Į statybas – su advokatu

Klaipėdoje be paliovos kylantys nepalyginti gražesni už sovietinio laikotarpio statinius daugiabučiai ir individualieji namai audrina žmonių sąmonę, skatina jaunų ir pagyvenusių klaipėdiečių šeimas keltis į naujus būstus.

Tačiau ne visi naujakuriai, už solidžias pinigų krūvas įsigiję prašmatnius butus, kotedžus arba namus, džiaugiasi savo investicijų rezultatais.

Kai kurie iš jų nusivilia po keleto naujomis sąlygomis pragyventų mėnesių, kiti tik po metų kitų suvokia, kad iš pirmo žvilgsnio patraukli prekės pakuotė nevisiškai atitinka žadėtąjį jos turinį. O dalis naujakurių ir šiandien dar nežino, kas slypi po gražia apdaila, saulėje žėrinčiu stogu, nesuvokia, kaip nemokšiškai įstatyti namo arba buto langai, durys, nutiesti abejotinos kokybės vamzdžiai… Kai visa tai supras, jie neabejotinai nusivils savo pasirinkimu ir įsitikins, kad pirko katę maiše.

Pigi žuvis – šuns sriuba

Statybų techninės priežiūros specialistai teigia, kad ne visuose naujuose pastatuose atsispindi architektų ir konstruktorių brėžiniuose, kompiuteriniuose vaizduose matyti sprendimai.

Apdairesnieji užsakovai iš anksto pasidomi, kokios medžiagos bus panaudotos sienose arba perdenginiuose, kokia bus jų šilumos varža, teiraujasi apie langų ir durų konstrukcijas, varstymo principus, vamzdynus, elektros instaliaciją ir kitką.

Tačiau ir jie neturi tvirtų garantijų, kad viskas būtent taip ir bus padaryta, kaip buvo žadėta arba nubraižyta.

Vakarų regiono statybų konsultacinio biuro direktorius-ekspertas Artūras Sabeckis pasakojo, kad jam retokai tenka lankytis tokiuose objektuose, kurių statybos procese nebūtų koreguojamas projektas, be pagrindo atpiginamas arba supaprastinamas pirminis jo variantas. Anot jo, panašiai elgiasi net solidžios, gerą vardą rinkoje išsikovojusios statybos firmos, siekiančios didesnių savo verslo pelnų.

Nesąžiningų statybininkų „spąstai”

Specialistų nuomone, daug problemų naujų butų ir namų savininkams sukelia, tarkime, vieno arba keleto projektų įgyvendinimui įkurtos bendrovės. Jos sudaro puikias sąlygas statybos brokui, aferoms slėpti. Todėl kai kurie nesąžiningi statybininkai naujiems daugiabučiams statyti kuria naujas firmas, pavadina jas naujais vardais ir sėkmingai ieško neapdairių klientų. Laimė, kad pastaruoju metu aferistai susiduria vis su rimtesnėmis problemomis, nes daugėja apgautų, nusivylusių žmonių, besikreipiančių į teismus. Tačiau pasiūlą lenkianti paklausa vis dar padeda statybininkams įpiršti pirkėjams bet kokios kokybės butus.

Anot specialistų, daugiau rizikuoja tie žmonės, kurie perka individualius namus iš žemės valdytojų, o statybos užsakovo funkcijas atlieka pati statybos bendrovė. Su būsimuoju savininku aptariamas tik namo projektas, o darbus vykdo atsitiktinai pakviestos statybos brigados.

Sklypų valdytojai uždirba parduodami žemės sklypus su nežinia kokiomis aplinkybėmis pastatytais namais. Į juos sudedamos nežinomos kilmės statybinės medžiagos ir paslepiamos po spalvinga apdaila – imituojama puiki namo kokybė. Tokių atvejų jau apstu ir Klaipėdos apylinkėse.

Projektų korekcijas būtina įteisinti

„Etnos” statybos direktoriaus Ričardo Grigaliūno nuomone, visi statybos darbai, panaudotos medžiagos turi būti surašomos oficialiuose aktuose. Statybos vadovas ir techninės priežiūros specialistas privalo įvykdyti visus projekte numatytus techninius sprendimus. O bet kokie jų keitimai turi būti parodomi dokumentuose. Deja, kaip sakė pašnekovai, dar ne visose statybose taip yra elgiamasi, atsakomybės problema vis dar lieka atvira.

Todėl neretai pasitelkiami statinių ekspertai – kvalifikuoti specialistai, kurie kruopščiai ištiria statybų standartų pažeidimus, užsakovui padarytą žalą ir materialine išraiška įvertina jo patirtus nuostolius.

