Balandžio 26 – gegužės 6 d. pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis renginys – žmogaus teisių kino festivalis „AD HOC: nepatogus kinas”. Po intriguojančiu „nepatogaus” kino ženklu slepiasi daugiau nei dvidešimt pripažinimą pelniusių dokumentinių filmų. Kai kurie jų laimėję prestižinius Kanų, Sandanso festivalių prizus. Nors daugumos filmų problematika labai skirtinga, tačiau juos visus vienija bendras aspektas – žmogaus teisių ir nediskriminavimo idėjos.
Festivalio programoje pateikiami 27 filmai iš skirtingų pasaulio regionų – Lotynų Amerikos, Afrikos, Balkanų, Kaukazo ir kitų. Žiūrovams suteikiama unikali galimybė atsidurti karščiausiuose pasaulio taškuose, savo akimis pamatyti tikrą, kitokį, dažnai sudėtingą ir iššūkių pilną žmonių gyvenimą. Dauguma dokumentinių filmų drąsiai kelia aštrius socialinius klausimus, nevengia kritikos, kai kurie – šokiruojančiai atviri. Tačiau tai nėra vien faktus teigiantis kinas – filmai turi didelį emocinį krūvį ir išskirtinę meninę vertę.
Žiūrovai galės pamatyti kuo gyvena šiandienos Kubos gyventojai („Sapnuojanti sala”), stebėti kaip apginkluojama sukilėlių kariuomenė („Bruklino tranzitas”), sužinoti kaip iš tiesų dirbo KGB agentai („Agento gyvenimas”), gilintis į didžiausių istorijoje nusikaltimų žmoniškumui priežastis („Aušvico kronikos”, „Ruanda: genocido istorija”) ir kita.
Festivalis „AD HOC: nepatogus kinas” rengiamas Europos lygių galimybių metų visiems kontekste. Tai projekto, skirto žmogaus teisių ir nediskriminavimo idėjoms propaguoti, dalis. Festivalio rengėjų teigimu, drąsus, „nepatogus” kinas yra universali kalba apie žmogaus teises, galinti daugeliui tapti įkvėpimo šaltiniu.
Festivalį organizuoja Lietuvos žmogaus teisių centras, bendradarbiaudamas su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lygių galimybių plėtros centru ir tarptautiniu kino festivaliu „Watchdocs”. Festivalio rėmuose vyks ir daugiau renginių (koncertas, paroda), skirtų diskusijoms apie žmogaus teises. Peržiūros vyks Vilniuje (balandžio 26 – 29 d. kino centruose „Coca Cola Plaza”, „Skalvija”, Taikomosios dailės muziejuje), Kaune (gegužės 2-4 d., M. Žilinsko dailės galerijoje) ir Klaipėdoje (gegužės 5 – 6 d., LCC). Daugiau informacijos apie festivalį galima rasti svetainėje www.manoteises.lt
Nediskriminavimui ir lygiom galimybėm skirtas projektas yra remiamas Europos Komisijos, iš dalies finansuojamas Lietuvos Respublikos.