Europos Komisijos atstovai pateikė oficialias pastabas dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos projekto. Nurodyta daugiau remti aplinkosaugą, verslo plėtrą, sumažinti paramą mažiau palankioms ūkininkauti vietovėms, ekologiniam ūkininkavimui bei ankstyvam pasitraukimui iš žemės ūkio gamybos.
Dabar prasidėjo Vilniaus ir Briuselio konsultacijos dėl Lietuvos 2007-2013 m. Kaimo plėtros programos projekto pagal Europos Komisijos pateiktas pastabas.
Žemės ūkio ministerija privalo iki gegužės 15 dienos pakoreguoti programos, kurios didžiąją dalį finansuoja Europos Sąjunga, projektą ir naująją versiją pateikti Europos Komisijai.
Europos Komisija nurodo daugiau lėšų skirti gyvenimo kokybės kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimui. Lietuva yra numačiusi tam skirti beveik 10 proc. Lietuvos kaimo plėtros programos lėšų.
Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato kaimo plėtros programų direktorius J. M. Sousa Uva atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva neproporcingai paskirstė lėšas aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimo priemonėms. Mažiau palankioms ūkininkauti vietovėms ir vietovėms su aplinkosaugos apribojimais bei ekologiniam ūkininkavimui skiriama didžioji lėšų dalis (atitinkamai 36,3 proc. ir 40 proc.), tuo tarpu kitoms agrarinės aplinkosaugos priemonėms (bioįvairovei skatinti, kraštovaizdžiui gerinti, vandens direktyvai įgyvendinti) skiriama lėšų dalis yra labai menka – tik 1,5 proc. programos lėšų.
Europos Komisija pareiškė abejonių, ar Lietuva galės užtikrinti kitų agroaplinkosaugos priemonių įgyvendinimą, nes mūsų šalis labai atsilieka nuo kitų ES valstybių.
J. M. Sousa Uva taip pat priminė, kad šiuo metu vyksta vaisių ir daržovių sektorių reforma. Lietuva turėtų atsakyti, ar pasiteisins investicijos į šiuos sektorius mūsų šalyje, ar bus jaučiama investicijų grąža.
Pasak žemės ūkio ministrės prof. Kazimieros Prunskienės, labai svarbu, kad Europos Komisijos Žemės ūkio generalinis direktoratas domisi Lietuvos kaimo perspektyva ir pateikia vertingų pastabų, kuriomis siekiama nubrėžti kuo aiškesnę kaimo plėtros viziją.