Lenkija: buvusios ministrės savižudybės galvosūkis

Kieno rankos kruvinos: valdančiųjų ar opozicijos? Tokius klausimus kelia apžvalgininkai, politikai ir eiliniai lenkai, kuriuos sukrėtė buvusios statybos ministrės ir žinomos verslininkės Barbaros Blidos savižudybė.

Eksministrė šūviu į krūtinę nusižudė antradienį Vidaus saugumo agentūrai (VSA) atliekant kratą jos namuose. Opozicija teigia, kad tai IV Respublikos, kurią simbolizuoja brolių Kaczynskių duetas, saugumo ir policijos aparato veiklos rezultatas. Valdantieji, nors ir pripažįsta, kad VSA akcijos metu buvo padaryta klaidų, kaltina buvusius III Respublikos (iki 2006 m. Seimo ir prezidento rinkimų) ideologus isterija. Savižudė ministrė Barbara Blida yra įtariamoji vadinamojoje anglių mafijos byloje.

Saugumo agentės klaida

Dėl B.Blidos mirties buvo keliamos įvairiausios versijos. Kai kurie šaltiniai teigė, kad eksministrė ne nusižudė, o žuvo per susistumdymą su saugumo agente, kuri ją nulydėjo į tualetą. Saugumo agentai į ministrės namus atėjo ankstų rytą, apie šeštą valandą. B. Blida ir jos vyras pareikalavo, kad atliekant kratą dalyvautų jų advokatas. Laukiant jo atvykstant šeimininkė paprašė leidimo nueiti į tualetą. Ją lydėjo saugumo agentė, kuri, norėdama užtikrinti intymumą, atsistojo nuošaliau. Tada, pasak policijos liudijimo, eksministrė išsitraukė spintelėje paslėptą užtaisytą pistoletą ir šovė sau į krūtinę. Ketvirtadienį šią versiją, kuri daug kam atrodė neįtikima, patvirtino prokuratūra.

Pranešama, kad saugumo agentei, nesilaikiusiai įstatymo, nesurakinusiai eksministrės ir sudariusiai sąlygas savižudybei, jau pateikti kaltinimai. Taip pat tiriama, kas atsakingas už tai, kad saugumo agentai iš pradžių neatliko kratos B.Blidos namuose, nors buvo žinoma, kad šeima turi ginklą.

Ko bijojo B.Blida?

Daugiausia klausimų kyla ne tiek dėl B.Blidos savižudybės aplinkybių, kiek dėl savižudybės priežasties. Ko bijojo B.Blida? Ją pažinoję žmonės sako, kad buvo rami ir susitvardanti.

B.Blida jau beveik dvidešimt metų aktyviai dalyvavo politikoje. Nuo 1989-ųjų iki 2005-ųjų seimo narė (kairiųjų demokratinės sąjungos), 1993-96 metais statybos ministrė keliose kairės vyriausybėse, o pastaraisiais metais vadovavo statybos kompanijai „J.W.Construction”. Į teisėtvarkos akiratį B.Blida pateko, kai valdžios vairą Lenkijoje perėmė dešinieji ir valdančiajai koalicijai vadovaujanti Teisės ir teisingumo partija pasišovė išguiti korupciją, suskaldyti oligarchinę sistemą ir neskaidrų politikų ir verslo interesų sugyvenimą. Tačiau opozicija teigia, kad IV Respublikos teisėsaugininkų susidomėjimo politikų nusikaltimais akiratyje – vien kairioji politinės scenos pusė.

Silezijos regiono piktžaizdės

„Anglių mafija”, kurios bylą pradėjo narplioti Lenkijos prokuratūra, o byloje, kaip teigiama, įtarimai turėjo būti pateikti ir nusižudžiusiai B.Blidai – tai viena iš daugelio Silezijos pramoninio regiono piktžaizdžių. Silezijos regionas turtingas iškasenų, pirmiausia akmens anglių, bet dėl politikų neapsisprendimo, neveiklumo, o dažnai ir populizmo vis dar nesulaukia būtinų investicijų, pertvarkų ir reformų, pirmiausia energetikos, anglių gavybos ir pardavimo srityse. Tuo naudojosi anglių kasyklų vadovai, energetikos gamybos įmonių vadovai ir įvairūs tarpininkai, savo neskaidriems interesams pridengti pasitelkę politikus, o neretai ir teisėsaugininkus. Pavyzdžiui, nesąžiningos bendrovės kasyklose pirkdavo pigias anglis, jas parduodavo čia pat esančioms elektrinėms, bet jau kur kas brangiau, į kišenę susižerdavo gražų pelną, o už tokias „paslaugas” atsilygindavo kyšiais, kam reikia.

Nepaprastai pelningas verslas buvo tarpininkavimas prekybai anglimis, juolab kad daugelį metų buvo praktikuojamas vadinamasis uždelstas atsiskaitymas. Neretai valstybinės akmens anglių kasyklos taip ir neatgaudavo pinigų už tarpininkams parduotas anglis.

„Anglių mafijos” byloje yra įsipanioję ir verslininkų, ir įvairių partijų politikų. Kaip skelbia prokuratūros šaltiniai, nusižudžiusi eksministrė B.Blida kaltinama tuo, kad tarpininkavo perduodant kyšius, naudodamasi politiniais ryšiais protegavo „anglių mafijos” byloje įsipainiojusias firmas bei asmenis ir už šias paslaugas priėmė brangias dovanas.

Ar pasitvirtins šie įtarimai ir kaltinimai, paaiškės netolimoje ateityje. Neabejotina, kad tolesnę „anglių mafijos” bylos eigą ir eksministrės savižudybės aplinkybių tyrimą akylai stebės visuomenė ir ypač kairioji opozicija.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.