Lietuviškas Kauno dramos sezonas sostinėje

Trečius metus iš eilės Vilniuje gastroles pradeda seniausias šalies profesionalus kolektyvas – Kauno valstybinis dramos teatras. Kapitalinės pastato rekonstrukcijos sąlygomis gyvenantis teatras neprarado žiūrovo ir vis dažniau išsirengia gastrolių.

Teatro vadovai Ina Pukelytė ir Gintaras Varnas džiaugiasi atgaivinta tradicija sostinės publikai pristatyti naujausius pastatymus. „Nacionaliniame dramos ir Vilniaus mažajame teatruose per dvi savaites bus parodyti devyni spektakliai. Anšlaginės „Antoškos kartoškos“, garsioji G.Varno kurso studentų „Žvaigždžių kruša“, paprastumo ir jaukumo teatre išsiilgusiems žiūrovams skirtos „Balta katė juodoje Aliaskoje“ ir „Stiklinė arbatos su citrina“, intelektualesnio peno ieškantiesiems dedikuoti „Pietūs su Liudviku“, prieštaringai specialistų vertinami „Visi mano sūnūs“, klasikinis M.Gorkio „Gyvenimas dugne“ ir postmoderni premjerinė „Kelionė į kambario vidų“. Sostinės žiūrovams bus pristatyti ne tik naujausi pastatymai, bet ir G.Varno „Nekalti“, prieš metus per gastroles sulaukęs itin didelio susidomėjimo“, – vardijo teatro vadovė I.Pukelytė. „Šio sezono išskirtiniai akcentai – lietuviški“, – pridūrė teatro meno vadovas G.Varnas.

Trigubas gyvenimas

Šįvakar gastrolės pradedamos režisieriaus Arvydo Lebeliūno studija pagal Gintarės Adomaitytės „Baltą katę juodoje Aliaskoje“. Šis pastatymas priimtas nevienareikšmiškai – sulaukė ir pagyrų, ir kritikos. Pjesė pirmąkart pristatyta Kauno dramos teatre per „Šiuolaikinės lietuvių dramos panoramą“. Spektaklyje, kurio visas veiksmas vyksta radijo įrašų studijoje, aktoriams tenka įsijausti į trigubą gyvenimą: savo paties, pjesę įgarsinančio personažo ir pjesės personažo. Spektaklyje vaidina Dainius Svobonas, Daiva Rudokaitė, Liucija Rukšnaitytė ir Vilija Grigaitytė.

Kitos lietuviškos pjesės, Ramunės Kudzmanaitės sukurtos tragikomedijos „Antoškos kartoškos“ pagal Marių Macevičių, pastatymo ištakos taip pat remiasi puikia kauniečių idėja – „Šiuolaikinės lietuvių dramos panorama“. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre gegužės 13 d. sostinės žiūrovui pristatomas didžiulio populiarumo sulaukęs kūrinys atvirai ir su humoru kalba apie skaudžią šiandienos realiją – masinę lietuvių emigraciją. Pagrindinius vaidmenis spektaklyje atlieka jaunas aktorius Eimutis Kvoščiauskas (šiemet pelnęs „Fortūnos“ prizą už Antano vaidmenį šiame spektaklyje) bei Kauno scenos pasididžiavimu ne veltui vadinamos aktorės Jūratė Onaitytė ir Milė Šablauskaitė. Pjesės „Antoškos kartoškos“ autorius M.Macevičius pernai pelnė lietuviškosios dramaturgijos festivalio „Versmė“ prizą, o šiemet – „Fortūnos“ diplomą už dabarties realijų atskleidimą.

Realybės šou kitaip

Gegužės 9 dieną Nacionalinio dramos teatro žiūrovai galės pamatyti dar visai naują, tačiau jau „Fortūnos“ apdovanojimą už geriausią spektaklį pelniusį Jono Vaitkaus pastatymą – Arthuro Millerio „Visi mano sūnūs“. Tai dviejų dalių drama apie asmeninę kiekvieno mūsų atsakomybę už savo artimųjų ir savo paties gyvenimą. Jau antrąkart Vilniuje viešės daugybę apdovanojimų pelnęs G.Varno pastatymas „Nekalti“ pagal Dea’os Loher pjesę.

Net keturis kartus – gegužės 11, 12, 13 ir 20 dienomis – teatro lankytojai turės progą išvysti ir kitą G.Varno bei jo vadovaujamo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos aktorių kurso darbą. Tai šių metų sausį debiutavęs spektaklis „Žvaigždžių kruša“. Spektaklis pristatomas kaip realybės šou tyrimas – į šį TV produktą jis priverčia žvelgti kur kas giliau nei atvirumą deklaruojantys realybės šou. Studentai, sukūrę spektaklio personažus, ne tik parodo žiūrovams stereotipinius realybės šou veikėjus, bet ir vykusiai juos pašiepia. „Tai spektaklis, užčiuopęs šių dienų aktualijas ir jų tuštumą. Tačiau svarbiausia, kad su juo į teatrą atėjo nauja aktorių karta, mat mūsų trupei šviežias kraujas gyvybiškai būtinas“, – sakė G.Varnas. Iš improvizacijų gimęs spektaklis jau pakviestas į tarptautinį festivalį Sankt Peterburge.

Vaišins tikra sriuba

Gegužės 12, 13, 19 ir 20 dienomis į Vilnių bus perkeltas ir vienintelis šalyje Sriubos teatras, kuris parodys Inger Hagerup komediją „Stiklinė arbatos su citrina“. Režisierės Danutės Juronytės darbas – nuo pat pradžių intriguojantis trijų žmonių pokalbis prie arbatos ir konjako. Rašytojas, jo žmona ir meilužė susitinka kavinėje aptarti turto dalybų, tačiau netikėtai derybos virsta kai kuo kitu… Spektaklyje vaidina Vilija Grigaitytė, Eugenija Bendoriūtė, Sigitas Račkys ir Albinas Budnikas. Per spektaklį žiūrovai vaišinami tikra sriuba.

Gegužės 23 dieną gastroles baigs klasikinės M.Gorkio dramos „Gyvenimas dugne“ pastatymas, kurį režisavo Valius Tertelis. Skirtingai nei iki šiol pjesę interpretavę režisieriai, V.Tertelis neakcentuoja skurdaus veikėjų gyvenimo. Spektaklyje dėmesys pirmiausia kreipiamas į žmonių tarpusavio santykius ir iš to kylančias problemas, o ne į socialinį jų statusą. Šiemet už Satino vaidmenį šiame spektaklyje Vladimiras Jefremovas buvo apdovanotas „Fortūnos“ statulėle.

Kauno dramos teatras vilniečiams dovanoja ir premjerą – Agniaus Jankevičiaus „Kelionę į kambario vidų“ pagal Michalo Walczako pjesę. Čia plėtojama nevykėlių tema, kurią prieš metus šis režisierius su ta pačia komanda sėkmingai pradėjo Nikolajaus Erdmano „Savižudyje“.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.