Vakar į dienraščio redakciją paskambinę vienos mokyklos mokiniai skundėsi, jog yra verčiami sėdėti šaltose klasėse, kuriose – vos 13 laipsnių šilumos.
Šią savaitę šąla ne tik mokiniai, bet ir darželių bei lopšelinių grupių auklėtiniai, kuriuos gelbėja už tėvelių lėšas įsigyti šildytuvai.
Kai kurios švietimo įstaigos dėl šildymo atnaujinimo jau kreipėsi į šilumos tinklus administruojančias bendroves, tačiau šios įstaigoms padėti negali, nes šildymo sezono atnaujinimui reikalingas miesto valdžios pritarimas.
Jokie įstatymai nereglamentuoja tvarkos, kaip elgtis švietimo įstaigoms ne šildymo sezono metu. Dėl žemos temperatūros klasėse ir darželių grupėse įstaigos neturi teisės sutrumpinti užsiėmimų, tuo labiau – jų nerengti iš viso.
„Yra kaip yra – laukiam atšilimo. Jeigu tokie orai bus ir ateinančią savaitę, kreipsimės į miesto vadovą dėl šildymo sezono atnaujinimo darželiuose. Jo pritarimas yra būtinas norint šildyti šias įstaigas, nes juk iš miesto biudžeto vėliau tenka padengti išlaidas. Pernai taip ir buvo padaryta, tačiau šildymas buvo atnaujintas tik tiems darželiams, kurie turėjo papildomų lėšų apmokėti už paslaugos atnaujinimą”, – dienraščiui sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo įstaigų ūkio tarnybos viršininkė Violeta Gembutienė.
Šildosi tik pedagogai
Žurnalistei paskambinę Klaipėdos Paslaugų ir verslo mokyklos mokiniai skundėsi, kad pamokose sėdėti neįmanoma, nes šalta taip, jog rankos mėlynuoja. Mokinių teigimu, šilčiausia yra bufete, kur vidutinė patalpų temperatūra siekia tik 13 laipsnių šilumos.
Vaikai tikino girdėję, kad kitos mokyklos dėl žemos temperatūros patrumpino pamokas, tačiau pas juos užsiėmimai vyksta įprastai.
Mokyklos direktorius Valentinas Radavičius tikino, jog patalpose temperatūra yra normali, todėl trumpinti pamokų esą nėra jokio reikalo.
„Jūs pasidomėkite, ar nors viena mokykla užsiėmimus sutrumpino, nė vienos nežinau”, – kalbėjo direktorius.
Tiesa, jis prasitarė, kad mokytojų kambariuose stovi įjungti šildytuvai, tačiau klasės jais nešildomos.
Leidžia sėdėti su striukėmis
Šaltį labiausiai šiomis dienomis pajuto tos mokyklos, kurios dar tik laukia renovacijos ir plastikinių langų. Viena iš jų – „Versmės” vidurinė mokykla.
Nuo šalčio patalpose ši mokykla savo vaikus bando apsaugoti šildytuvais. Anot pedagogų, įjungti visi, kiek tik mokykla jų turi.
„Pradinukams šildytuvus tėvai atvežė, o kitus iš savo lėšų nusipirkome. Jeigu labai šalta, leidžiame mokiniams su striukėmis sėdėti, tačiau dabar to nereikia – vaikai šiltai prisirengę iš namų ateina. Visaip šildomės – langus, kurie dar tik bus keičiami į plastikinius, apklijuojame dar žiemą, tai iki dabar apklijuotus laikome”, – vardijo pedagogė Jolanta Tarvydienė.
Dienraščio žiniomis, uostamiesčio mokyklose dėl žemos temperatūros pamokų netrumpino nė viena švietimo įstaiga, tačiau darželių vadovai jau kreipėsi dėl šildymo sezono atnaujinimo į šilumos ūkį prižiūrinčias bendroves.
Žaidžia direktorės kabinete
Vaikų sveikata susirūpinusi „Versmės” specialiosios mokyklos – darželio direktorė Vida Martinkienė kiekvieną ankstų rytą darželyje skuba įjungti visus 16 šildytuvų. Grupėse, kurių yra 8, rytais būna vos 12-15 laipsnių šilumos.
Direktorė kreipėsi į „Sobo sistemas” dėl galimybės atnaujinti šildymą, tačiau bendrovės darbuotojai, nors ir buvo atvykę, padėti negalėjo – esą reikalingas valdžios sprendimas dėl šildymo sezono atnaujinimo.
„Pernai taip pat labai šalome, tai metus baigėme su didžiule skola, kuri susidarė dėl papildomo šildymosi šildytuvais. Šiemet bus taip pat – šildomės elektra, bet kitos išeities nematome”, – guodėsi įstaigos vadovė.
Anot jos, tam, kad mažyliai nesušaltų, ji kviečiasi grupes į savo kabinetą, kuris yra šiltesnis, ir kartu su mažaisiais žiūri televizorių.
Laukia kitos savaitės
Vadovaujantis reglamentu, šildymo sezono metu švietimo įstaigose vidutinė temperatūra privalo būti 18-22 laipsniai šilumos. Jeigu yra mažiau nei nurodo higienos norma, pamokos gali būti trumpinamos arba, ypač šaltu oru, – iš viso nutraukiamos.
Deja, jokiu reglamentu negalima remtis, kai oras atšąla šildymo sezonui jau pasibaigus. Tokios tvarkos nėra iš viso, – dienraščiui teigė Klaipėdos Švietimo įstaigų ūkio tarnybos viršininkė V. Gembutienė.
„Visi dabar šąla, juk ir jūsų namuose šalta, tiesa? Atnaujinti šildymo sezoną nėra taip paprasta, kaip atrodo. Ne visi darželiai gali tai sau leisti. Vadinasi, teks laukti atšilimo”, – į klausimą, ar nebus atnaujintas šildymas darželiams, atsakė V. Gembutienė.
Dėl šildymo įjungimo darželis turi rašyti prašymą tarnybai, šioji, gavusi mero pritarimą ir įstaigų garantinius raštus, kad turi lėšų paslaugai apmokėti, savo ruožtu kreipiasi į „Klaipėdos energiją” ir į šilumos tinklus administruojančias bendroves.
V. Gembutienė prisiminė, kad pernai pavasaris buvo dar šaltesnis, todėl buvo nutarta šildymą darželiams atnaujinti. Šiemet tarnybos vadovė jau sulaukė prašymų iš darželių, tačiau kol kas – tik telefonu.
Šiemet tarnybos vadovė neskuba – ketina sulaukti savaitgalio, nes sinoptikai žada atšilimą. Jeigu prognozės nepasitvirtins ir ateinančią savaitę vyraus panaši oro temperatūra, bus svarstoma galimybė pasekti praėjusių metų pavyzdžiu.
😥 Tokia pas mus valstybeje tvarka – tegul vaikai ir mokiniai šąla – svarbu , kad SODROJE, kuri mums varganas pensijas moka, šilta. Jus patikrinkite mieli žurnalistai,ir pamatysite, kaip valdininkeliai uz vargsu lietuvos dirbanciu zmogeliu pinigelius sildosi. Va taip jusm paprastiems mirtingiesiems.