Statybų broko atsiranda ir nepiktnaudžiaujant

Valdžios institucijų atstovai pripažįsta, jog problema dėl naujų gyvenamųjų daugiabučių kokybės egzistuoja, o geranoriškai šalinti broką iki šiol suskubdavo ne visi statytojai – yra tekę to reikalauti net teisme.

Statinių statybos patikrinimo komisija, aplinkos ministro įsakymu sudaryta praėjusių metų viduryje ir tikrinusi kai kuriuos pernai statomus bei pripažintus tinkamais naudoti daugiabučius, priekaištų dėl paslėptų ar net plika akimi matomų defektų turėjo ne vienam iš jų.

Vis dėlto, anot Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) viršininkės Gražinos Lygnugarienės, pastaruoju metu situacija gerėja – skundų dėl naujų daugiabučių smarkiai sumažėjo, o statytojai, tikriausiai suvokdami, kad neišsisuks, defektus ima šalinti nebesispyriodami.

Skundų sumažėjo

Butą su visa apdaila naujame name nusipirkęs klaipėdietis Mikas pasakojo, kad trūkiai būsto sienose pradėjo ryškėti praėjus vos mėnesiui ar dviem. Laikui einant jie vis gilėjo. Naujakurio tai neišgąsdino – kiekviename naujame name, kol šis „vaikšto“, tokie skilinėjimai esantys neišvengiami.

„Galima tik pagirti namą stačiusios bendrovės administraciją – iškart už savo pinigus padarė remontą ir dar vieną padarys, nes šalia statant kitą namą sienos vėl įtrūko“, – džiaugėsi Mikas.

Jis teigė žinąs, jog taip pasiseka ne visiems. Pats nekilnojamąjį turtą pardavinėjantis klaipėdietis sakė girdėjęs atvejų sostinėje, kai statytojai panašiais atvejais „nusiplovė rankas“.

Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktoriaus pavaduotojas Vytautas Jonaitis prisiminė, jog iš tiesų yra buvę, kai savo teises žmonėms teko atsikovoti teisme, nors pagal įstatymus statytojai yra įpareigoti savo lėšomis pašalinti defektus.

Anot G. Lygnugarienės, tokių dalykų pasitaikydavo gal tik prieš dvejus trejus metus, kai tekdavo kariauti vos ne iki įmonės atestato atėmimo, tačiau dabar taip jau nebėra. Viršininkė svarstė, jog prevencinį darbą čia tikriausiai atliko Statinių statybos patikrinimo komisija – galbūt trūkumai buvo šalinami efektyviau, nes skundų dėl gyvenamųjų daugiabučių statybos broko sumažėjo.

Pasak G. Lygnugarienės, VTPSI užpernai gavo apie 15 tokių skundų, praėjusiais metais – 6, o kad būtų gauta šiemet, ji negalinti pasakyti. Vienas skundas inspekciją buvo pasiekęs ir iš uostamiesčio, tačiau ne dėl paties pastato kokybės, o dėl netinkamo dokumentų forminimo.

Pataupo, bet nepiktnaudžiauja

Pernai komisija patikrino keliolika daugiabučių gyvenamųjų namų Vilniuje, atsirinkdama juos, be kita ko, pagal gyventojų skundus bei žiniasklaidos iškeltas problemas.

Anot G. Lygnugarienės, iš tikrintųjų nuodugniai devyniuose jau pripažintuose tinkamais naudoti arba dar statomuose daugiabučiuose esminiai statinių reikalavimai buvo užtikrinti.

Esminių defektų nustatyta trijuose daugiabučiuose, nors neesminių trūkumų, anot viršininkės, būta ir daugiau.

Komisija nustatė, kad trys namai buvo pastatyti ir pripažinti tinkami naudoti su paslėptais ir vėliau išryškėjusiais ar plika akimi matomais defektais bei nebaigtais statybos darbais. Vieno iš šių pastatų sienų šilumos izoliacijai buvo panaudota per minkšta, tokiems konstruktyvams netinkama mineralinė vata. Susmegus apšiltinimo medžiagai atsirado dideli šilumos nuostoliai. Tame pačiame name šilumos nuostoliai padidėjo ir dėl to, kad įrengiant vėjo izoliaciją nesilaikyta darbų technologijos.

Kito namo gyventojai skundėsi nepatenkinama sienų šilumos izoliacija, langų iš vidaus apšalimu žiemą, butų atitvarų įmirkimu bei prasta garso izoliacija, netinkamu langų ir durų angokraščių įrengimu ir panašiai.

Komisija turėjo priekaištų ir techninei dokumentacijai: nustatyta, kad techniniai projektai kartais rengiami pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, esama pažeidimų projektų architektūrinėje bei konstrukcinėje dalyje.

„Komisija nustatė negerų dalykų, bet katastrofos nėra. Problema ta, kad klaidų padaroma projektuojant. Projektuotojų organizacijos smulkios, nėra pakankamai specialistų, kurie galėtų pasitarti“, – sakė V. Jonaitis.

G. Lygnugarienė taip pat patvirtino, kad klaidų pasitaiko dėl projektuotojų kaltės, kartais projektai pateikiami ne visos sudėties, o tada statybininkams būna sunkiau dirbti.

„Statant kartais gal pataupoma medžiagų, bet piktybiškų atvejų, piktnaudžiavimo, nėra“, – sakė ji.

Šiemet komisija nėra apsibrėžusi tikrinti gyvenamųjų daugiabučių, tačiau galbūt panūsiantiems tuo papiktnaudžiauti statytojams G. Lygnugarienė vilčių nesuteikė – darbas bet kada gali būti atnaujintas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.