Šeštadienį Irako šiitų šventajame Kerbelos mieste savižudžiui susprogdinus automobilį, žuvo 51 žmogus, dar 70 buvo sužeisti, pranešė policijos ir medicinos darbuotojai.
Sprogimas nugriaudėjo patikros punkte, netoli svarbios šventyklos, apsuptos daugybės parduotuvių ir restoranų. Sprogimo metu vietovėje buvo gausu žmonių. Kerbela yra už 100 kilometrų į pietvakarius nuo Bagdado.
Kaip naujienų agentūrai „Reuters” sakė provincijos sveikatos sistemos atstovas Salimas Khadhimas (Salimas Chadimas), per sprogimą žuvo 51 žmogus. Šį skaičių patvirtino ir Husseino bendrosios ligoninės vadovas Khaledas al-Ibrahimi (Chalidas Ibrahimis).
Per televiziją buvo parodytas vyras, bėgantis dūmų pilna gatve virš galvos iškėlęs kūdikį be gyvybės ženklų. Nuo vaiko kūnelio kilo dūmai. Į įvykio vietą skubiai sulėkė greitosios pagalbos automobiliai.
Toje pat vietovėje balandžio 14 dieną prie žmonių sausakimšos autobuso stotelės mirtininko susprogdintas automobilis užmušė 40 žmonių.
Prieš kurį laiką įtakingas šiitų dvasininkas ir sukarintos grupuotės vadas Moqtada al-Sadras (Moktada Sadras) pavadino Jungtinių Valstijų prezidentą George’ą W. Bushą (Džordžą V. Bušą) antikristu ir paragino jį įsiklausyti į opozicijoje esančių demokratų siūlymus trauktis iš chaoso apimto Irako.
Išvakarėse G.W.Bushui pažadėjus vetuoti įstatymą, numatantį, kad iki spalio 1 dienos amerikiečių kariai pradėtų trauktis iš Irako, M.Sadras, kurio grupuotės ministrai šį mėnesį paliko šiito premjero Nuri al-Maliki (Nurio Malikio) vadovaujamą vyriausybę, vėl ėmė reikalauti išvesti JAV pajėgas.
Išvadinęs G.W.Bushą „didžiausiu blogiu”, M.Sadras savo laiške, kurį parlamente perskaitė sadristas deputatas, rašo, jog galutinis JAV pasitraukimas būtų „irakiečių pergalė”.
„Demokratai reikalauja, kad jūs pasitrauktumėte bent jau pagal grafiką, o jūs jiems prieštaraujate”, – pabrėžia M.Sadras, kurio vadovaujami sukarinti Mahdi (Mahdžio) armijos būriai 2004 metais dukart buvo sukilę prieš amerikiečių pajėgas.
„Jūs esate tarsi vienaakis Antikristas. Žiūrite viena akimi, bet atsisakote pažiūrėti kita”, – apie G.W.Bushą laiške rašo M.Sadras.
G.W.Bushas atsisakė paskelbti bet kokį pajėgų išvedimo grafiką, kuris, anot jo, būtų „pasidavimo data”. 2003 metais pradėtam įsiveržimui į Iraką, pareikalavusiam daugiau kaip 3 300 JAV karių gyvybių, nepritaria vis daugiau amerikiečių.
Nepaklusęs grasinimams vetuoti veiksmų Irake finansavimo įstatymą, demokratų kontroliuojamas Kongresas šią savaitę vis tiek patvirtino 124 mlrd. dolerių (313 mlrd. litų) išlaidų paketą, kuris skirtas ginkluotųjų pajėgų išvedimo iš Irako nuo spalio 1 dienos reikmėms ir nustato neprivalomą tikslą užbaigti pajėgų pasitraukimą iki 2008-ųjų kovo 31 dienos.
Praėjus ketveriems metams po Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) diktatūros žlugimo, Iraką drasko religinė nesantaika tarp šiitų daugumos ir kadaise valdžioje buvusių arabų sunitų, jau pareikalavusi dešimčių tūkstančių irakiečių gyvybių ir atvedusi šalį prie pilietinio karo slenksčio.