Spalvotas Gustavo pasaulis laukia permainų

Reikia pasiklausyti, su kokia meile apie savo sukurtus personažus kalba Audrius Rakauskas – tarsi kiekvieną šeštadienio rytą prieš žiūrovų akis atsiveriančios „Gustavo enciklopedijos” pasaulis išties egzistuotų.

Beje, „žmogumi orkestru” vadinamas laidos autorius pokalbio metu netikėtai prasitarė, kad Gustavą reikėtų pakeisti. Nors kol kas jis – „ant bangos”: prieš porą savaičių penktajame kultūros laidų konkurse „Pragiedruliai” Lietuvos televizijos „Gustavo enciklopedija” išrinkta geriausia 2006 metų kultūros-švietimo pramogine laida. Konkurso komisijos įvertinimo laidos autorius ir kūrėjas A. Rakauskas sulaukė antrąjį kartą.

Kaip pats vertinate tokius pasiekimus?

Pernai „Pragiedrulių” konkurse prie kultūros laidų prisidėjo nominacija, skirta vaikų laidoms. „Gustavo enciklopedija” buvo pripažinta geriausia. O šiemet ji buvo vienintelė laida, pristatyta konkursui šioje kategorijoje. Daugiau jų nebuvo, nes vaikiškas laidas galima suskaičiuoti ant pirštų. Tad jų nė nevertino, o mano vienintelę laidą priskyrė prie kultūros, švietimo ir pramogų. Be abejo, man smagu. Aš labai stengiuosi ir daug dirbu dėl tos laidos. Žinoma, norėtųsi, kad būtų daugiau vaikiškų laidų, su kuriomis galėčiau konkuruoti.

Kitos vaikiškos laidelės greitai nunyksta. Kaip jums pavyksta išsilaikyti jau septintąjį sezoną?

Daugiausiai vaikams skirtų laidų yra nacionaliniame kanale. „Telebimbam” taip pat ilgai gyvuoja. Visur ta pati bėda. Laidą vaikams reikia sugebėti kurti, o, be to, jei nori rezultato, reikia įdėti daug darbo. Be to, finansiškai jos nėra naudingos – todėl komercinėse televizijose jų nėra. Teko išgirsti klausimų, o ar neatėjo jums laikas kurti rimtos laidos. O aš manau, kad mano laida ir yra rimta.

Vaikų literatūros kūrėjai pripažįsta, kad kurti mažiesiems daug sudėtingiau nei suaugusiems. Kiek laiko tenka sugaišti kuriant laidą?

Esu laidos scenarijaus autorius, redaktorius, vedėjas, animatorius ir aktorius. Laidoje naudojami mano piešti personažai, kuriuos reikia animuoti, tam naudojant kompiuterinę grafiką, o tam tikros istorijos pasakojamos vis kitoje aplinkoje, tad tai padaryti kiekvieną savaitę yra sudėtinga. Gerai, kai per ilgą laiką prisikaupia animuotų personažų, kuriuos kartas nuo karto gali panaudoti.

Laidos režisierius Valdas Lekavičius dirba prie kompiuterinės grafikos, taigi kūrybinė grupė nėra didelė. Be to, reikia rasti pažintinių siužetų, rinkti informaciją, rašyti tekstus, galvoti, kokius vaizdus parinkti informacijai.

Virtuvėlės siužetas vėlgi vos ne atskira laida. Receptų daugybė! Nelengva išsirinkti. Padarai kokį patiekalą, gal jis nėra labai geras, bet gražiai atrodo. Svarbiausia, kokią nuotaiką sukursi virtuvėje. Tas šou žiūrovams patrauklus, nes žmonės mėgsta valgyti…

Kaip pasitikrinate, ar žiūrovui laida įdomi?

Taip, auditorija yra specifinė. Vadovaujuosi intuicija. „Discovery” kanalas taip pat negali būti visiems įdomus. Pasirodo, yra daug tokių, kuriems įdomūs faktai ir pažintinė informacija, o yra žmonių, kuriuos labiau domina legendos. Stengiesi rasti tą vidurį, kad būtų įdomu ir vieniems, ir kitiems, pažintinę informaciją keisti su vaidybiniais elementais. Stengiuosi analizuoti kiekvieną laidą, savo nuomonę išsako mano aplinkos žmonės, žiūrintys laidą.

Kartais viskas išeina savaime – visi siužetai sulimpa, o kartais gali įdėti daug darbo į kokį skyrelį, o visumos nėra. Čia tokie kūrybiniai procesai, kurie yra, ir nieko čia nepadarysi.

O kas, kuriant laidą, sunkiausiai pasiduoda?

Kartais laidoje kalbinu tam tikros srities specialistą, galintį pakalbėti ta tema. Labai svarbu, kas ir kaip pasakos. Kai pats rašau tekstą, stengiuosi, kad tas personažas gyvai ir įdomiai papasakotų, o rasti tokį žmogų sudėtinga. Bet yra tokių, kurie net nebūdami televizijos profesionalai taip gražiai papasakos, kad pakartotinio dublio nereikės.

„Gustavo enciklopedijoje” pilna įvairiausių personažų. Kam jų tiek daug, gal pakaktų ir kelių?

Per ilgą laiką nusibosta tas pats per tą patį, ir pačiam jau gali būti nebeįdomu. Laida gyvuoja nuo 1999 metų. Dabar gal jau nebe naujiena, kai tas pats žmogus viename kadre suvaidina kelis personažus, o pradžioje tai buvo pats įdomumas ir netikėtumas. Kuo daugiau personažų ir kuo labiau jie netikėti, tuo įdomesnė laida, tuo labiau patinka vaikams. Ar pusbrolis Gustafsonas iš Švedijos, ar Kalėdauskas, ar milžinas, ar Vandenis Florencijus – nesvarbu, kuris personažas pasirodys, bet kad žiūrovas žinotų, kad kiekvienoje laidoje bus vis kitokia situacija.

Kuris personažas mieliausias?

Ko gero, geriausiai pavykęs profesorius Kalėdauskas. Jis man labiausiai tinka pagal charakterį ir geriausiai sekasi vaidinti. Kalėdauskas turi tokių savybių, kurių neturi Audrius Rakauskas. Jis turi charakterį, kartais būna truputėlį griežtas, net piktas, moka už save pakovoti ir įrodyti savo tiesą. Žodžiu, toks laimingas pagyvenęs žmogus. Jis man atrodo labiau pavykęs personažas nei Gustavas. Gal Gustavą jau reikėtų keisti?!

Tai nebeliks „Gustavo enciklopedijos”?

Ne, pačiame Gustave reikia kažką keisti. Jis pasidarė pernelyg buitinis. Gustafsonas, kažkodėl šnekantis vokišku akcentu, nors yra iš Švedijos, Florencijus, Nykštukas Benas – gal visai ir neblogi personažai.

Užsiminėte, kad dažnas teiraujasi, ar neketinate imtis kitokio stiliaus laidų. Jūs profesionalus žurnalistas, visų galų meistras, tad ir man knieti paklausti, ar nežadate keisti laidos pobūdžio. Juk, daugelio nuomone, kurti vaikiškas laidas nėra solidu.

Būtent, kad daugelis į laidas vaikams žiūri nerimtai ir nenori jų daryti. Nežinau, kas bus po poros metų ir koks būsiu. Negaliu planuoti. Esu dirbęs įvairius darbus, tad kitas darbas manęs irgi neišgąsdintų. Mano manymu, laidos vaikams turi pakankamai erdvės saviraiškai ir kol taip bus – tol „Gustavo enciklopedija” gyvuos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Žiniasklaida su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.