Moksleiviams – žinių apie Lietuvos vienuolynus dozė

Trečiąją Panevėžyje rengtą katalikiškų mokyklų IX-XI klasių moksleivių istorijos olimpiadą „Lietuvos ir Europos istorijos puslapiai“, šiais metais pavadintą „Vienuoliai ir vienuolynai“, organizavo Panevėžio Kazimiero Paltaroko vidurinės mokyklos mokytojas ekspertas, istorijos vadovėlių autorius Juozas Brazauskas.

Pedagogas prisiminė, kad idėja pradėti organizuoti tokią moksleivių istorijos žinių patikrą gimė prieš trejus metus, kai pabendravo su Kauno jėzuitų gimnazijos direktoriumi, kunigu Gintaru Vitkumi.

„Tuomet sumanėme kurti įvairiapusį bendravimą tarp Lietuvos katalikiškų mokyklų. Vienas mano siūlymų ir buvo pradėti istorijos, kaip vienos katalikiškos idėjos puoselėtojos, olimpiados organizavimą, – pasakojo PB Juozas Brazauskas. – Pirmoji olimpiada buvo tarsi įžanginė, egzamininė. Antroji surengta tema „Jėzaus pirmieji mokiniai“. 2008 metais vyks olimpiada, kurios pagrindinė tema ir idėja – analizuoti paskelbiant Vasario 16-ąją, Lietuvos nepriklausomybės dieną, dalyvavusių ir dėl šio įvykio daug darbų nuveikusių signatarų dvasininkų darbus.“

Dvi programos

Šių metų istorijos olimpiada prasidėjo šv. Mišiomis Kristaus Karaliaus katedroje. Jas laikė K.Paltaroko mokyklos įkūrėjas J.E. vyskupas emeritas Juozas Preikšas.

Į olimpiadą atvyko aštuonios komandos iš Kauno, Marijampolės, Alytaus, Kretingos, Panevėžio. Kaunui ir Panevėžiui atstovavo trys komandos, po vieną – Marijampolei, Alytui ir Kretingai. Tiesa, pastarojo miesto atstovų Panevėžyje dėl pateisinamų priežasčių nebuvo, tačiau jie konkursui atsiuntė pranešimą.

Olimpiados dalyviai varžėsi dviejų dalių konkurse. Moksleiviai projektinius darbus turėjo pateikti dviejų lygmenų – istorinio ir su teologija susijusio, o praktinį – lankydamiesi trijuose Panevėžyje veikiančiuose moterų vienuolynuose, kuriuose susipažino su vienuolių dabartiniu gyvenimu šiuolaikinio pasaulio sąlygomis ir, žinoma, sužinojo daug istorijos faktų iš pačių vienuolių lūpų.

Komisija ir nugalėtojai

Žiuri, vertinusią moksleivių orientavimąsi krašto istorijoje, sudarė Panevėžio kraštotyros muziejaus vyriausieji muziejininkai Elena Markuckytė ir Donatas Pilkauskas, kunigas marijonas MJC Kęstutis Brilius ir Lietuvos istorijos instituto mokslinė bendradarbė daktarė Regina Laukaitytė. Ji, beje, prieš prasidedant olimpiadai, trumpai supažindino visus susirinkusius su vienuolijos istorija Lietuvoje.

Kompetentinga žiuri sprendimu pirmosios dvi vietos (kadangi varžomasi buvo pagal dvi programas) atiteko K.Paltaroko vidurinės mokyklos XI klasių komandai (vadovė Loreta Armalytė) ir VšĮ Kauno „Ąžuolo“ katalikiškos vidurinės mokyklos komandai.

Antrosios vietos laimėtojomis tapo Marijampolės marijonų vidurinės mokyklos XI klasės mokinė Eglė Varnytė ir Alytaus šv. Benedikto gimnazijos I klasės mokinė Monika Jankauskaitė. Trečiosios vietos atiteko Panevėžio M.Rimkevičaitės technologijos mokyklos ir VšĮ Kauno šv. Mato vidurinės mokyklos komandoms.

Visi olimpiados nugalėtojai ir prizininkai apdovanoti Panevėžio švietimo skyriaus diplomais, kiti dalyviai – K.Paltaroko mokyklos padėkos raštais. Be to, visi olimpiadoje pranešimus skaitę moksleiviai ir konkurse dalyvavę komandų nariai gavo olimpiados globėjo vyskupo Juozo Preikšo parašytą pamokslų ir sveikinimų knygą „Žodžiai“. Ją redaguoti padėjo mokytojas ir istorikas J.Brazauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.