Už dorus vaikus – Prezidento padėka

Pagimdžiusios daug vaikų ir išauklėjusios juos dorais bei pavyzdingais žmonėmis motinos pagaliau įvertintos ir valstybės.

Viso pulko vaikų mamos, o dabar jau močiutės ir promočiutės nemano atlikusios žygdarbį. Vaikai – jų atgaiva ir viso gyvenimo įprasminimas.

Apdovanojo Prezidentas

Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo dvi klaipėdietes.

Pernai šio garbingo apdovanojimo sulaukė Marta Virbinskienė, o šiemet – Aldona Litvinova. Abi moterys užaugino po devynis vaikus.

Socialiniai darbuotojai surinko medžiagą apie apdovanojamų moterų vaikus.

Darbdaviai juos apibūdino, sužinota, ar kuris nors iš jų nėra teistas ar baustas administracine tvarka.

Šiemet, apdovanodamas už nuopelnus daug gerų vaikų užauginusias motinas, Prezidentas V.Adamkus pažymėjo, kad savo gyvenimais daugiavaikės motinos įrodė, jog Lietuvoje yra ne tik skurdo ir problemų, bet ir žmogiškosios šilumos, meilės bei pasiaukojimo.

Šalies vadovas padėkojo mamoms už tai, kad jos rado drąsos gyventi taip, kaip liepia širdis.

Sulaukė provaikaitės

M.Virbinskienei Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos teikimu praėjusių metų sausį yra skirta Lietuvos Respublikos antrojo laipsnio valstybinė pensija.

M.Virbinskienė vaikus augino kaime. Jos dukra Julanta prisimena, kad mama spėdavo ne tik visą pulką brolių ir seserų prižiūrėti, bet ir dirbti tarybiniame ūkyje.

„Mama mus auklėjo taip, kad gavę net vieną saldainį skubėdavome juo pasidalinti. Dabar, kai prisimenu vaikystę, atrodo, kad tai buvo džiaugsmingas ir linksmas laikas. Mums nieko netrūko. Ypač susitelkdavome, kai ruošdavomės sveikinti mamą“, – pasakojo M.Virbinskienės dukra.

69 metų M.Virbinskienė dabar yra silpnos sveikatos. Nemažai jėgų moteriai atėmė dviejų suaugusių vaikų netekties išgyvenimas.

Tačiau moterį džiugina likę septyni vaikai ir daugiau nei 10 vaikaičių. O prieš mėnesį moteris džiaugėsi sulaukusi ir pirmosios provaikaitės.

Augina ir anūkus

Šiemet Prezidento apdovanojimas tik atsitiktinai aplenkė klaipėdietę Taisiją Aleksandrovą.

Kai socialiniai darbuotojai atėjo paimti moters paso kopijos, T.Aleksandrova buvo išvykusi į Baltarusiją aplankyti brolio.

Šios moters likimas panašus į M.Virbinskienės. Ji taip pat pagimdė ir užaugino 9 vaikus, taip pat yra palaidojusi sunkiai sirgusią dukrą ir tragiškai žuvusį sūnų.

Nepaisant gyvenimo sunkumų moteris yra pilna jėgų ir iki šiol augina mažylius. Tik tai jau nebe jos pačios, o jos vaikų bei anūkų atžalas.

„Tolikas, Serioža, Lenočka, Irina, Liudočka, Andriuša, Raječka…“ – mažybiniais vardais moteris vardino savo vaikų vardus, rodė anūkų ir proanūkių nuotraukas ir kiekvieną vadino pačiu mylimiausiu.

Turėjo gimti visi

Po pusmečio Taisija ir Anatolijus Aleksandrovai švęs auksines vestuves. Į tėvų namus iš Šalčininkų ir Visagino parvažiuos dukros, susirinks visas būrys Klaipėdoje gyvenančių vaikų bei vaikaičių.

Daugelis šios šeimos vaikų yra baigę muzikos mokyklą, o dvi dukros tapo muzikos mokytojomis. Tad per šventę kiekvienas gros, kas kuo moka, ir trauks dainas.

„Kai vaikus myli, ir tokį didelį būrį vaikų nėra sunku auginti. O jei ir yra sunkumų, jų nepastebi, – sakė T.Aleksandrova. – Mūsų abiejų su vyru vienoda nuostata – turėjo gimti kiekviena užsimezgusi gyvybė. Mes negirtavome, nerūkėme. Viską darėme šeimos gerovei ir visą savo laiką skyrėme vaikams. Buvome ištikimi vienas kitam ir niekada nesigailėjome turėdami tiek vaikų. Dabar gyvenimas jau pragyventas ir mes džiaugiamės, kad paliksime gerą pėdsaką.“

Saugo iškarpą

Prieš trisdešimt metų mūsų laikraštyje pasirodė straipsnis, kuriame buvo aprašyta darni daugiavaikė Andrejevų šeima. Nuotraukoje – visi devyni vaikai.

Pageltusią iškarpą Aleksandrovai saugo albume tarp nuotraukų.

„Jei neminėtume dviejų vaikų netekties, nuo to laiko mūsų gyvenime niekas nepasikeitė. Kaip tada, taip ir dabar mums visko užtenka. Malonu, kad valdžia pagerbė ir skyrė Taisijai valstybinę pensiją. Ji labai gera moteris. Visada linksma, o kad žinotumėte kokia darbšti, – gyrė žmoną A.Aleksandrovas.

Rūpinasi ne visi

Klaipėdoje gyvena 30 motinų, kurioms skirtos valstybinės pensijos. Skambiai pavadinta priemoka sudaro iki 300 litų. Viena valstybinės pensijos nusipelniusi klaipėdietė mirė.

Uostamiestyje yra 1109 daugiavaikėmis vadinamos šeimos. Jose auga po tris ir daugiau vaikų.

450 šeimų priskiriamos rizikos grupei. Šių šeimų tėvai neprižiūri savo vaikų, jais nesirūpina, girtauja arba vartoja narkotikus. 105 iš jų yra daugiavaikės šeimos. Tokiose šeimose auga 350 mažųjų klaipėdiečių.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.