pirkėjai, bet ir dėl kasmet mažėjančio gamintojų, siūlančių muzikinių centrų su kasečių klausymo funkcija, skaičiaus.

„Dabar dar paklausūs daugiafunkciniai muzikiniai centrai – su kasetėmis, kompaktinėmis plokštelėmis ir radiju. Be abejo, jie nebėra ir tokie brangūs kaip prieš dešimt metų”, – sakė kito prekybos centro vyriausiasis vadybininkas Tomas Budrys.

Buitinės technikos pardavėjai negalėtų pasiūlyti ir nešiojamųjų kasetinių grotuvų, ir ausinukų su kompaktinėmis plokštelėmis. Dar, regis, visai neseniai turėtas pirkėjų simpatijas iš jų pasiglemžė šiuolaikiniai skaitmeninės revoliucijos „kūdikiai” su vidine atmintimi.

„Prieš kelis mėnesius pardavėme ir paskutinį kasetinį vaizdo grotuvą – daugiau jų neketiname užsakyti. Dabar turime ir kelis dvigubos komplektacijos vaizdo grotuvus, kurie atgamina informaciją, įrašytą ir didelėse kasetėse, ir DVD plokštelėse”, – gamintojų ir vartotojų diktuojamas sąlygas apibūdino J. Dirginčius.

Naujiena – „Blu-ray”

Plokščiaekraniai televizoriai į gilią praeitį nugramzdino ir ilgą laiką rinkoje karaliavusius kineskopinius televizorius – juos dar renkasi tik kas penktas pirkėjas.

Likusi vartotojų dalis pageidauja namuose turėti plazminį arba skystųjų kristalų (LCD) televizorių. Labiausiai paklausūs – 82 cm įstrižainės, nes tokį televizorių jau gali įsigyti vidutines pajamas turintis žmogus.

Modernizuiojant TV techniką, kineskopinių televizorių gamyba arba jau nutraukta, arba artėja prie pabaigos. Tuo tarpu dabar visos mokslininkų žinios skiriamos siekiant gerokai pagerinti plokščiaekranių televizorių vaizdo raiškos kokybę. Tai lemia ir neišvengiamą kitos technikos, susijusios su didelės apimties informacijos saugojimu, tobulinimą: jau trejus metus į standartinę kompiuterinės technikos komplektaciją įeina ne diskelių (vadinamųjų „flopikų”) skaitytuvai, o muzikai, filmams ir nuotraukoms bei kitai vartotojui svarbiai informacijai tinkantys įrašyti bei nuskaityti DVD įrenginiai.

Tačiau ir pastaruosius netolimoje ateityje taip pat turėtų pakeisti nauji revoliuciniai sprendimai.

Nūdien naujovės jau sukurtos, tiesiog, pasak buitinės technikos pardavėjų, prireiks kelerių metų, kol jos taps masinio vartojimo prekėmis ir ims mažėti jų kaina.

Pasak J. Dirginčiaus, šiuo metu laikotarpis, per kurį naujos prekės iš gamintojo atkeliauja iki vartotojo, sutrumpėjo nuo kelerių metų iki šešių mėnesių.

„Pavyzdžiui, jau dabar prekiaujame pranašesniais DVD grotuvų konkurentais vadinamais „Blu-ray” grotuvais. Aišku, šių gaminių kainų skirtumas siekia dešimtis kartų, tačiau būtent pastariesiems didelės raiškos vaizdo grotuvams priklauso ateitis”, – prognozuoja jis.

Dėmesys – dizainui

Mokslinė-techninė revoliucija septynmyliais žingsniais žengia ir kompiuterinės technikos sritin – prekybininkai pastebi, kad jos pirkėjai, kitaip nei vaizdo technikos vartotojai, naujovėms yra atviresni. Kompiuteris, kaip ir namų kino sistema, dulkių siurblys ir kiti žmogaus gyvenimą lengvinantys daiktai tampa neatsiejama kone kiekvieno klaipėdiečio kasdienybės dalimi. Tai įrodo ir didelė atminties raktų (USB) paklausa bei sumažėjusios jų kainos.

Skaitmeninio formato neatsisakė ir fotoaparatų bei vaizdo kamerų gamintojai. Šios prekių grupės tobulinimu užsiėmę specialistai taip pat kaskart siekia moderniausius sprendimus patalpinti į kuo mažesnę „dėžutę”.

Išskyrus vaizdo ir garso techniką, kitų buities daiktų gamintojai technologinėmis naujovėmis dažnai nedžiugina. Šiais atvejais pirmenybė teikiama ne funkcijų tobulinimui ar išplėtimui, o naujų gaminių dizaino sprendimų paieškai.

Pasirodo, pirkėjams vis svarbiau ne tai, ar dulkių siurblys yra galingas, o kokia yra šio gaminio forma ir spalva.

Tačiau papūtę mados vėjai vis dėlto neužgožė ir technologinių ieškojimų. Pasak prekybininkų, pavyzdžiui, prieš dešimt metų ir dabar pagaminta skalbyklė drabužius išskalbs vienodai, tačiau kai kurie modernesni modeliai tyliau veikia ar gali išskalbtus drabužius ne tik išdžiovinti, bet ir su garų pagalba kone išlyginti.

Meilė retro

Nepaisant sparčios kaitos ir vis diegiamų naujovių, ir gamintojai, ir prekybininkai visiškai nenusisuka nuo vartotojų, kurie nėra atviri pokyčiams ir yra linkę įsigyti senesnio modelio techniką.

Pavyzdžiui, nors naujos statybos būstuose žmonės renkasi integruotą virtuvės buitinę įrangą, iš prekybos centrų nedingsta bei paprastos viryklės, bei spiraliniai virduliai, bei laidiniai telefonai bei kita modernizmo gerbėjų morališkai pasenusia vadinama buitinė technika.

Specialistai sako, kad dalis žmonių tiesiog prisiriša prie seniai įsigytų daiktų ir neskuba jų keisti šiuolaikiškesniais. Ir ne tik dėl to, kad anksčiau gamintojai skyrė daugiau dėmesį technikos patikimumui. Tvirtinama, jog vartotojai netgi jaučia sentimentus senai technikai.

Tad prieš penkiolika metų prasidėjusi skaitmeninė revoliucija ne visiškai nugalės nostalgiją ir neprivers vartotojų atsisakyti dar senos statybos gyvenamuosiuose namuose veikiančių radijo taškų ar išmesti dešimtmečiais kauptos ir saugomos mėgstamos muzikos kasečių kolekcijos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Šiandien – modernu, rytoj – jau antikvariatas"

  1. vaidas

    BLU RAY įrašykite.
    Skelbimas: Ieškau galinčio įrašyti (perrašyti) mini DV vaizdajuostę į blu-ray (BD-R). Dėl kainos susitarsime. spummer@gmail.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.