Be to, pastatų techninės priežiūros inžinieriams už savo sprendimus numatyta griežta atsakomybė, kurią nustatė Lietuvos Respublikos Civilinis ir Administracinės teisės pažeidimų kodeksai. Deja, dauguma individualiai dirbančių techninės priežiūros vadovų kol kas formaliai atlieka savo pareigas, numatytas statybų techniniame reglamente. Anot Artūro Sabeckio, jie „lengva ranka” pasirašo statybos darbų atlikimo ir paslėptų darbų aktus, galima sakyti, abejingai savo likimą atiduodami į nekvalifikuotų statybos vadovų rankas.

Artūras Sabeckis sakė, kad įvairiose verslo srityse vis labiau įsigalinti draudiminė atsakomybė dabar jau privaloma ir statybinėms, ir projektuojančioms bendrovėms. Bet techninės priežiūros darbuotojų veiklos privalomasis draudimas dar nėra įteisintas. Pavyzdžiui, jei brangiai kainuojančiuose pastatuose tenka atlikti papildomus darbus dėl techninės priežiūros specialistų dalinės kaltės, iš jų neįmanoma pareikalauti nuostolių atlyginimo.

Nemaža dalis privačiai dirbančių statybų techninės priežiūros specialistų, ypač tų, kurie neturi projektavimo patirties, kvalifikacija nedaug skiriasi nuo objektuose dirbančių statybos vadovų, nors pagal savo pareigas privalo kontroliuoti pastarųjų darbą.

Būtina kvalifikuota priežiūra

Specialistai patarė klaipėdiečiams, ketinantiems pirkti nuosavus namus, pasisamdyti kvalifikuotą techninės priežiūros specialistą. Išleisti pinigai anksčiau ar vėliau atsipirks keleriopai, nes tik patyręs statybos inžinierius gali kvalifikuotai išstudijuoti dokumentaciją ir atlikti pastato ekspertizę – įvertinti jo techninę būklę, apšiltinimo, garso izoliacijos, oro vėdinimo, šiluminės varžos ypatumus, durų ir langų kokybę.

Jų nuomone, savarankiškai neverta statyti net nedidelio pastato, nes statybinė rizika be specialių žinių gali brangiai kainuoti.

Ekspertai mano, kad dabar, kai dalis gerų specialistų išvyko uždarbiauti į užsienį, Klaipėdoje liko ne patys geriausieji. Todėl individualių namų statybų vadovais parenkami net profesines technikos mokyklas baigę statybininkai, kurie sprendžia gana sudėtingus uždavinius – kaip montuoti karkasinius pastatus, mūryti sienas, atlikti kitus sudėtingus darbus. Tai ypač aktualu individualių namų statyboje, nes jų projektuose svarbūs konstrukciniai sprendimai dažnokai nepakankamai detalizuojami.

Akivaizdu, kad ir prastos kokybės langų gamyba, jų įstatymas gali sukelti gyventojams rimtų nemalonumų. Ši problema jau tampa tradicinė, nes langų kokybė priklauso ne tik nuo stiklo paketų, bet ir nuo rėmų montavimo bei jų kraštų apdailos kokybės. Net prestižiniuose namuose pasitaiko rimtų langų įstatymo į angas klaidų.

Pasak inžinierių, dabar Klaipėdoje veikia daugybė langadirbių bendrovių, viliojančių klientus bet kokiomis priemonėmis. Didžiausia bėda – prastai sutvarkyti langų rėmų kraštai. Deja, šalyje dar nėra šį darbą reglamentuojančio valstybinio standarto…

Ekspertai teigė, jog Lietuvoje yra apie trečdalį nekokybiškai pastatytų naujų butų.

Rizikinga pasitikėti ir tomis kompanijomis, kurios yra įdiegusios kompleksinę kokybės valdymo sistemą. Manoma, kad jos tikrai yra išmokusios kruopščiai tvarkyti dokumentus, o realiai statybose dirba taip kaip išmano. Taigi namų statyba – žmonių sąžinės problema. Sąžiningi statybininkai ima pinigus tik už sąžiningai atliktą paslaugą.

Galutinis žodis – ekspertams

Pašnekovai patarė visiems naujų butų ir namų pirkėjams, kol nesumokėjo pardavėjams paskutinės įmokos, pasikviesti nepriklausomą ekspertą, kad šis atidžiai patikrintų pirkinio kokybę. O pasirašant pradinę sutartį su statybininkais, pravartu pasitelkti advokatą. Jo paslauga kainuos daug mažiau negu tie nuostoliai, kurių galima patirti neįsigilinus į juridinių dokumentų esmę.

Ekspertai mano, kad rizikinga pasitikėti ir nekilnojamojo turto agentais. Jų misija – parduoti namą arba butą ir kuo greičiau gauti savo atlygį. Tuo tarpu būna atvejų, kai specialistai net naujutėlaičiuose būstuose atskleidžia nekokybiškai atliktų darbų iki 40 nuošimčių jų vertės. Žinoma, teisės aktai saugo žmones nuo tokių bėdų, tačiau be ekspertų išvadų kreiptis į teismą – abejotinas pasirinkimas.

Alfonsas Pipiras

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.