Gandrališkės architektui leido realizuoti drąsiausias idėjas

Nuo ankstyvos vaikystės puoselėta svajonė tapti architektu. Keturiolika metų patirties. Darbų įvertinimas įvairiuose konkursuose.

Štai tiek sukaupęs palangiškis architektas Donatas Rakauskas prieš kelerius metus ėmėsi įgyvendinti novatorišką idėją – suprojektuoti modernų gyvenamųjų bei komercinių patalpų kvartalą Gandrališkėse.

Svajojo nuo 6 klasės

D. Rakauskas architektu svajojo tapti nuo vaikystės. Studijuodamas Vilniaus Gedimino technikos universitete Donatas susipažino ir su būsima žmona Diana, kuri taip pat mokėsi architektūros. Po D. Rakausko studijų pora susituokė. Šiandien Diana ir Donatas džiaugiasi, kad jau du jų vaikai auga sveiki ir laimingi. Pirmagimei dukrai Justinai – vienuolika, Kiprui – septyneri. Pasak paties architekto, kol kas atžalos turi savų svajonių ir tėvo pėdomis sekti neketina. Tačiau tai tik kol kas.

Per keturiolika darbo metų D. Rakauskas suprojektavo apie keturiasdešimt pastatų, dalis kurių buvo apdovanoti premijomis. 1999 metais už pramogų centro-viešbučio „Titanikas“ Šventojoje rekonstrukciją architektas buvo apdovanotas premija, 2003-aisiais viešbutis „Palanga“ gavo apdovanojimą už geriausią architektūrą. Tais pačiais metais Palangos Žvejų gatvėje D. Rakausko suprojektuoti gyvenamieji namai-kubai pretendavo į tarptautinę prestižinę Mies van der Rohe premiją.

Architektas didžiuojasi paties sukurtais išskirtiniais daugiabučiais Palangoje, taip pat mažaaukščiais namais Lietuvos pajūryje. D. Rakausko sąskaitoje – nemažai viešbučių, individualių namų ne tik pajūryje, bet ir Vilniuje. Žymiojoje Birutės alėjoje Palangoje D. Rakauskas suprojektavo net 7 pastatus. Tačiau tikras iššūkis tapo naujausias jo darbas, kuriant Gandrališkių mikrorajoną.

Tobulėti – į Europą bei Arabų Emyratus

Gandrališkių vizija D. Rakauskui gimė ne iš karto. Pasak architekto, iš pradžių buvo daug mąstyta, kas turėtų stovėti mikrorajono vietoje. D. Rakauskas parengė kelis planus, kol galiausiai buvo pasirinktas vienas ir imta detaliai projektuoti kiekvieną Gandrališkių centimetrą.

Lietuvoje vis labiau populiarėjanti aukštuminė statyba reikalauja daug naujų žinių. Pasak D. Rakausko, daugiaaukštei statybai keliami kur kas aukštesni reikalavimai nei kelių aukštų pastatui. Anot D. Rakausko, norint rengti tokius projektus, reikia ypač atsakingai ir kruopščiai pasiruošti. Žinias architektas tobulino įvairiose Europos šalyse, taip pat daugiaaukštės statybos ypatumais domėjosi Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

„Iš pradžių buvo baisu, viskas nauja. Juk visai kitokie techniniai, priešgaisriniai reikalavimai, bet kai viską išsiaiškini, pasirodo, viskas yra elementaru, dviračio išradinėti nereikia, nes jau viskas pasaulyje atrasta“, – pasakojo D. Rakauskas.

Daug sunkiau buvo architektui atlaikyti gandų laviną, kuri lydėjo Gandrališkių mikrorajoną. Dabar architektas iš tų gandų tik juokiasi, nes viskas jau praeityje.

Donatas sako girdėjęs apie save baisiausių dalykų: „Kartą grįžęs iš atostogų išgirdau, neva pamatęs „Pilsoto“ broką pasikoriau. Dar girdėjau, kad pastatas pasviręs 5 laipsniais, o tai yra beveik 10 metrų.“

Dabar architektas žino, kad tokių gantų skleidimas yra ištisas mokslas. Tokios pat istorijos lydėjo ir „Europos“ centro statybas Vilniuje. Architektas tik apgailestauja, kad nacionalinis lietuvių bruožas yra pavydas, o taip norėtųsi, kad mes didžiuotumėmės savo šalimi, savo žmonėmis ir mūsų pačių nuveiktais darbais.

Aukštuminė statyba – perspektyvi

Kol kas Gandrališkės – pagrindinis D. Rakausko projektas, tačiau ir naujos idėjos jau gimsta architekto galvoje. Pasak paties Donato, šiuo metu yra daugybė darbo prie Gandrališkių projekto. Neseniai baigtas rengti kito dangoraižio – „Kuršo“ – techninis planas. Centrinėje mikrorajono dalyje numatytame statyti 40 aukštų daugiafunkciniame pastate įsikurs poilsio, pramogų, sporto, laisvalaikio centrai, taip pat komercinės įmonės bei privatūs gyventojai.

Architekto D. Rakausko manymu, aukštuminės statybos perspektyvos uostamiestyje yra ypač geros: „Klaipėda – lygus miestas, nėra didelių reljefo iškilimų. Be to, iš aukštai atsiveria puikūs Kuršių nerijos bei Baltijos jūros vaizdai.“

Miesto valdžia Gandrališkių projektą įvertino labai palankiai. Pasak Klaipėdos miesto mero Rimanto Taraškevičiaus, tokie projektai garsina Lietuvą pasaulyje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Gandrališkės architektui leido realizuoti drąsiausias idėjas"

  1. apgautas plieno

    turbut meras nepasidomejo kokia kokybe to gandralizdzio ir kaip mulkina zmones , nesilaiko sutarties , bloga kokybe , neatitinka pagal maketa ……

  2. PRIE TERMINU VELAVIMA IR NEVYGDIMA

    GAL MAKETAS GRAZUS BET NEATITINKA TIKROVES DAUG KO NERA NATUROJE PRASTA NAMU KOKYBE PIRKOME PRIES TRIS METUS DAUG NERVU KAINAVO KOL SUTARTY IVYGDE DAUG VELAVO < DELSPINIGIU DAR NERA SUMOKEJIA NETIKU KAD JIE TA KVARTALA UZBAIGS TAIP SU PIRKEJIAIS BLOGAI ELGDAMIESI YPAC PARDAVIMO SKYRIUS KURIE PERKANT NEPASAKO IKI GALO BUSIMAS PROBLEMAS , TERMINAI , REMONTO METU KASKOKIE KOSMINIAI MOKESCIAI I MENESI APIE 3000 LT LUPA BE SAZINES , UZ JU STATYBININKU ISNAUDOTA ALEKTRA , VANDENI , KASKOKIA APSAUGA KURI NEATSAKO , IESKOSIME TEISYBES VARTUOTUOJU TEISESE , teisme ……

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.